Készül az ellenzék szociális programja

A háló foltozása

Belpol

Duplájára emelnék a családi pótlékot, munkaviszonyként ismernék el az otthonápolást, leállítanák a kilakoltatásokat, bérlakásokat építtetnének. Egyebek közt ezeket ígéri az ellenzék szociális programja. Mi az, amit megtartanának a jelenlegi rendszerből és mi az, amit az első nap megváltoztatnának?

„Orbán Viktor gazdaság- és társadalompolitikája megbukott. Szociális fordulatra van szükség” – ezzel a felütéssel mutatta be az ellenzék a készülő szociális programját december 27-én. A terület felelőse Kanász-Nagy Máté, az LMP társelnöke, őt Márki-Zay Péter a múlt év végén kérte fel a szociális program szóvivői feladatainak ellátására, a programírás koordinációját pedig – csakúgy, mint az egészségügyét – a Párbeszéd kapta meg. Az előválasztásra készített Közös Alap című vázlatban a családpolitika, a szociális ügyek és a lakhatás elválnak egymástól, és ezt a logikát követi a programalkotás is: a témákkal külön munkacsoportok foglalkoznak, amelyek szorosan együtt dolgoznak a civilekkel.

„Nagyjából egy évvel az előválasztás előtt már elkezdtünk a szociális programon dolgozni, a Közös Alap az a minimum, amiben egyet­értett a hat ellenzéki párt. Az előválasztás után csatlakoztak a munkacsoporthoz a Mindenki Magyarországa Mozgalom (MMM) politikusai és újabb szakértők, akik az Ellenzéki Együttműködés (ELEGY) jóléti bizottságában dolgoztak, és azt az anyagot tekintették alapnak, amelyet ők hoztak” – számol be a folyamatról Tordai Bence, aki a Párbeszéd politikusaként vett részt a programírásban és a koordinálásban. A múlt év végi egyeztetések és viták után az új évre közel kerültek egymáshoz a két anyagban megfogalmazott álláspontok. „A legtöbb dologban egyetértettünk, mind a hat párt és az MMM politikusai, mind a szakértők. A Jobbik lógott ki ebből egy kicsit, de a célokban velük is egyetértettünk, inkább a megvalósításban, a prioritásokban vagy a szóhasználatban voltak viták. Ezeken azonban jobbára túl vagyunk, megszületett a konszenzus” – mondja Tordai, hozzátéve, hogy a végső egyeztetések után az anyag a kommunikációs csapatnál landol, ahol strukturálisan és nyelvileg is kipofozzák, majd mehet tovább a kormányprogram egységesítéséért felelős bizottsághoz, végül pedig a pártelnökök mondják rá az áment, mint minden más anyagnál.

Gondozási válság

Meleg Sándor szociális munkás az ELEGY szakértői csoportjának tagjaként vesz részt a szociális program írásában. Ő arról tájékoztatta lapunkat, hogy a program szerint meghagynák az olyan jelenlegi kormányzati intézkedéseket, mint a rezsicsökkentés vagy a családtámogatások, hiszen ha azokat megszüntetnék, a választópolgárokat sérelmek érnék. „És vannak az autonóm ellenzéki kezdeményezések, mint a 2008 óta nem változó családi pótlék összegének duplájára emelése, a közgyógyellátás összegének felemelése, a rokkantsági ellátások revíziója, vagy az otthonápolás reformja” – mondja Meleg Sándor, aki főleg ez utóbbinak és a szociális ellátórendszer kérdéseinek a szakértője. Magyarországon hosszú évek óta rengetegen várnak gondozásra, az ellátórendszer ennyi ember befogadására alkalmatlan, a családokra pedig túlságosan sok és nagy teher hárul. „A megalázóan alacsony ápolási díj emelése elengedhetetlen, ahogy az is, hogy munkaviszonnyá nyilvánítsuk, beleszámítson a nyugdíjba és segítse a rendszer azokat a hozzátartozókat, akik egy hosszabb gondozói lét után vissza akarnak térni a munkaerőpiacra” – húzza alá a szakértő. Emellett azonban nagy szükség van az ellátórendszer megerősítésére is, a kapacitások és az állami gondoskodás szerepének növelésére. A házi segítségnyújtást jelenleg nagyjából 95 ezer ember veszi igénybe, ezt a szakértő szerint legalább 20–30 százalékkal meg kellene emelni, hogy mindenki hozzájusson ahhoz az ellátáshoz, amelyre szüksége van. A házi segítségnyújtás és minden más olyan ellátás, amely az otthonhoz a legközelebb áll, segít abban, hogy kevesebb intézményre és intézményi ellátásra legyen igény.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.