A lakosoknak is fizetni kell, hogy újranyisson a posta

  • narancs.hu
  • 2023. január 21.

Belpol

Összesen negyvenöt posta nyitott ki újra a tavaly novemberi bezárási hullám után. A Magyar Posta nem árulja el, mennyit kap ezért az önkormányzatoktól.

A Magyar Posta harminckét településen negyvenöt postahivatalt nyitott újra, miután novemberben több száz postára került lakat. A vállalat a spórolással magyarázta a bezárásokat, az alkalmazottakat pedig áthelyezték. Hivatalosan márciusban újra nyithatnak az egységek, de ebben az érintettek is kételkednek. 

Az önkormányzatok elkezdtek tárgyalni a Postával arról, hogy a költségek egy részét átvállalják az újranyitás reményében. A vállalat egyelőre negyvenöt egységet nyitott meg újra. Hogy mennyit is kell fizetnie az önkormányzatoknak, azt a Posta nem árulta el, ezért a 24.hu a települések, városok önkormányzatait kereste meg. A harminckét önkormányzat közül mindössze kettő adott kielégítő választ: Szolnok és a Somogy-megyei Gamás. A többiek van nem akartak válaszolni, vagy a folyamatban lévő tárgyalásokra hivatkoztak.

Szolnokon összesen hét postát zártak be novemberben, ezek közül egy nyitott újra, az 5-ös számú. Az önkormányzat szerint azért éppen ez, mert nagyjából húszezer lakost szolgálhat ki ez az egység, és a közelben nincs másik, amelyik kiválthatná. A város 42 millió forintot fizet a Postának egész évre, érvelésük szerint ez szolgáltatás vásárlás.

Gamás nem szolgáltatásvásárláskét tekint arra a majd hatmillió forintra, amit ki kell fizetni a postanyitásért. A polgármester támogatásnak tekinti az összeget, amiért cserébe a hétszáz lelkes falu újra megkapja a postáját. Az önkormányzatnak ugyanakkor nincs erre forrása, így a lakosságnak is be kell fizetnie valamennyit. Az 5,8 millió forint egy lakosra vetítve nagyjából 8500 forint, de természetesen ez nem azt jelenti, hogy mindenkinek ennyit kell majd befizetnie. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.