Csókakő fideszes polgármesterének esete a visszajáró neonácikkal

A befogadó falu

Belpol

Egy kis Fejér megyei község lett a radikális jobboldal egyik kedvenc helye. A kormánypárti polgármester szerint ő csak egészséges párbeszédet folytat – akár a Betyársereggel is –, a helyi nyilaskereszteket pedig éppúgy meg tudja magyarázni, mint a Hitler születésnapjára szervezett túrát.

Nagyjából 400 „civilizációhoz hű” ember vett részt a szervezők szerint Csókakőn a European Fight Night névre hallgató rendezvényen, amelyen 32 férfi 16 meccsen küzdősportolt a közönség legnagyobb örömére. A harc és az ügyért bátran ontott vér szentségét büszkén hirdető rendezvény az utolsó pillanatban menekült Budapestről Csókakőre, miután a Bellingcat oknyomozó portálnak köszönhetően kiderült, hogy a „nemzetközi radikális jobboldal” – a neonácik – bulijáról van szó, és a nem kívánt nyilvánosság miatt a tervezett helyszín tulajdonosa visszamondta a bérbeadást.

Sikeres rendezvény

Így aztán a nagyjából 1500 lakosú Fejér megyei Csókakőn, Budapesttől 80 kilométerre zajlott a buli igazi életmód-nemzetiszocialista hangulatban, például a szélsőjobb kedvenc ruhamárkáit is meg lehetett vásárolni. Balhé nem volt, Csókakő fideszes polgármestere, Fűrész György viszont igyekezett eltolni magától annak a felelősségét, hogy mit keresett a faluban a náci szimbólumokkal jól ellátott társaság május 6-án. Fűrész a Facebookon közölte, hogy ő semmiről nem tudott: sem a május 5-én este sebtében áttelepített European Fight Night körüli botrányokról, sem arról, hogy a főszervező Légió Hungária nevű szervezet milyen nézeteket vall. „Személyesen kértem a szervezőket, hogy ne tartsák meg a rendezvényt a neonáci jellege miatt. Ez ellen a kijelentésem ellen tiltakoztak, mivel ők nem tartották magukat neonácinak, konzervatív, militáns szervezetnek deklarálták a tevékenységüket, illetve jelezték, hogy kifejezetten a megbeszélt sportrendezvény zajlik a sportterületen, tiltott önkényuralmi jelkép, politikai tevékenység nem zajlik az eseményen és nem az általam említett szervezet a rendező és a szerződő fél, hanem a magánszemély, aki jelezte, hogy maradéktalanul betartják a jogszabályokat” – írta Fűrész, hozzátéve, azt azért sikerült elintéznie, hogy másnap reggel 9 helyett este 9-kor legyen vége az egésznek. Így a koncertek is elmaradtak, például azé a titokzatos zenekaré, amelynek a fellépését a vállaltan neonáci Blood and Honour szervezet ígérte be.

A rendezvény balhé nélkül ment le, a szervezők szerint a „nemzetközi nyomásra dolgozó” magyar hatóságok nem találtak semmi kirívót, a polgármester pedig kiemelte, hogy a sportrendezvényen semmiféle tiltott politikai esemény nem történt. Ami ebben a formában igaz is, hiszen például a buszozás sem lesz náci tevékenység csak azért, mert egy busz tele van neonácival.

Bár azt a szervezők is megerősítették a Magyar Narancsnak, hogy Fűrész nem tudott semmit a falu lakosságának egyharmadával megegyező méretű tömeget megmozgató eseményről, ennél érdekesebb az, hogy a település neve meglepően gyakran kerül elő szélsőjobbos rendezvények, a szélsőjobbnak fontos események okán a sajtóban. A közelmúltban Csókakő lett az a biztos pont, ahol az utolsó pillanatban is meg lehet szervezni 12 ország szélsőjobbosainak a rendezvényét. A településnek ugyan van némi háborús történelme a vár miatt, de ennél is lényegesebb, hogy a város előző polgármestere, a független Végh Konrád 2007-ben a faluban avatta az 1990 utáni Magyarország egyik első Trianon-emlékművét. Azóta persze már minden kistelepüléshez jár egy fából és kavicsokból kirakott Nagy-Magyarország vagy turulszobor, de ez akkoriban még nem volt mindennapos.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.