„A bíróságok totális megszállása folyik”

Belpol

Magyarországon megszűnt a bírói függetlenség, nincs jogállam, emiatt kormányváltás nem elég – hangzott el azon a rendezvényen, amelyen eltávolított és önszántából lemondott bíró beszélt az igazságszolgáltatás állapotáról. Egyikük, Szepesházi Péter szerint rendszerváltás után átfogó semmisségi törvényre lesz szükség. Marczingós László ügyvéd úgy látja, hogy a hazai bíróságok nagy része tudatosan szembe megy az EU normáival.

A látszat ellenére Magyarországon megszűnt a bírói függetlenség, a paraván mögött folyamatos, növekvő nyomás nehezedik a bírákra, akik nagy számban maguk is közreműködnek ebben azzal, hogy nem ismerik és nem alkalmazzák az uniós bírósági döntéseket. Így foglalható össze a Szabadság körei nevű civil szerveződés szerda esti rendezvénye, amely a Veszélyben az igazságszolgáltatás? címmel járta körül a jelenlegi hazai helyzetet. Az est moderátora a szervezet életre hívója, Perintfalvi Rita teológus, egyetemi tanár volt, vendégei pedig olyan jogászok, akik hosszú ideje vívják küzdelmüket a mai magyar igazságszolgáltatással. Szepesházi Péter, aki önként mondott le a bírói talárról, Szabó Gabriella, akit viszont a Fővárosi Törvényszékről távolított el Tatár-Kis Péter elnök, mert alkalmazni mert uniós eljárást, valamint Marczingós László ügyvéd, aki a devizahitelesek pereinek legismertebb EU-beli képviselője.

Etikai, alkalmassági, integritási és más eljárásokkal váltják ki a chilling effectet, azt a dermesztő állapotot, amelyben megfélemlítéssel befolyásolják a bírák ítélethozatalát – mondta Szabó Gabriella, aki maga is ilyen eljárás végén került ki a bíróságról. Saját ügyeikben a bírák nem fordulhatnak rendes jogorvoslati fórumhoz, belül csak a szolgálati bíróság áll rendelkezésre, amely azonban nem minősül valódi bíróságnak. Marczingós László egy másik oldalát villantotta fel az igazságszolgáltatás romló állapotának, amikor azt hangsúlyozta, hogy a bírák többsége nem érti az uniós jogot, sőt, szándékosan szembe mennek a strasbourgi Curia ítéleteivel is, amelyek pedig kötelező döntések. A hazai Kúria pedig maga szolgálja ezt a folyamatot. Ahogyan Szepesházi felidézte, korábban még felmentő ítéletek születtek a paradicsommal épületet megdobáló és graffitit festő tiltakozókra és politikai állásfoglalást tevőkre, aztán kötelező jogegységi határozattal elítélést kényszerítettek az alsó bíróságokra. A bíróságok totális megszállása folyik – szögezte le Szabó Gabriella.

A szó kelet-európai értelmében koncepciós perek tehát nincsenek, Szepesházi fogalmazásában még nincsenek,

bár Szabó Gabriella szerint az ő és még két másik bíróval szembeni eljárások azok voltak, ahogyan annak tekinti a momentumos Donáth Anna, Szél Bernadett és a DK-s Varju László elleni büntető ítéleteket.

A rendkívül sarkos megfogalmazásaival ismertté vált Marczingós László igen pesszimista a jövő miatt. Szerinte az uniós jogállamisági büntetések miatt egy új kormánynak nem lesz mit hazahoznia a befagyasztott EU-támogatásokból. Attól fél, hogy az európai közösség sem képes segíteni Magyarországon; ahogyan fogalmazott, a tapasztalatok szerint a fuldoklót le kell ütni, máskülönben magával rántja a víz alá a segíteni igyekvőt. Ezen az országon semmi más nem fog segíteni, csak egy államcsőd – szögezte le.

Abban egyetértettek a jogászok, hogy kormányváltás nem lesz elegendő parlamenti választás nyomán.

A szükséges rendszerváltást követően pedig általános semmisségi törvényt kell megalkotni, amely az igazságszolgáltatásban hozott összes belső elnyomó döntést eltörli.

A főkolomposokat, élükön Varga Zs. András Kúria-elnököt pedig rendelkezési állományba kell helyezni, hogy soha többé ne ítélkezhessenek – mondta Szepesházi. Szabón Gabriella az összes olyan igazgatási vezetővel kezdené a jogállami helyreállítást, akik – például Tatás-Kis Péter – alkalmatlanok a bírói szakmára. Marczingós pedig egyenesen a bírói kar feladatának látja, hogy kivesse magából azokat, akik például megrendelésre ítélkeznek.

(Címlapképünkön a Kúria épülete. Forrás: Wikipédia)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk