A kormány ódákat zeng a pedagógusok támogatásáról, de közben egy fillérrel sem emeli jövőre a fizetésüket

  • Gera Márton
  • 2018. június 22.

Belpol

Pedig korábban azt ígérték, a pedagógusfizetések a minimálbérhez igazodnak. Nem így lett.

„A kormány biztosítja a pedagógusokat arról, hogy munkájukat támogatni, anyagi és erkölcsi megbecsültségüket pedig növelni fogja az elkövetkezendő években.”

„Az új kormány célja, hogy a gyermekes családok és a gyermekeket tanító pedagógusok még inkább érezzék a megbecsülést, a támogatást.”

Az első mondatot Rétvári Bence államtitkár mondta az idei pedagógusnapon, a másodikat pedig Kásler Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) vezetője május végén. Mindkettő arról szól, hogy a kormány biztosítja a pedagógusokat, hogy támogatni fogja őket.

Semmi változás nem lesz

Pár napja a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) hívta fel rá a figyelmet, hogy a jövő évi költségvetési törvény javaslatából kiderül, a tanárok bérét továbbra is egy bizonyos vetítési alap határozza meg, melyet 2019-től sem tervez emelni a kormány. Elviekben ez nem kellene, hogy érintse a pedagógusokat, hiszen amikor a kormány bevezette a pedagógusok életpályamodelljét, a sokat hangoztatott szöveg az volt, hogy a tanárok nemcsak több részletben kapnak béremelést, hanem a fizetésük megőrzi értékállóságát, hiszen azt a mindenkori minimálbérhez igazítják.

Amikor 2013-ban elindult az életpályamodell, ez tényleg így is volt, ám csupán egyetlen évig, mivel a 2014-es választások után változtattak a rendszeren. A 2015-ös költségvetésről szóló törvény ugyanis rögzítette, hogy a tanári fizetések illetményalapját nem az évente emelkedő minimálbérhez, hanem a 2014-es minimálbérhez igazítják, ami 101 500 forint. Ma a minimálbér 138 000 forint, vagyis nem nehéz kiszámolni, mennyivel járnának jobban a tanárok, ha a kormány betartja a szavát. A kormánynak, amely 2014-ben a „költségvetési peremfeltételekkel” indokolta a változtatást, ez kétségkívül kényelmesebb megoldás, hiszen továbbra is el tudja mondani, hogy a tanári fizetések nőttek, ám mégsem kell évente több pénzt adni a pedagógusoknak.

Képünk illusztráció.

Képünk illusztráció

Fotó: MTI/Balázs Attila

Ma már sokkal többet kereshetnének

Pedig ha a kormány betartaná az ígéretét, és a minimálbérhez igazítja a béreket, egy gyakornok pedagógus (aki tanári pályára megy, két évig ebbe a kategóriába tartozik) ma 71 ezer forinttal kereshetne többet, de a PDSZ számításai szerint egy egyetemi végzettséggel rendelkező, évek óta a pályán lévő tanár akár 150 ezer forinttal is többet vihetne haza.

A fizetések mindenkori minimálbérhez igazítása ráadásul azért is fontos lenne, mert a kormány tavaly is átverte a tanárokat: a többlépcsős béremelés utolsó, 3,5 százalékos részét nem mindenki kapta meg, hanem differenciáltan osztották szét, holott korábban erről nem volt szó. Erről részletesen itt írtunk, a lényeg annyi, hogy az igazgatók kezébe adták a döntést, és ők dönthették el, hogy kinek adnak béremelést. Ez Szűcs Tamás, a PDSZ elnöke szerint feszültségeket okozott a tantestületeken belül, ráadásul a szervezet elnöke azt mondja, nem igaz, hogy a tanári bérek a kormány életpályamodelljének köszönhetően a hangoztatott 50 százalékkal nőttek, mivel több olyan juttatást is megszüntettek, amelyek korábban kiegészítették a pedagógusok bérét: ma például már a túlórák után sem jár semmilyen juttatás.

Még a kormány szervezete is változtatást szeretne

A PDSZ szeretett volna egyeztetni az új oktatásirányítással a problémáról, de egyelőre semmilyen választ nem kaptak. Pedig Szűcs Tamás azt mondja, égető szükség lenne arra, hogy a pedagógusok bérének vetítési alapját a mindenkori minimálbérhez igazítsák, mert így csak még jobban kontraszelektálódik a szakma, és a legelhivatottabbakon kívül senki nem választja majd a tanári pályát. Mutatja a probléma súlyát, hogy még a kormány által gründolt Nemzeti Pedagógus Kar (NPK) is felemelte szavát a gyakorlat ellen. Idén januárban azt írták, hogy szükség lenne a vetítési alap évenkénti újratárgyalására és „lehetőség szerinti” emelésére, hosszabb távon viszont a minimálbérhez igazított illetményalapot kellene visszahozni. A költségvetési törvényjavaslatból viszont nem az olvasható ki, hogy ilyesmit tervezne a kormány.

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.