A nap, amikor a kormány kiűzött egy remek egyetemet az országból

  • Gera Márton
  • 2018. december 3.

Belpol

Hiába próbálja másként beállítani a kormánypropaganda, a CEU távozik az országból. De miért, kinek jó ez? És hogyan költözik, ha egyes részei mégis maradnak? Minden, amit tudni kell a botrányról.

Ma délben közölte a CEU, hogy a működésüket ellehetetlenítő törvény miatt az egyetem nem vehet fel új diákokat 2019. január 1-től, ezért az intézmény minden amerikai akkreditációjú programját Bécsben indítja jövő év szeptemberétől kezdve.

A döntés abból a szempontból semmiképpen sem nevezhető váratlannak, hogy a CEU korábban jelezte, ha a kormány nem írja alá a működéshez szükséges államközi megállapodást, december elején bejelentik a költözést.

Egy jó egyetem

A CEU Magyarország egyik legjobb egyeteme volt, amely a világ felsőoktatási ranglistáin a többi magyar egyetemhez képest előkelő helyet foglalt el. Az egyik legismertebb rangsor, a QS World University Rankings idén a világ 100 legjobb egyeteme közé rangsorolta a politika, szociálpolitika, szociológia, történelem és filozófia tárgyakban a Soros György által alapított intézményt. A másik ismert rangsor, a Times Higher Education (THE) listáján pedig tavaly a legjobb 350 intézmény közé került a CEU.

 

 

 

 

 

 

 

Minden megy, ami lényeges

Bár a kormány és a sajtója megpróbálja úgy beállítani, mintha az egyetem nem is költözne, ez valójában nem igaz. Korábban a CEU rektora, Michael Ignatieff is arról beszélt, hogy amennyiben a kormány nem írja alá a működéshez szükséges államközi megállapodást, „minden, ami lényeges, elmegy”.

A döntés gyakorlatban azt jelenti, hogy a CEU következő tanévére felvételiző diákok már Bécsben kezdik meg a tanulmányaikat. Azok azonban, akik még Budapesten kezdték meg a tanulmányaikat, itt maradnak, ám ha ezek a képzések kifutnak, alighanem az egyetem végleg Ausztriába megy. Ez azért is óriási veszteség, mert a CEU 770 embert foglalkoztat, és évi 8 milliárd forinttal járul hozzá a gazdasághoz. Ez az összeg mostantól Ausztriába vándorol.

A CEU 2019-ben Bécsben indítja el az amerikai akkreditációjú programjait

Megtörtént. KIszorították. A CEU vezetősége ma közleményben jelentette be: mivel a Lex CEU értelmében a CEU nem vehet fel új diákokat 2019. január 1-től, az egyetem minden amerikai akkreditációjú programját Bécsben indítja el 2019 szeptemberében. Így méf időben tudnak hallgatókat toborozni a következő tanévre.

Mi marad?

Mai sajtótájékoztatóján a rektor arról beszélt, hogy nem tudni, mi marad Budapesten. Az egyetem abban reménykedik, hogy a magyar infrastruktúrát továbbra is tudják majd használni, ahogy az egyetem könyvtára – amely a legjobb társadalomtudományos gyűjteményt tartalmazza az országban – is marad Budapesten, amely a tervek szerint továbbra is nyitva áll a nem CEU-s hallgatók előtt is. Apró szépséghiba azonban, hogy a kormány ezeket a terveket is keresztülhúzhatja, és az eddigiekből kiindulva az is elképzelhető, hogy az egyetem maradék részeit is megpróbálja elűzni.

Annyi azonban bizonyos, hogy a kormánypropaganda által sulykolt érv, miszerint a CEU valójában nem költözik, mert Magyarországon is folytathat képzést a továbbiakban, egyáltalán nem állja meg a helyét.

Azon képzéseknek ugyanis, amelyek fokozatot adnak, csak az ötöde van akkreditálva (összesen tíz program) Magyarországon, vagyis a CEU nem tudja a továbbiakban ugyanazt a tevékenységet végezni, mint eddig, hiszen az amerikai akkreditációjú programjait (összesen 51 képzési programot kínál az egyetem) nem folytathatja a jövő évtől, ha szeretné betartani a kormány által hozott törvényt.

A CEU Nádor utcai épülete

A CEU Nádor utcai épülete

Fotó: MTI

Kutatnának, ha hagyják

Enyedi Zsolt, az egyetem rektorhelyettese ma arról beszélt, hogy reméli, bizonyos kutatásokat folytathatnak majd Magyarországon, többek között ezért is őrzik meg a magyar egyetemi akkreditációjukat, ami abban is segít nekik, hogy a továbbiakban is folytathassanak EU-s kutatásokat, melyekhez európai uniós egyetemi akkreditáció szükséges. Azt azonban az egyetem vezetői közül senki sem tudta megmondani, hogy a kormány ezt hagyni fogja-e.

Ahogy az is kérdés, hogy mi lesz a CEU oktatói karával, mely közel 300 főt foglal magába. A kezdeti időszakban sokan ingázni fognak, ám valószínű, hogy a későbbiekben többen költöznek Bécsbe, ami szintén veszteség a magyar felsőoktatási élet számára.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.