Interjú

„A Fidesz Esztergom-szindrómát akar”

Márki-Zay Péter független polgármester

Belpol

Bosszúból politizálnak és szándékosan akarják bedönteni a város költségvetését a fideszes képviselők – állítja Hódmezővásárhely polgármestere. Márki-Zay Péter beszél új mozgalmáról, Lázár János ambícióiról és arról, hogyan lehet megrendíteni Orbán pártállami rendszerét.

Magyar Narancs: Tizenkét pontos programmal indult a februári időközi polgármester-választáson. Hány ígéretét tudta megvalósítani?

Márki-Zay Péter: Amikor legutóbb számoltam, két olyan pontot találtam, ahol nem sikerült előrelépni. Nyilván annak tudatában írtam a programpontokat, hogy másfél év alatt legalábbis komolyan el lehet indítani ezeket az ügyeket.

MN: Hogyan fér ez össze azzal az állításával, hogy a képviselő-testület kétharmados Fidesz-többsége ott akadályozza a város működését, ahol tudja?

MZP: Elsősorban olyan területeken értünk el eredményt, ahol nem volt szükség a testület jóváhagyására, inkább a városi cégekkel kellett együtt dolgozni. Máris megoldottuk, hogy Hódmezővásárhely kommunális hulladékát ne 72 kilométeres távolságra szállítsuk, hanem a helyi hulladéklerakóba. Ez 48 millió forint éves megtakarítás. A közgyűlés nem volt hajlandó módosítani a költségvetést, így új kukák gyártására nem jut pénz, de adományokból ezt is tudjuk rendezni. 17 ezer forintba kerül egy szemetes, a vállalatoktól azt szoktam kérni, hogy 10 darabot finanszírozzanak. 50 felett tartunk, csak felajánlásokból. Egyébként van, amiben támogatott a testület. Ígértem, hogy a magánszemélyek építmény­adóját eltöröljük, és a 101 négyzetméter alatti rész adómentesítését tavasszal a Fidesz is megszavazta. A 290 milliós adóteherből 263-at már­is eltöröltünk.

MN: Ha tavasszal ezt még át tudta vinni, azóta durvult el a viszony a fideszes képviselőkkel?

MZP: Az elején több előterjesztést megszavaztak, azóta kevesebbet, sőt bizonyos ügyeket nem is engednek napirendre venni.

MN: Minek tudható be ez?

MZP: Politikai taktikának. Április 8. előtt az együttműködést választották, elfogadták a vásárhelyi választók döntését, támogatták a jó kezdeményezéseket, megszavaztak nekem egy alpolgármestert. Mostanában már a vitát is kerülik.

MN: Kifejezetten az országgyűlési választáshoz köti a fideszes képviselők hozzáállásának változását?

MZP: Április 8. előtt próbálták azt a látszatot kelteni, hogy partnerek a város vezetésében. Azóta úgy tűnik, Esztergom-szindrómát akar a Fidesz, azt szeretnék bebizonyítani a választóknak, hogy ha nem a Fideszé Vásárhely, itt kő kövön nem marad, nem kap a kormánytól forrásokat a város, megállnak a fejlesztések. Több közvélemény-kutatást készítettek. Októberben belátták, hogy nem érdemes feloszlatniuk a közgyűlést, mert elveszítenék az újabb választást. Arra is rájöhettek, hogy ennyi idő alatt nem fogják őket megszeretni a vásárhelyiek, ezért inkább bosszúból politizálnak, és arra mennek, hogy engem minél rosszabb színben tüntessenek föl.

MN: Ön látta ezeket a felméréseket?

MZP: Ez egy kisváros, fideszesek és nem fideszesek beszélgetnek egymással, az információk mindkét irányba áramlanak. Számtalanszor tapasztaltam, hogy a városházáról bizalmas adatok a Fideszhez kerülnek, de mi is kapunk füleseket. Elmondom a legfrissebb példát. Van itt egy gyönyörűen felújított, üresen álló épület, ahová közösségi házat terveztünk. Aztán hirtelen bejelentkezett az egész épületért egy református általános iskola, jóllehet, csak eggyel több osztályuk van, mint tavaly. Egy támogatónk megküldte a fenntartó lelkész kormányhivataltól kapott levelét, miszerint még tavasszal lenyilatkozták, hogy a jelenlegi épületükben minden feltétel adott a plusz egy osztály indításához. Világosan kiderült, hogy az igényléssel csak nekünk akartak keresztbe tenni, nehogy épüljön, fejlődjön itt valami. Így gondolkoznak a fideszes képviselők is.

