A Nemzeti Sport is megírta, hogy Szöllősit nem engedték be az Egyesült Államokba

  • narancs.hu
  • 2023. szeptember 14.

Belpol

Idézték Gulyás Gergelyt, aki szerint barátságtalan gesztus mindez a nagykövetség részéről. 

„Megtagadták az amerikai beutazást főszerkesztőnktől" – írja a csütörtöki szám utolsó lapján a Nemzeti Sport, amit a hvg.hu szúrt ki. 

Mint lapunk is megírta, az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége nem adott ki vízumot Szöllősi Györgynek, a Nemzeti Sport főszerkesztőjének. Szöllősi György a Chicagói Magyar Kultúrtanács felkérésére nyitotta volna meg pénteken a jubileumi 25. Árpád-kupát,

ám az utazás a magyar külügyminisztérium diplomatavízum iránti kérelme ellenére meghiúsult. 

A Nemzeti Sport főszerkesztője azt írta Facebook-oldalán, „mindez azért különösen érthetetlen, mert újságíróként és Magyarország hivatalos képviselőjeként, nagykövetként tagadták meg a beutazásomat.” Hozzátette: „úgy látszik, tőlem, a magyar sportújságírótól félti az amerikai demokráciát”. 

 
A Topolyai Sport Club (TSC) által közzétett képen Szőllősi György, a Magyar Sportújságírók Szövetségének elnöke, a Nemzeti Sport főszerkesztője, a magyar futball hagyományának és Puskás Ferenc örökségének nagykövete (k), az Országgyűlés csapatának tagjai a Kárpátalja csapata ellen játszott bronzmérkőzés szünetében a III. Nemzeti Összetartozás Labdarúgó Tornán a topolyai TSC Arénában 2023. június 17-én. 
Fotó: MTI/TSC/Sörföző Kornél
 

Nem sokkal később a nagykövetség közölte, hogy diplomatavízumot csak kormányhivatalnokoknak adhatnak ki, magánszemélyeknek nem. Arról pedig értesítették a magyar kormányt, egyre több olyan eset fordult elő az utóbbi időben, hogy a kormányhoz hivatalos minőségében nem köthető ember akart diplomtaútlevéllel az Amerikai Egyesült Államokba utazni. Az amerikai hatóságok azonban – függetlenül az útlevél típusától – csak annak állíthatnak ki diplomatavízumot, aki tényleg kormánytisztviselő, és ez a szabály nem csak Magyarországra vonatkozik. 

A portál szemléje szerint reagált a Magyar Nemzeti Médiaszövetség nevű szervezet is, amelynek egyik elnökségi tagja maga a Nemzeti Sport főszerkesztője. Ez a reakció befért a sportlap másnapi számába, ahogyan Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter kormányinfón tett megjegyzése is, amelyben barátságtalan gesztusnak nevezte az esetet, a követség válaszát hozzátenni azonban nem érezték indokoltnak. Az ugyancsak kormányközeli Magyar Nemzet ennél korrektebb volt: ők címlapon hozták a sztorit és a nagykövetség válaszát is idézték, csak később írták azt, hogy az amerikai nagykövet, „David Pressman állhat a szankciók mögött".

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.