A fideszesek relatív többsége nem tartja elfogadhatónak Orbán Balázs '56-os nyilatkozatát

  • narancs.hu
  • 2024. október 22.

Belpol

A Publicus Intézet kutatása szerint az emberek 43 százaléka lemondatná a politikai igazgatót. 

Az emberek 61 százaléka hallott arról, hogy Orbán Balázs egy beszélgetésben úgy fogalmazott: „Pont ’56-ból kiindulva mi valószínűleg nem csináltuk volna azt, amit Zelenszkij elnök csinált két és fél évvel ezelőtt, mert felelőtlenség, mert látszik, hogy belevitte egy háborús védekezésbe az országát”. 

A Publicus Intézetnek a Népszava megbízásából készített reprezentatív kutatása szerint a botrányos mondatokat igyekeztek elhallgatni a fideszesek elől: a kormánypárt szavazóinak ugyanis csak 44 százaléka hallott arról, hogy a politikai igazgató szerint Magyarország Ukrajna helyében nem védekeznie egy orosz katonai agresszióval szemben, 53 százalék viszont nem értesült a szavairól (3 százaléknyian nem válaszoltak).

Sokkal tájékozottabbak az ügyben a Tisza Párt szavazói, akiknek 95 százaléka hallott erről, a többi ellenzéki párt híveinek körében ez 85 százalék, a bizonytalanoknál pedig 49. A legtöbben a hatvan évnél idősebb korosztályból figyeltek fel Orbán Balázs szavaira. A megkérdezettek 49 százaléka nem tartja elfogadhatónak, további 9 százalék pedig inkább nem tartja elfogadhatónak a politikus gondolatait, vagyis összesen 58 százalék nem ért egyet a szavaival. Ezzel szemben csupán 5 százalék mondta elfogadhatónak, 4 százalék pedig inkább elfogadhatónak ezt a véleményt, miközben kiemelkedően magas, 34 százalék azok aránya, akik nem tudtak, vagy nem akartak válaszolni a kutatóknak. (Itt a tizedesek kerekítése miatt 101 az összesített adat).

De a Fidesz szavazóinak jó részét is megzavarta a politikai igazgató nyilatkozata:

csupán 19 százalék tarja elfogadhatónak a szavait, szemben 34 százalékkal, akik nem értenek egyet Orbán Balázs álláspontjával, 47 százalék viszont megtagadta, hogy véleményt nyilvánítson. 

Az emberek 43 százaléka úgy vélekedik, hogy Orbán Balázsnak le kellene mondania a tisztségéről, 19 százalék szerint nem, de ebben a kérdésben is nagyon magas a nem válaszolók aránya. Leginkább a kormánypárti szavazók kerülik ezt a kérdést is, 47 százalékuk nem válaszolt, 11 százalékuk, azaz minden tizedik fideszes szerint viszont mennie kellene a politikai igazgatónak. 

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.