A rossz GDP adatok miatt nem kezdte előbb a kormány ősszel a korlátozásokat

  • narancs.hu
  • 2021. január 22.

Belpol

Addig vártak, amíg az emberek jobban féltek a betegségtől, mint a munkahelyelvesztéstől.

A magyarországi őszi járványkezelés teljesen különbözött a tavaszitól. Hogy ezt mi okozhatta, arról a Direct36 egy hosszú riportban számol be. A történtekben a cikk szerzői szerint ugyanis nagy szerepet játszott a Fidesz berkein belül zajló  esélylatolgatás a 2022-es parlamenti választásról és a vártnál rosszabb GDP-adatok.

Ahogy írják, a nyáron maguk a kormánytagok is lazábban vették a dolgokat, az egyik augusztusi partijukon került sor a szóban forgó beszélgetésre. "Az akkoriban kezdődő második hullám miatt ugyanis nyilvánvalóvá vált, hogy a gazdasági nehézségek el fognak húzódni. Ha pedig ezt a saját bőrén kezdi el érezni egyre több választó, akkor az kormányváltó hangulatba is átcsaphat. Ezért született meg az a kormányzati stratégia, hogy a gazdaság a járvány újabb berobbanása ellenére sem állhat le" - írják. 

A kormány mindaddig ki is tartott emellett, ugyanis "a főnök kiakadt a GDP-adatokra” - idézik a Fidesz berkein belül zajló kommunikációt. Ez így is maradt, amíg  a járvány pusztítását egyre jobban megérző vidéki körzetek fideszes képviselői zúgolódni nem kezdtek,  teszik hozzá.

"November elején már a belső méréseik is azt mutatták, hogy az emberek jobban félnek a betegségtől, mint a munkahelyük elvesztésétől, ezért a kormány kénytelen volt újra szigorítani"

- írják.

A cikk szerint Orbán Viktor személyesen nézte át melyik állami finanszírozású projekteket kell gyorsítani, amelyek felgyorsításával fel lehetne pörgetni a gazdaságot; mindezt még azzal a politikai szemponttal, miszerint a kormány különösen azokat a beruházásokat sürgetné, amelyek a Fidesz számára nyerhető körzetekben valósulnak meg.

A cikk szerzőinek nyilatkozó források szerint pedig az őszi járványkezelés szabályaiban is elsősorban gazdasági és politikai szempontok érvényesültek, a járványügyi szakértők szeptember közepéra egyre hangosabb figyelmeztetéseit is mellőzték. A fordulatot a vidéki fideszesek tudták valamenyest előmozdítani, akik komolyabban megéreék a járvány egyre veszélyesebb ütemét. A korlátozásokra így a kormányban október közepétől már voltak tervek, mégis csak novemberben, szinte egyik napról a másokra vezették be azokat. Így hiába volt több idő a felkészülésre, a fideszes megszólalók szerint is jobban sikerült a tvaszi, váratlan helyzet kommunikációja, mint az ősszel.

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.