Az Orbán-kormányt olyannyira befolyásolja az amerikai elnökválasztás, hogy a jövő évi költségvetés tervezetét is csak azután terjeszti elő a parlamentben. A republikánus elnökjelölttel évek óta közpénzmilliárdokból zajlik kapcsolatépítés, ami Trump elnöksége után új írányt vett, és azóta virágzik. Utazások, ösztöndíjak, képzések az Egyesült Államokba, többek között az Alapjogokért Központ vagy a Mathias Corvinus Collegium számára – számolt be a Political Capital november 5-ei amerikai elnökválasztással kapcsolatos elemzéséről a hvg.hu.
A telefonbeszélgetések, személyes Orbán-Trump találkozó az együttműködésük sikerességét mutatja, a magyar miniszterelnök szerint az emberei részt vesznek Trump programalkotásában. Habony Árpád nem hivatalos tanácsadóként többször is találkozott a republikánus kampánystábbal. Egyes amerikai konzervatívok azt állítják, hogy „Orbán illiberális kormányzásának példaként kell szolgálnia Amerika számára”, írják az elemzésben.
A Political Capital elemzői szerint Trump győzelme esetén arra számíthatnak, hogy a Trump-adminisztráció nem kéri majd számon a korrupciót és a demokratikus jogállami normákat. A miniszterelnök továbbá abban is bízik, hogy Trump győzelme felerősíti a populista és szélsőjobboldali erőket, és ezzel elérve az Európai Tanács jobbra tolódását. Végül, a Trumppal ápolt viszonya abban is segítheti Orbánt, hogy befolyása legyen az amerikai politika alakításában, és kivételezettként elnézzék neki a trumpi politikával szembemenő cselekedeteket, például a kínai kapcsolatok erősítését.
Ugyanakkor Trump győzelme veszélyt jelenthet a magyar gazdaságra: „Orbán konnektivitásnak nevezett gazdasági stratégiájának lényege, hogy bárkivel hajlandó üzletelni, aki beruház Magyarországon, és ezt politikai szívességekkel is igyekszik ösztönözni. Ezzel szemben Trump valószínűleg 20 százalékos vámot vetne ki minden külföldi országból származó importra, le akarja nyomni a német autóipart az Egyesült Államokban, ami hatalmas csapást mérhet a magyar gazdaságra”, vélik az elemzők.
Ha Trump elveszíti a választást, akkor megrendülhet az orbáni éleslátásba vetett hit, és ez nem csak a magyar választókat, hanem a Fidesz belső embereit is érintheti, ez egy igazodási folyamatot indíthat el. Magyar Péter pártja felszálló ágban van – egy Trump-veszteség esetén Magyar vádolhatná azzal Orbánt, hogy elvesztette politikai iránytűjét és elszigetelte Magyarországot a túlzott amerikai elköteleződés miatt. Ezek után lehetséges, hogy többen a Tiszához pártolnának át, áll az elemzésben.
Harris győzelme esetén fokozódna hazánk EU-n és NATO-n belüli elszigeteltsége, és súlyosan érintenék az Orbán-rendszert a jogállamisági és korrupciós kritikák. Kamala Harris elkötelezett maradna a nemzetközi együttműködés iránt, különös tekintettel a NATO-ra.
Az amerikai elnökválasztással részletesen foglalkozott a Magyar Narancs friss lapszámában.