Ki fosztja ki a kacsanevelőket?

Ridegtartás

Belpol

Vállalkozása sorsát kockáztatja, aki belép a víziszárnyastartók új érdekvédelmi szervezetébe – az alapítóknak ugyanis megüzenték, nem fognak napos kacsát kapni. Akit megválasztottak elnöknek, már régóta nem kap.

Decemberben megalakult a Magyar Víziszárnyas Érdekképviseleti Szervezet. Azok hozták létre, akik csalódtak a Magyar Lúdszövetségben és a Magyar Kacsaszövetségben. A konfliktusok tavaly január–februárban kerültek felszínre, amikor a koronavírus-járvány, a rendre visszatérő madárinfluenza, a takar­mány­árak és az energiadíjak emelkedése a baromfiágazat minden szereplőjét megrángatta. A kacsatenyésztők 2022. február 4-re Mélykútra tüntetést szerveztek, mert kevesebbet kaptak a nekik járó állatjóléti támogatásokból, mint amennyire számítottak. Nagy István agrárminiszter először azt mondta, hogy nincs ok a tüntetésre, hiszen az ágazat még pluszpénzhez is jutott, és a teljes 14,4 milliárdos keretet kifizették. A miniszternek is, a víziszárnyas-nevelő vállalkozásoknak is igazuk volt. A támogatási keretet egy évvel korábban állapították meg, ám 2021-ben októberig több kacsát, libát neveltek és vágtak le, mint azelőtt. A nevelőkkel kapcsolatban álló integrátorok pedig úgy állapították meg a felnevelt kacsák, libák átvételi árát, mintha a nevelő vállalkozások a teljes mennyiségre járó állatjóléti támogatást megkapták volna – pedig nem.

A tüntetés szervezője azt kérte, az integrátorok egyeztessenek a terméktanáccsal és az Agrárminisztériummal a kialakult helyzetről.

A miniszter ígér és tanácsol

A laikusban e ponton fölmerül: ha ennyire nem éri meg libával, kacsával foglalkozni, akkor miért nem fognak másba ezek a vállalkozók?

Aki megteheti, vált, de sokan az érintettek közül hosszú távra elkötelezték magukat. Akad termelő, akinél a madárinfluenza miatt 12 ezer víziszárnyast öltek le; nem beteg volt az állomány, csak érintett a közeli fertőzés miatt. Járt is a kártalanítás, 20 millió forint, de ezt az integrátor cég kapta, amelytől a szárnyasok valók. A költségek levonása után a családi vállalkozáshoz 3,8 millió forint jutott el. A családfő nem mehetett el máshová dolgozni, mert ha visszaadja főállású őstermelői igazolványát, vissza kell fizetnie azt a pályázati támogatást is, amit a gazdaság fejlesztésére vett fel.

A demonstrációra végül több száz érintett vállalkozó ment el – Nagy István agrárminiszter is Feldman Zsolt államtitkárral és Farkas Sándor miniszterhelyettessel együtt, külföldi útját megszakítva. Megígérte, két héten belül kifizetik az elmaradt 1,9 milliárd forintot. Az érintettek azt kérték, a kormány határozzon meg hatósági árakat a felvásárlásban, és fagyassza be a takarmányárakat is, de Nagy István – két héttel azután, hogy a kormány hatósági árat vezetett be hat alapvető élelmiszerre – azt válaszolta, a piaci folyamatokba nem avatkoznak be. Tanácsot viszont adott: a termelők hozzanak létre termelői csoportokat, együtt jobb alkupozícióból tárgyalhatnak mindenkivel.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.