MN: A nyilvánosságra nem hozott fideszes kutatásokban mekkora volt az ön támogatottsága?

MZP: Amiről én hallottam, az 60 százalék feletti támogatottságot jelzett.

MN: A zoom.hu-nak nyilatkozta, hogy ellenszélben is bírja jövő októberig, de a város nem biztos. Csődbe mehet Hódmezővásárhely?

MZP: Vannak kritikus területek, de valahogy meg fogjuk oldani. A legnagyobb problémánk most az, hogy a Fidesz nem volt hajlandó napirendre venni a költségvetés tárgyalását. Jeleztem, hogy ezzel tönkreteszik a várost, de persze nem ők döntenek, így Lázár Jánost is nyomatékosan arra kértem, gondolja át ezt a lépését. Az országos sajtó hírverése és a fölháborodás hatására végül azt mondták, elkészítik a saját javaslatukat, és rendkívüli közgyűlésen készek tárgyalni a költségvetésről.

MN: A 2019-es költségvetésről van szó?

MZP: Nem, az idei költségvetés módosításáról. Ha ezt nem fogadják el, a város elesik 800 millió forint fejlesztési pénztől és a normatív állami támogatásoktól, így néhány hónap múlva már a béreket se tudnánk fizetni. Jelenleg nincs megfelelő előirányzatunk hóeltakarításra sem. Nem tudom, mi lesz a be­ígért tárgyalás eredménye, de gyanítom, a botrányt valamilyen formában a Fidesz is igyekszik elkerülni.

MN: Ha ekkora gond van a város költségvetésével, miért tartott ki a 260 milliós építmény­adó-csökkentés mellett?

MZP: Állampolgárként is elfogadhatatlannak tartottam a vásárhelyieket sarcoló épít­mény­adót, és polgármesterként is annak tartom. Ismerve a város ránk hagyott adósságát sem tennék másként, bár való igaz, hogy a költségvetésünknek jól jönne az a 263 millió forint, amelyet elveszítettünk. De ne büntessük a vásárhelyieket azért, mert felelőtlen vezetőik voltak. Úgy igyekeztünk a bevétel hiányát enyhíteni, hogy minimálisra csökkentettük a reprezentációt, hatékonyságnövelő beruházásokat indítottunk, megszüntettük a politikai aktivisták szerződéseit. Gazdaságilag persze helyesebb lett volna az adócsökkentést 2019-ben bevezetni, de a bevételeink csökkentését a Fidesz mindig megszavazza, hogy ezzel is egyre nehezebb helyzetbe hozza a város költségvetését.

MN: Köteles aláírni az ilyen döntéseket?

MZP: Van, amikor nincs választásom, az adóeltörlést például végre kellett hajtani. Többször azt is megszavazták, hogy a város ne kérhessen pénzt valakitől, holott erre lenne lehetőség. A szeméttelepünk 5 milliós telek­adót fizetett volna, 10 millióért adhattunk volna egy telket egy állami projektbe, a fideszesek mindkét megállapodást leszavazták. Azon dolgoznak, hogy minél kevesebb bevételünk és minél több kiadásunk legyen. A nagyobb tételeknél azért van mozgásterem. Egymilliárd forintot kellene például út- és járdafelújításra költenünk. Ez szép javaslat, de olyan szerződést nem írhatok alá, amire nincs meg a fedezet. Ezért feltételes közbeszerzéssel pályáztattuk meg, és azóta sem indítottuk el ezt a programot. E nélkül is másfél milliárdos hiányunk lesz az év végén.

MN: A közgyűlés feloszlatásába és a teljes időközi választásba nem ment bele a Fidesz. Önt nem próbálják elmozdítani?

MZP: Elvi lehetőségük lenne fegyelmi indítására és a felfüggesztésemre. Erre 1999–2000-ben volt példa a városban, ami az akkori közgyűlés csúfos kudarcával és a polgármester győzelmével végződött. Komoly kockázata lenne egy ilyen próbálkozásnak. Azért adhatna fegyelmit a közgyűlés, mert nem hajtom végre a határozatokat – ugyanis a város 15 milliárdos bevételéből nem tudok 27 milliárdnyi ki­adást kifizetni.

MN: Több nyilatkozatában is említette, hogy minimum két emberről tud, akiket politikai okokból rúgtak ki az elmúlt hónapokban Hódmezővásárhelyen. Ezt polgármesterként nem tudta megakadályozni?

