Dézsi Csaba András győri polgármester pályaképe

A Borkai, a Covid és a válság miatt

  • Papp László Tamás
  • 2022. november 9.

Belpol

A szexbotrányba keveredett fideszes Borkai Zsoltot váltotta a polgármesteri székben, miután fölényesen megnyerte a győri időközi választást. Dézsi Csaba András akkor azt mondta, most lett igazán fideszes a városvezetés. Az alábbiakban lapunknak adott válaszai segítségével mutatjuk be.

Győr előző polgármesterének, Borkai Zsoltnak a 2019. októberi önkormányzati választás előtt kirobbant, utóbb lemondással végződött botránya nyitotta meg az utat a városvezetői székhez Dézsi Csaba András számára. Ami nem kimondottan volt nehezített pálya, hiszen a Fidesz jelöltjei 2006 óta gyakorlatilag minden parlamenti és önkormányzati választást megnyertek Győrben. Még az országosan nagy ellenzéki sikert hozó 2019-es választáson sem tudták kihívói legyűrni a szexbotránytól sújtva újrázni induló kormánypárti polgármestert. Aztán a Borkai lemondása miatt kiírt időközi választást 2020 januárjában Dézsi Csaba András fölényesen megnyerte, amit követően úgy nyilatkozott, hogy igazából csak az ő megválasztásával lett fideszes a városvezetés Győrben. Tény, hogy az először függetlenként indult, a Fideszbe csak jóval a 2006-os megválasztása után belépő Borkai Zsolttal ellentétben Dézsi 1993 óta jelen volt a pártban. Személye tényleg lényeges változást hozott mind a győri Fideszben, mind a városházán.

Bár egyik kormánypárti politikus váltotta a másikat, nagyobb lett a fluktuáció, mintha ellenzéki jelölt győzött volna. Dézsi hivatalba lépése óta távozott a jegyző, az aljegyző, a főépítész, az önkormányzat könyvvizsgálója, a hivatal több (fő)osztályvezetője, az önkormányzati média vezérigazgatója, a legtöbb önkormányzati cég és intézmény csúcsvezetője. Megvált pozíciójától Fekete Dávid alpolgármester, illetve Borsi Róbert, a kormánypárti frakció vezetője.

Dézsi utólag sem sokallja, hanem inkább kevesli a változásokat. „Egy már összeszokott szervezeti rendszert örököltem, és bár úgy tűnhetett, hogy határozott, mások véleménye szerint jelentős mértékű átalakításba kezdtem, így utólag azt mondom: teljesen át kellett volna szerveznem már az elejétől fogva az egész hivatalt. Sajnos sokáig bíztam azokban is, akik nem mindig a közös érdeket szolgálták” – mondta a győri polgármester a Magyar Narancsnak.

Fények

A rendszerváltáskor kardiológus szakorvosként dolgozó Dézsi a Fideszbe belépése előtt is ismert volt a helyi közéletben és médiában. 1991-ben jelent meg A XX. század rabszolgái – Riportok orvosokkal, orvosokról című kötete. Politikai karrierje mindvégig párhuzamosan futott orvosi hivatásával, s ez egy törvénymódosításnak köszönhetően a polgármesterré választása után sem szakadt meg. Az erre utaló kritikákra lapunknak így reagált: „A győriek a Covid-járvány idején szembesülhettek azzal: nem baj, ha orvos a polgármester. Aki nem ismeri a pályafutásomat, annak újszerű lehet ez a megoldás, azonban amikor 1998 és 2002 között beosztott főorvosként dolgoztam a kardiológiai osztályon, emellett alpolgármesterként a városházán én felügyeltem az egészségügyet, a szociálpolitikát, a környezetvédelmet, az ifjúságpolitikát és a kultúrát. De ha már a kollégákra kérdez, a legtöbbjüknek van komoly elfoglaltságot jelentő magánrendelése, ami nekem soha nem volt, és jelenleg sincs.”

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.

Isten nevében

Egy gyermek ára: három miatyánk, két üdvözlégy – pimf összeg, mindenkinek megéri, vevőnek, eladónak, az üzlet hivatalos tanújának (ezúttal a Jóisten az, lakcím, anyja neve, három példányban), de legfőként a Fidesznek. Most még pénzbe se kerül: alsónadrágokban fizetik ki a papságot. Választások jönnek, tartják a markukat, lökni kell nekik valamit, hogy misézés közben rendesen korteskedjenek, Isten akarata szerint.

Távolságtartás

A három még logikus és észszerű. Sőt, a három elvárható (a Tisza Párt és az MKKP potenciális szavazói szemszögéből mindenképpen), s aligha sérelmezhető (a rivális pártok híveinek perspektívájából) – ennyi kerületi polgármesterjelölt kell ugyanis a fővárosi listaállításhoz. És már miért ne állítana listát, miért is ne akarna bejutni a Fővárosi Közgyűlésbe Magyar Péter pártja és az MKKP? Hisz’ nem csak a szűk pártérdek, hanem demokratikus közéletünk, illetőleg közéletünk demokratikusságának imperatívusza is azt követeli, hogy ha egy párt van, létezik és kitapintható közösségi igény is van rá, az méresse meg magát a nemes versenyben, és a verseny legyen nemes!

Mint parton a hal

  • Földényi F. László

Pontosan húsz évvel ezelőtt egy német napilap többeket megkérdezett, mit várunk mi, magyarok a küszöbön álló EU-csatlakozástól. Én akkor habozás nélkül ezt válaszoltam: Komp-ország hajója végre kiköt – Nyugaton. Vagyis: Európában. A Fidesz épp ellenzékben volt. De már jóval korábban kiadta a velejéig antidemokratikus jelszót: „a haza nem lehet ellenzékben”, s előre tudni lehetett, merre kormányozzák majd a hajót, ha újra hatalomra jutnak.

„Mi nem tartozunk bele a nemzetbe?”

A Nemzeti Összetartozás Hídja egyelőre nem annyira a nemzet összetartozását, sokkal inkább azokat az emberi és eljárásjogi anomáliákat testesíti meg, amelyekkel ma Magyarországon egyre könnyebb bármilyen, NER-nek kedves beruházást végigvinni.

Dermedt figyelem

Az elbitangolt ellenzéki szavazók jó részét néhány hónap alatt becsatornázta Magyar Péter és a Tisza Párt. De mire jutnak így az elhagyott pártok?