A nők elleni erőszak nem gáz, nem is létezik

  • narancs.hu
  • 2015. március 4.

Belpol

A Fidesz és a Jobbik nemet mondott az Isztambuli Egyezmény ratifikációjára, így ezek után sem tesz majd a magyar parlament semmit azért, hogy visszaszorítsa a nők elleni és a családon belüli erőszakot.

Leszavazta tegnap az Országgyűlés az Isztambuli egyezményről szóló határozati javaslatot, amely előírta volna az egyezmény mielőbbi ratifikálását, amely célja a nők és a családon belüli erőszak elleni hatékony fellépés. Pedig az Európa Tanács ezen egyezményét a magyar kormány még a 2014-es választások előtt hosszas időhúzás után végül sebtében aláírta, ám ahhoz, hogy az egyezmény az aláíró tagországokra vonatkozó hatályú legyen, ratifikálni is kell azt, ami azt jelenti, hogy a csatlakozó tagországoknak olyan rendelkezéseket kell hozniuk, amelyek a nők elleni erőszak megakadályozását szolgálják a családon belüli erőszaktól kezdve a kényszerházasságokig, vagy például a nemi szervek megcsonkításáig. A ratifikációval a magyar belső jog részévé tennék az egyezményt és annak tartalmát, ami jogszabályi változásokat, költségvetési ráfordítást és az ügy megvalósulásának segítését vonta vonná maga után. Az egyezmény passzusainak betartását nemzetközi szakértői csoport ellenőrizné.

Még mielőtt bárki félreértené: a nők és a családok védelmére mondtak tegnap nemet a politikusok. Hála a Fidesznek és a Jobbiknak, a magyar politika és a jogalkalmazók egyelőre egy fikarcnyival sem tesznek többet azért, hogy kevesebb nőt erőszakoljanak meg, vagy hogy gyerekek ne úgy nőjenek fel, hogy az a normális, ha apa időnként móresre tanítja vagy megrendszabályozza anyát, esetleg fordítva.

Dúró Dóra

Dúró Dóra

Fotó: MTI

Mindez már így is elég lenne ahhoz, hogy kiverje a biztosítékot, ám nem Magyarországon lennénk, ha az egyik párt nem valami bődületes baromságra hivatkozva utasítaná vissza az egyezményt. Dúró Dóra, a Jobbik képviselője tegnapi felszólalásában azt találta mondani, hogy az előterjesztés töredékes, különbséget tesz erőszak és erőszak között, az egyezmény pedig „nem foglalkozik a családon belüli erőszak legelterjedtebb és legbrutálisabb formájával, ahol az áldozatok a legvédtelenebbek és a legártatlanabbak, vagyis az abortusszal”.

Úgy tűnik, a Jobbik gumicsontként dobálja be újra és újra az abortusztémát, így vélhetőleg legközelebb sem szavaz meg majd olyan előterjesztést vagy törvényt, amely nem tiltja be azt. Egyébként meg jobb, ha mindenki szépen megjegyzi: „A nem kívánt terhességek is kívánt gyermekekhez vezetnek.”

No és az erőszak? Az nálunk nincs.

(Korábban az Isztambuli Egyezmény ratifikációjának leszavazása szerepelt tévesen a cikkben, helyesen az Isztambuli egyezményről szóló országgyűlési határozati javaslatra mondtak nemet a képviselők. A hibáért elnézést kérünk.)

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.