MZP: Az egyik eset a kórházban történt, arra az önkormányzatnak nincs ráhatása. A másik a kistérségi társuláshoz tartozó Kapcsolat Központban. A központ élére a helyi KDNP elnökét nevezte ki a kistérség. Ezt elvileg tudtam volna blokkolni, mert Hódmezővásárhelynek 52 százalékos többsége van a társulásban, de a közgyűlés a kormányhivatal közreműködésével előírta, hogy meg kell szavaznom a kinevezést. Később ez a KDNP-s vezető rúgta ki azt a munkatársát, aki ellene indult szakmai jelöltként. Az ellenjelölteket egyébként már a pályázati időszakban felkereste a vásárhelyi Fidesz frakcióvezetője és a társulás elnöke, hogy rávegyék őket a visszalépésre.

MN: Utólag sem tud tenni valamit?

MZP: Ha rajtam múlik, legközelebb nem politikai alapon választjuk ki a kistérségi intézményvezetőket. Persze az sem biztos, hogy a kistérségi társulás megmarad. Lázár Jánosnak láthatóan nem tetszik, hogy fideszes önkormányzatok kénytelenek a nem fideszes Hódmezővásárhellyel együttműködni.

MN: Arról is panaszkodik, hogy Lázár János a tao-felajánlásokat szándékosan Makóra irányítja Hódmezővásárhelyről…

MZP: …ezt maga Lázár János nyilatkozta.

MN: És a számok is igazolják?

MZP: A tao-pénzek egy része azért nem jön Hódmezővásárhelyre, és azért megy Makóra, mert Lázár János ezt a szándékát kinyilvánította. 80 millió forintról van tudomásunk, amit vásárhelyi cég Makónak adott. De a vásárhelyi visszaesés ennél jóval nagyobb, mert Lázár bukott miniszterként közel sem tud akkora pénzeket mozgatni, mint regnáló miniszterként. Korábban ide adta a taóját az MMBF Földgáztároló, a Díjbeszedő Zrt., a Közgép. Ezek az állam- vagy Fidesz-közeli pénzek óhatatlanul nem jönnek már ide, de nem mennek Makóra sem. Nem a bukott, hanem a jelenlegi miniszterek irányítják a folyamatokat.

MN: El tudja képzelni, hogy jövő októberben Lázár János elindul ön ellen a polgármesteri székért?

MZP: Sokak szerint ez nem reális, de én el tudom képzelni. Az is felmerült, hogy Szegeden indulna, igaz, ezt a Schmidt Máriához kötődő Figyelő írta meg, Schmidt Mária pedig köztudottan nem barátja Lázárnak.

MN: Lázár szándékairól vannak konkrét értesülései?

MZP: Egyértelműen kegyvesztett lett a felsőbb politikai körökben, a budapesti fideszesek láthatóan olyan feladatokkal igyekeznek megbízni, amelyekbe belebukhat. Egy hódmezővásárhelyi vagy szegedi bukás a pártbeli riválisainak jönne jól, mert Lázárt végleg levenné a politikai pályáról. Viszont jelenlegi szerepeiben Lázár János látványosan unatkozik. Most nem Vásárhely, hanem Makó testületi ülésein jelenik meg, járja a választókerület településeit, fogadóórákat tart, de valójában szinte semmit nem tud elintézni. Első ígérete a sírmegváltási díjak eltörlése volt, de több mint fél év alatt be sem adta törvényjavaslatként. Roppant kellemetlen helyzet, hogy béna kacsaként ül a parlamentben, innen lényeges előrelépés lenne a polgármesterség.

MN: Van alternatív fideszes jelölt, aki elindulhatna Vásárhelyen?

MZP: Nagy erőkkel keresik. Az említett közvélemény-kutatásban hat vagy nyolc jelöltet mértek fel, de velük sem közölték a saját eredményeiket. Árulkodó, hogy engem nem a jelöltek valamelyikével állítottak szembe, hanem Lázár Jánossal. Ebben az összevetésben jöttem ki győztesként.

MN: Az ön által alapított Mindenki Magyarországa Mozgalom az önkormányzati választáson hozná össze az ellenzéki és a civil jelölteket. Miért nem az európai parlamenti választásra készülnek? Elvégre az lesz a következő.

MZP: Az EP-választáson csak pártok indulhatnak, a Mindenki Magyarországa pedig mozgalom. Ráadásul az ellenzéki pártok kinyilvánították külön indulási szándékukat az EP-választáson. Ez tisztán listás választás, ezért nincs kellő motiváció a pártokban az összefogásra, holott szerintem egységet kellene mutatni a Fidesszel szemben. Polgármesterként nekem amúgy is fontosabb az önkormányzati választás, és ez alkalmasabb terep a fideszes pártállam meggyengítésére. A helyi ellenzékiekben régóta megvan az együttműködési hajlandóság. Hódmezővásárhelyen tökéletesen tudott együttműködni a Jobbik és az MSZP, amikor engem támogattak, az országgyűlési választáson mégsem sikerült az összefogás.

