A magát nemzetinek valló Keresztes László Lóránt lett az LMP frakcióvezetője
D_KOS20180904006.jpg
Keresztes László Lóránt

A magát nemzetinek valló Keresztes László Lóránt lett az LMP frakcióvezetője

  • Narancs.hu/MTI
  • 2018. szeptember 4.

Belpol

A politikus a posztról lemondott Szél Bernadettet váltja.

Keresztes László Lóránt budapesti sajtótájékoztatóján maga számolt be a frakcióülésen született döntésről. Elmondta, ő nem vett részt a voksoláson, a döntést képviselőtársai egyhangúlag hozták meg. Az új frakcióvezető különösen fontosnak nevezte, hogy az LMP parlamenti munkájával biztosítsa „a valódi népképviseletet“, és vállalja fel konkrét helyi ügyek képviseletét. Hozzátette: politikai munkájukkal az ökopolitika alapjait szeretnék bemutatni.    Hozzátette: frakcióvezető-helyettesnek Demeter Márta és Schmuck Erzsébet mellett Csárdi Antalt választották meg a nyolcfős képviselőcsoportban.
A helyi ügyek iránti elkötelezettségét azzal is indokolta, hogy nyolc évig pécsi önkormányzati képviselő volt, mielőtt most tavasszal bekerült a parlamentbe. (Keresztesről májusban írt portrénkat itt olvashatja.)

Fősodor

Orbán Viktort nemzetárulónak tartja, a „régi baloldallal" pedig kizár minden együttműködést az LMP társelnöki posztjának fő esélyese, és az új képviselőcsoport frakcióvezető-helyettese. Portré a zöldpárt országosan eddig kevésbé ismert, ám a párton belül jó ideje befolyásos pécsi politikusáról.

Keresztes László Lóránt megköszönte elődje, Szél Bernadett frakcióvezetői munkáját. Értékelése szerint Szél Bernadettet dicséri, hogy az LMP-frakció a mostani és az előző parlamenti ciklusban - létszámarányosan - a legaktívabb és legfelkészültebb képviselőcsoport volt. Szél augusztus végén mondott le a párt éléről. Többek között azzal indokolta távozását, hogy „Nem lehet így kampányt lezárni, ezzel a helyzettel én nem tudok azonosulni, és mivel befolyásom nincs és nem is lehet az etikai bizottság felett, tiltakozásomat azzal tudom kifejezni, ha lemondok az általam viselt vezetői pozíciókról és ezt én most meg is teszem“. Azt is leírta a tagságnak írt, később nyilvánosságra került levelében, hogy  „súlyosan igazságtalannak, méltatlannak, politikailag pedig vállalhatatlannak” tartja az eljárást, és hozzáteszi, egy „politikai közösség nem bánhat így a sajátjaival” – utalva a választások után indult fegyelmi eljárásokra.

Keresztes kedden a Jobbikkal lehetséges együttműködésről kérdésre válaszolva azt mondta, konkrét helyi programok mentén helyi megállapodásokat lehet kialakítani, ebben szerinte az országos pártvezetéseknek csak a keretek megteremtése a feladata.
Bírálta a kormány migrációs politikáját, ugyanakkor úgy látja, hogy a jövő évi európai parlamenti választáson ez lesz a központi téma.
Keresztes László Lóránt szerint a kormánynak nincs koherens politikája a migráció ügyében, a migrációt hatalomtechnikai eszközként használja. Rögzítette azt is, a migrációs politikának nemzeti hatáskörben kell maradnia, a határokat meg kell védeni, az illegális migrációt pedig meg kell állítani. 
A társelnök szükségesnek nevezte, hogy strukturális változtatásokat hajtsanak végre az LMP-ben, amellyel irányíthatóbbá válik a párt. Problémaként beszélt arról, hogy nem teljesen világos, milyen jogkörök tartoznak az elnökök és az országos elnökség alá. Ezt kell világosabban meghatározni - tette hozzá.

Arról, hogy mi zajlott az LMP-ben a kampány alatt és a választások után, itt olvashat részletesen.

Immunhiányos tünetek

Hónapokkal a választások után sem csitulnak a kedélyek az ökopártban. Volt verekedés és kocsmai anyázás, fegyelmi eljárások és kilépések zajlanak, s az ex-kampánytanácsadó ki nem fizetett szerződése is komoly vihart kavart. Mi vezetett idáig, és mi állhat annak a híresztelésnek a hátterében, hogy a Fidesz az LMP-be is betette a lábát?

Figyelmébe ajánljuk