A 2024-es helyhatósági választásokat az európai parlamenti (EP) választásokkal egy időben, június 9-én tartották Magyarországon, viszont a 2019-ben megválasztott polgármesterek és önkormányzati képviselők mandátuma október elejéig tart. Ennek nincs különösebb jelentősége ott, ahol nem váltották le a települési vezetőket, ellenben azokon a helyeken, ahol a jelenlegi vezetés alulmaradt, érdekes helyzetek alakulhatnak ki. Különösen akkor, ha a júniusban legyőzött polgármester és képviselő-testületi többség kormánypárti.
A fővárosi XII. kerületi polgármester-választáson meggyőző fölénnyel nyertes kutyapárti Kovács Gergely lapunknak nemrég azt nyilatkozta, hogy az átmeneti időszakban a jelenlegi, még kormánypárti vezetés négy pozíciót akar megszüntetni, „tehát nem egyszerűen embereket kirúgni, de a munkaköröket is megszüntetni. Ezek között viszonylag fontos helyek is vannak”; továbbá a szervezeti működési szabályzatban (szmsz) csináltak egy „értelmetlen” módosítást, amivel szűkítették a leendő polgármester, a jegyző, illetve a bizottságok hatásköreit. Mint megjegyezte, ezeket októberben vissza tudják csinálni, ezért nem is értik az egészet. (Lásd: „Magyar Péter telefonszáma nekem kétszer is megvan”, Magyar Narancs, 2024. július 3.). Pokorni Zoltán távozó polgármester nemrég az ATV stúdiójában azt mondta, nagyjából 15 milliárd forintnyi közbeszerzést üthetnének nyélbe, de ettől eltekintenek, csak a szoros határidejű ügyekkel foglalkoznak (gáz, villany, óvodai, bölcsődei közétkeztetés stb.).
Lassuló folyamatok
Győrben szoros versenyben az ellenzéki pártok egy részének támogatását élvező Pintér Bence győzött. A megválasztott városvezető június 24-én azt írta, hogy a másnap esedékes közgyűlésen Dézsi Csaba András leköszönő polgármester „az októberi átadás-átvétel előtt gyorsan a Győr-Szol élére nevezné ki Németh Zoltán fideszes politikust, ráadásul több évre. Ez Dézsi hálája azért, mert Németh végigkampányolta neki az elmúlt heteket, egyben akadály a törekvésünk előtt, hogy rendbe rakjuk a közpénzek fekete lyukát, a Győr-Szolt”. Bejegyzése szerint a város legnagyobb cégéről van szó, amelynek élére nem „megkérdőjelezhető tisztességű pártkatonákra, Dézsi-emberekre” van szükség, hanem feddhetetlen, szakmai, konszenzussal kinevezett vezetésre. Hogy elképzelése értő fülekre talál-e, az más kérdés, hiszen a Fidesz csak a polgármester-választást bukta el a városban, viszont október után is kényelmes közgyűlési többsége lesz.
Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!