Erősödhet-e tovább a Mi Hazánk?

A Fidesz eszköze és ellenfele

Belpol

A gazdasági válság miatt a kormányba vetett bizalom csökkenése, valamint a mérsékelt ellenzék útkeresése miatt 2023-ban erősödhet, de legalábbis stabilizálhatja pozícióját a Mi Hazánk. Toroczkai László szerint, bár látszatra Orbán Viktor érdeke a jobboldali radikális párt létezése, hosszú távon a Fideszre jelentenek veszélyt.

A tavalyi választáson szövetséges ellenzéki pártok egyelőre a saját tortájuk újraosztásán munkálkodnak, ebben a versenyben jelenleg a Demokratikus Koalíció a legaktívabb. A korábban nem politizáló választók, illetve párt nélküli aktív szavazók körében azonban kimutatható sikereket ér el a Mi Hazánk Mozgalom. A parlamentbe már az első általános választási megmérettetésén bekerülő pártra a mérsékelt ellenzéki politikusok a „centrális erőtér” megerősítésén ügyködő Fidesz hatalmi érdekeinek kiszolgálójaként tekintenek. A lapunk által megkérdezett szakértők, valamint a szélsőjobboldali párt tagjai szerint a centrális erőtér, valamint a radikalizmus nem feltétlenül gátja a Mi Hazánk további erősödésének.

Rejtőzködésből a parlamentbe

A választások előtti legtöbb közvélemény-kutatás a parlamentbe jutási küszöb határán vagy némileg az alatt mérte a Mi Hazánk támogatottságát. Tóka Gábor választási szakértő a Tárki 2022 végén kiadott Társadalmi Riportjában arra jutott, hogy a bizonytalansági tényezők miatt a lehetséges hibahatárok is magasabbak voltak. Ennek részletezése túlmutat e cikk keretein, a lényeg, hogy a Mi Hazánk szavazói nem vagy nagyon nehezen voltak azonosíthatók a választások előtt.

A Választási földrajz tudományos weboldal (VF) szakértői lapunknak arról beszéltek, hogy a Mi Hazánk szavazói a különvéleményük miatt tartanak a megbélyegzéstől, és ezért vélhetően rejtőzködtek, kitértek a válaszadás elől. Bódi Mátyás és Kovalcsik Tamás szerint három meghatározó csoportra osztható a Mi Hazánk szavazótábora. A radikális jobboldaliak a Jobbik középre húzódása miatt sokáig párt nélküliek voltak, továbbá az egykori MIÉP-szavazók is otthonra találtak. A párt sikerrel szólította meg az egyébként bizonytalan, sőt korábban talán sosem szavazók táborát is azzal, hogy a koronavírus-járvány miatt bevezetett intézkedéseket erősen kritizálták. A járványhelyzet a nem politizáló lakosság számára is behozta a közéleti vitákat a hétköznapokba, az intézkedések ellenzői – sokszor a hangzatos összeesküvés-elméletek hatására – a Mi Hazánkkal kezdtek rokonszenvezni. Ez a csoport egyszerre utasította el a kormányt és az addig ismert ellenzéket is. Bódi szerint a Fideszről is lemorzsolódtak szavazók a járványhelyzet kezelése miatt, akik azonban nem tudtak közösséget vállalni a baloldali-liberális ellenzékkel, ezért ők is a Mi Hazánk mellé álltak. Tavaly áprilisban a Mi Hazánk országos listája 5,88 százalékot ért el, legutóbb viszont a Medián már 8 százalékon, az IDEA Intézet pedig 10 százalékon mérte a biztos szavazók körében a támogatottságukat.

Bódi Mátyás szerint a 2022-es választások „relatív győztese a Mi Hazánk volt, ami megerősítette az addig rejtőzködő szavazókban, hogy igenis vállalhatják a véleményüket”. Úgy látja, „az ország gazdasági helyzete miatt egyre rosszabb a Fidesz megítélése, valamint a Jobbikkal kiegészült baloldali-liberális ellenzék útkeresése olyan körülményeket teremt, hogy Toroczkai Lászlóék pártja lehet az egyetlen növekedésre képes választói tömb 2023-ban”.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány a tettes

A DK-s politikus visszavonulásának mindenki örül. Örül a Fidesz, örülnek azok is, akik őszintén a pokolra kívánják Orbánt és a rendszerét. Hiszen Gyurcsány távozása felér egy beismeréssel: tényleg mindenért ő a hibás.