A Magyar Cserkészszövetségnek nem kellettek a borsodi roma gyerekek

  • narancs.hu
  • 2018. július 11.

Belpol

Cserkész lennél? Cigány vagy? Akkor nem fog menni!

A Magyar Cserkészszövetség elutasította egy borsodi roma fiatalokból álló cserkészcsapat megalakulását, arra hivatkozva, hogy „a borsodi roma fiatalok sem származásuk, sem hitük alapján nem illenek a magyar keresztény cserkészek közé”, írja a 168 Óra.

A cikk elmeséli, hogy a sajókazai Dr. Ámbédkar Iskola, ahová a tanulók nagy része a környékbeli szegregált, cigány általános iskolákból érkezik, minden eszközzel igyekszik más társadalmi réteghez tartozó fiatalokkal megismertetni saját diákjait. Ennek lett volna egy kiváló eszköze a cserkészmozgalom elindítása és a Magyar Cserkészszövetséggel való kapcsolatfelvétel. El is indult a közös munka, a cél pedig az volt, hogy egy saját cserkészcsapatot hozzanak létre roma fiatalokból.

2017 nyarán, amikor az ámbédkarosok teljesíteni akarták a hivatalos cserkészcsapattá szerveződés egyik feltételét, méghozzá azt, hogy közösen táborozzanak, és vezetőképzésen is részt vegyenek, hirtelen ellenállásba ütköztek. Derdák Tibor, az iskola igazgatója a lapnak elmondta, hogy a gyerekeket befizették a táborba, de amint „a cserkészeknek leesett, hogy a táborozók között három roma fiatal is lenne, azonnal vissza akarták küldeni a befizetett pénzt, indoklásul pedig összevissza magyarázkodtak”.

Indoklásul olyan érveket hoztak fel, mint az „ez a tábor bensőséges lesz, csak a mieinknek szerveződik”, vagy hogy „sem származásuk, sem hitük alapján nem illenek a magyar keresztény cserkészek közé”. Az ország több pontján, több táborral próbálkoztak, ám a roma fiatalok sehol sem kellettek a magyar keresztény cserkészeknek. Annak a Magyar Cserkészszövetségnek, akik „az integrált nevelésben hisznek”, és akiknek a „programjaik mindenki számára nyitottak, aki elfogadja a cserkészet értékeit”. És akiket az állam évek óta jelentős mértékben támogat.

Kastéllyal, műemlékkel és 2,6 milliárddal támogatja a kormány a cserkészeket

Tavaly óta tart a magyar cserkészek közpénzből történő felpumpálása, ami Semjén Zsolt szavai alapján afféle megkésett kárpótlás. Nagykovácsiban például a helyi önkormányzat elől kapták meg a Tisza-kastélyt, ingyen. Itt lesz az új cserkészközpont. Még tavaly májusban nyújtotta be Pintér Sándor belügyminiszter azt a törvénymódosítást, melynek eredményeképp a Magyar Cserkészszövetség két értékes ingatlant is kapott a magyar államtól.

A borsodi roma fiataloknak végül francia cserkészek szerveztek tábort Sajókazán tavaly nyáron és szerveznek idén is. A Magyar Cserkészszövetség ugyanis még a cserkész név használatát is megtagadta tőlük. Azért, mert az iskola honlapján hírt adott a meghiúsult Borsod megyei táborozásról.

A teljes cikket itt olvashatják.

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.