Interjú

Budapest nélkül választást lehet nyerni, jövőt nem

Karácsony Gergely főpolgármester

Belpol

Ha túlélik 2023-at, a ’24-es önkormányzati választást megnyerni már nem lesz nehéz. Úgy sem, hogy a kormány továbbra is sanyargatja Budapestet. Karácsony Gergely ukrajnai útjáról is beszélt lapunknak.

Magyar Narancs: Varsó, Pozsony és Prága polgármestereivel együtt látogattak Kijivbe. Tizenegy hónappal ezelőtt az orosz hadsereg nagy erőkkel készült a város ostromára, ezzel ugyan akkor felhagytak, de azóta is voltak és vannak rakétatámadások. Hogyan működik most a város?

Karácsony Gergely: Kijiv utcáin járva az ember hajlamos megfeledkezni róla, hogy háború van, de ha beszélgetésbe elegyedik az ott lakókkal, kiderül, a sebek mélyebbek a lelkekben, mint az épületeken. A várost több mint 600 rakétatámadás érte. Ezek közül kevés csapódott be. Az egyik rakéta által végzett rombolást mi is láttuk, egy hőközpontot akartak kilőni, de a szemközti ház semmisült meg. Nemcsak Kijivben, hanem Bucsában is jártam, ahol korunk talán legnagyobb háborús bűncselekményeit követték el. De az orosz agresszor már veszített: ebben a konfliktusban születik meg az az ukrán nemzeti identitás, amelyet éppen lerombolni, megsemmisíteni akart Putyin. Ukrajna sorsa a következő évtizedekben meghatározza Európa jövőjét.

MN: Vitalij Klicsko mit osztott meg önnel?

KG: Nem először találkoztam a kijivi polgármesterrel; korábban akkor, amikor a város csatlakozott a Szabad Városok Szövetségéhez. Azt az esetet nem sorolnám ide, amikor orosz youtuberek próbáltak átejteni – a magyar sajtó egy része telefonbetyárkodásnak mutatta be a történetet, de hadd ne tartsam viccesnek, amikor orosz titkosszolgálati akció próbál zavart kelteni az európai együttműködésben. Klicsko rendkívül kedvesen fogadott, egy nyugatos identitású, világlátott férfiról van szó. Úgy tapasztaltam, Kijivnek és az ukrán népnek két dologra van most égető szüksége. Az egyikben lehetőségeinkhez mérten tudunk is segíteni: ez a szolidaritás. Az ember feszeng egy ilyen helyen – ami ráadásul fontos diplomáciai találkozóhely, nekünk éppen Frans Timmermans, az Európai Bizottság alelnöke adta a kilincset –, tart tőle, hogy útban van, miközben a város háborús készültségben éli életét. De tényleg fontos számukra minden támogatás, még ha szimbolikus is. A másik, amit én nem tudok adni nekik, és nem is tőlem várják: segítség az ukrán hadsereg felfegyverzésében.

MN: A V4-es főpolgármesterek elkötelezték magukat a segítségadás mellett. Mit tudnak adni nekik?

KG: Varsó egy metrószerelvényt ajánlott fel Kijiv számára, mi pedig már korábban odaígértünk buszokat a BKV flottájából, ahol éppen járműcsere van. Ezek az ukrán nagykövetség szervezésében jutnak el majd ukrán városokba. De nem csak a fővárosra figyelünk, hiszen különös felelősség köt minket a kárpátaljai magyarokhoz. Rendszeres a kapcsolatom Beregszász polgármesterével. Kijivből biztonsági okokból nem tudtunk odamenni, de rövidesen személyesen is találkozunk. És ami fontosabb: olyan műszaki eszközöket viszünk, amikre a kárpátaljai városnak nagy szüksége van.

MN: Az ukránok heves ellenérzésekkel viseltetnek Orbán Viktor politikája iránt. Érezte ezt ön is?

KG: Az ukrán partnerek semmilyen különbséget nem tettek négyünk között, engem is olyan szeretettel és nyitottan fogadtak, mint varsói, prágai és pozsonyi kollégáimat, mert pontosan tudták azt, amit én is nyilvánvalóvá tettem nekik: a magyar kormány nem egyenlő Magyarországgal. Tudják, hogy Budapest szolidáris város, és azt is, hogy a budapesti városvezetés egy pillanatra sem veszítette el erkölcsi iránytűjét, mi nem mossuk össze az agresszort az áldozattal, és Ukrajna oldalán állunk Putyinnal szemben.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány a tettes

A DK-s politikus visszavonulásának mindenki örül. Örül a Fidesz, örülnek azok is, akik őszintén a pokolra kívánják Orbánt és a rendszerét. Hiszen Gyurcsány távozása felér egy beismeréssel: tényleg mindenért ő a hibás.