MN: Tehát az áprilisi választáson a pártközpontok miatt nem lett szélesebb körű együttműködés?

MZP: Igen, nagyon sok helyi jelölt hajlandó lett volna visszalépni, de a pártközpontok megtiltották.

MN: Miért működne most jobban a dolog?

MZP: Mert a pártok tanultak a hibáikból. Annyit veszítettek a támogatottságukból, hogy ők is tudják: ha egyáltalán fenn akarnak maradni politikai erőként, akkor kénytelenek együttműködni. Az önkormányzati választáson pedig hajlamosabb az elnökség a helyi szervezetekre bízni a jelöltek kiválasztását. Ez óriási teret ad a kooperációnak. De a mozgalomnak nemcsak az ellenzéki pártok összeterelése a célja, hanem az is, hogy minél több független, új, civil jelöltet sikerüljön elindítani. A magyar települések többségében egy kiábrándult fideszesek számára is elfogadható független jelölt lehet a győztes kihívó.

MN: Ha valaki úgy érzi, hogy ő egy erős civil polgármesterjelölt, jelentkezzen önöknél, és majd meggyőzik a pártokat, hogy támogassák?

MZP: Ez egy elképzelhető út, de mindenkit arra biztatok, hogy helyben kezdjen erről egyeztetéseket. Hódmezővásárhelyről nehezen tudnám megmondani, hogy Nyíregyházán vagy Székesfehérváron kik az esélyes, hiteles jelöltek. Vannak jó példák. Sárvárról egy Németh Zsolt nevű úriember keresett meg hónapokkal ezelőtt, őt nemcsak a helyi Jobbik és a helyi MSZP támogatja, hanem a megyei közgyűlés volt fideszes elnöke is.

MN: A mozgalom pontosan miben tud segíteni a jelölteknek?

MZP: Egyfajta hitelesítő pecsétet tudunk adni a kampányban, ugyanúgy, ahogy az országgyűlési választás előtt az esélyes képviselőjelölteknek. Másrészt akár jelölőszervezetként vagy kettős jelölésben is támogatni tudjuk a civil jelölteket. Tizenkét alapító tagunkból három vidéki polgármester, rengeteg politikai és szakmai tapasztalatunk van, az a cél, hogy ezt folyamatosan bővítsük és átadjuk. Augusztusban Balmazújvárosban jártam az azóta polgármesterré választott Hegedűs Péter kampányának utolsó hetében, ott döbbentem rá, hogy mennyire híján volt ennek a támogatásnak; akkor csinálta például az első élő videóját, amikor megmutattam neki, hogyan kell. Csoda, hogy ennek ellenére nyerni tudott.

MN: Egyszerű állampolgárként lehet csatlakozni a mozgalomhoz?

MZP: Lehet és kell is csatlakozni, nem csak polgármester- vagy képviselőjelöltként. Ez adná a mozgalom erejét. Aktivistákra és pénzre is szükségünk van, hiszek abban, hogy a változást akaró magyar polgárok anyagilag is támogatni fogják a mozgalmat. Egyelőre mindenkit türelemre intünk, mert a csatlakozáshoz szükséges számítógépes rendszer felállítása, adatvédelmi irányelvekkel való összeegyeztetése folyamatban van. Terveink szerint még az év vége előtt megnyílik a lehetőség.

MN: A főpolgármesteri előválasztást támogatják?

MZP: Nem foglalnék állást ebben. Az Egyesült Államokban nagyon jól működik az előválasztás, de Magyarországon nincs hagyománya, és a Budapesten javasolt megoldással kapcsolatban számos aggályt hallottam, például hogy a Fidesz meg tudná hekkelni. Sok módszer van arra, hogy a legalkalmasabb jelöltet kiválasszuk, az előválasztás csak az egyik, és nem feltétlenül a legjobb.

MN: Azt mondta, hogy az önkormányzati választás jó alkalom lehet Orbán rendszerének meggyengítésére. Attól nem tart, hogy ha jelentős számban nyernek ellenzéki vagy független polgármesterek, a kormány tovább szűkíti az önkormányzatok autonómiáját, hatáskörét?

