A fideszesek relatív többsége nem tartja elfogadhatónak Orbán Balázs '56-os nyilatkozatát

  • narancs.hu
  • 2024. október 22.

Belpol

A Publicus Intézet kutatása szerint az emberek 43 százaléka lemondatná a politikai igazgatót. 

Az emberek 61 százaléka hallott arról, hogy Orbán Balázs egy beszélgetésben úgy fogalmazott: „Pont ’56-ból kiindulva mi valószínűleg nem csináltuk volna azt, amit Zelenszkij elnök csinált két és fél évvel ezelőtt, mert felelőtlenség, mert látszik, hogy belevitte egy háborús védekezésbe az országát”. 

A Publicus Intézetnek a Népszava megbízásából készített reprezentatív kutatása szerint a botrányos mondatokat igyekeztek elhallgatni a fideszesek elől: a kormánypárt szavazóinak ugyanis csak 44 százaléka hallott arról, hogy a politikai igazgató szerint Magyarország Ukrajna helyében nem védekeznie egy orosz katonai agresszióval szemben, 53 százalék viszont nem értesült a szavairól (3 százaléknyian nem válaszoltak).

Sokkal tájékozottabbak az ügyben a Tisza Párt szavazói, akiknek 95 százaléka hallott erről, a többi ellenzéki párt híveinek körében ez 85 százalék, a bizonytalanoknál pedig 49. A legtöbben a hatvan évnél idősebb korosztályból figyeltek fel Orbán Balázs szavaira. A megkérdezettek 49 százaléka nem tartja elfogadhatónak, további 9 százalék pedig inkább nem tartja elfogadhatónak a politikus gondolatait, vagyis összesen 58 százalék nem ért egyet a szavaival. Ezzel szemben csupán 5 százalék mondta elfogadhatónak, 4 százalék pedig inkább elfogadhatónak ezt a véleményt, miközben kiemelkedően magas, 34 százalék azok aránya, akik nem tudtak, vagy nem akartak válaszolni a kutatóknak. (Itt a tizedesek kerekítése miatt 101 az összesített adat).

De a Fidesz szavazóinak jó részét is megzavarta a politikai igazgató nyilatkozata:

csupán 19 százalék tarja elfogadhatónak a szavait, szemben 34 százalékkal, akik nem értenek egyet Orbán Balázs álláspontjával, 47 százalék viszont megtagadta, hogy véleményt nyilvánítson. 

Az emberek 43 százaléka úgy vélekedik, hogy Orbán Balázsnak le kellene mondania a tisztségéről, 19 százalék szerint nem, de ebben a kérdésben is nagyon magas a nem válaszolók aránya. Leginkább a kormánypárti szavazók kerülik ezt a kérdést is, 47 százalékuk nem válaszolt, 11 százalékuk, azaz minden tizedik fideszes szerint viszont mennie kellene a politikai igazgatónak. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

A botrány határán

A Nádas-életműsorozat leg­újabb kötetét a színházi világnap alkalmából mutatták be az Örkény Színházban. Hogy hazai színházi életünk hogyan viszonyul ezekhez a magyar drámahagyományból kilógó művekhez, arra éppen egy Örkény-dráma, a Kulcskeresők címével válaszolhatunk.