MZP: Ez a veszély kétségkívül fennáll, de a Fidesz az elmúlt években is folyamatosan gyengítette az önkormányzatok szerepét és növelte a központ, a pártállam hatalmát, hol­ott az önkormányzatok túlnyomó többsége fideszes. Nincs tehát egyértelmű összefüggés.

MN: Mit tenne akkor, ha a Jobbikból kivált Mi Hazánk mozgalom csatlakozna a kezdeményezéshez, és polgármesterjelölteket ajánlana a figyelmébe?

MZP: Örömmel venném, amennyiben ezt a többi ellenzéki erővel együttműködésben teszik. Minden pártban vannak olyan politikusok, akikről felmerül, hogy ellenzéki létükre a Fidesz érdekeit szolgálják. A Mi Hazánk esetében ez az érzés erősebb, a mozgalmat a Fidesz sajtója népszerűsíti, de Balmazújvárosban például a Mi Hazánk helyi képviselői is támogatták Hegedűs Pétert. Nem vonom kétségbe, hogy a Mi Hazánk egyes helyi politikusai őszintén le szeretnék váltani a Fideszt, és ennek érdekében együtt is dolgoznának az ellenzékkel.

MN: Valamilyen közös ideológiai alapra nem lenne szükség?

MZP: Ez egy önkormányzati választás, az a kérdés, hogy Nagy Aranka vagy Kiss Péter legyen a polgármesterjelölt. Szegeden mondjuk a Jobbik és az MSZP meg fog egyezni, hogy Botka Lászlót támogatják. Mit mondjunk, ha a Mi Hazánk is Botka Lászlót támogatja? Ne támogassuk csak azért, mert a Mi Hazánk is beállt mögé? Mellesleg az országos politikában is elsősorban a Fidesztől vehet el szavazókat a Mi Hazánk, mert a szélsőséges politika ma már leginkább rájuk jellemző. A legrasszistább párt az én felfogásomban ma a Fidesz, a hódmezővásárhelyi fideszesek nyilvánosan azon aggódnak, hogy cigányokat akarok telepíteni a belvárosba.

MN: Mi lesz a szlogenjük országos szinten azon felül, hogy támogasd a nem fideszes jelöltet?

MZP: Lesznek pozitív üzeneteink, az áprilisi választás előtt is megfogalmaztam egy 12 pontos minimumprogramot. Azt nem fogjuk mondani, hogy a nem fideszes jelöltre szavazz. Ha van egy korrupt ellenzéki és egy tisztességes fideszes jelölt, én a fideszest támogatom. Nem a Fidesz ellen vagyunk, hanem a lopás, a pártállami hatalomgyakorlás és gyűlölködés ellen. Vannak tisztességes fideszes politikusok, hogy csak egy példát említsek, a héten találkoztam Pokorni Zoltánnal, őt nem lehet a mai fideszes vezérkarral egy lapon emlegetni.

MN: Ha tisztességes, nem kellett volna kilépnie a Fideszből?

MZP: Személy szerint azt gondolom, hogy Pokorni rossz helyen van. Tarlós Istvánnal beszélgettem egyszer, ő azt nem értette, hogy én miért nem vagyok a Fideszben, én pedig azt, hogy ő miért van még a Fidesz mellett. Számomra a legfontosabb, hogy miként fogunk majd egyszer a lelkiismeretünkkel Isten és ember előtt elszámolni. Sokaknál nem értem, hogyan adhatják a nevüket ehhez a politikához, de ez nem jelenti azt, hogy a Fideszben ne lennének értékes emberek. Sokan ma még félelemből vagy más rövid távú megfontolásból hallgatnak. Az igazságot azonban nem lehet a végtelenségig elnyomni.

Mindenki Magyarországa

 

Márki-Zay Péter februárban független jelöltként, az ellenzéki pártok támogatásával nyerte meg a hódmezővásárhelyi időközi polgármester-választást, 57,5 százalékos eredménnyel. Az áprilisi parlamenti választás előtt a Rendszerváltás 2018 honlapon biztatott a „legesélyesebb ellenzéki jelöltek” támogatására. Társaival november végén jelentette be a Mindenki Magyarországa Mozgalom megalapítását, amelynek célja, hogy a jövő októberi önkormányzati választáson mindenhol egy ellenzéki jelölt álljon a Fidesszel szemben. A mozgalom alapító tagjai Márki-Zay mellett Hadházy Ákos, Ábrahám Júlia, Bod Péter Ákos, Elek István, Kaltenbach Jenő, Kész Zoltán, Lengyel Róbert, Lukácsi Katalin, Magyar György, Mellár Tamás és Üveges Gábor.

Figyelmébe ajánljuk