A rossz GDP adatok miatt nem kezdte előbb a kormány ősszel a korlátozásokat

  • narancs.hu
  • 2021. január 22.

Belpol

Addig vártak, amíg az emberek jobban féltek a betegségtől, mint a munkahelyelvesztéstől.

A magyarországi őszi járványkezelés teljesen különbözött a tavaszitól. Hogy ezt mi okozhatta, arról a Direct36 egy hosszú riportban számol be. A történtekben a cikk szerzői szerint ugyanis nagy szerepet játszott a Fidesz berkein belül zajló  esélylatolgatás a 2022-es parlamenti választásról és a vártnál rosszabb GDP-adatok.

Ahogy írják, a nyáron maguk a kormánytagok is lazábban vették a dolgokat, az egyik augusztusi partijukon került sor a szóban forgó beszélgetésre. "Az akkoriban kezdődő második hullám miatt ugyanis nyilvánvalóvá vált, hogy a gazdasági nehézségek el fognak húzódni. Ha pedig ezt a saját bőrén kezdi el érezni egyre több választó, akkor az kormányváltó hangulatba is átcsaphat. Ezért született meg az a kormányzati stratégia, hogy a gazdaság a járvány újabb berobbanása ellenére sem állhat le" - írják. 

A kormány mindaddig ki is tartott emellett, ugyanis "a főnök kiakadt a GDP-adatokra” - idézik a Fidesz berkein belül zajló kommunikációt. Ez így is maradt, amíg  a járvány pusztítását egyre jobban megérző vidéki körzetek fideszes képviselői zúgolódni nem kezdtek,  teszik hozzá.

"November elején már a belső méréseik is azt mutatták, hogy az emberek jobban félnek a betegségtől, mint a munkahelyük elvesztésétől, ezért a kormány kénytelen volt újra szigorítani"

- írják.

A cikk szerint Orbán Viktor személyesen nézte át melyik állami finanszírozású projekteket kell gyorsítani, amelyek felgyorsításával fel lehetne pörgetni a gazdaságot; mindezt még azzal a politikai szemponttal, miszerint a kormány különösen azokat a beruházásokat sürgetné, amelyek a Fidesz számára nyerhető körzetekben valósulnak meg.

A cikk szerzőinek nyilatkozó források szerint pedig az őszi járványkezelés szabályaiban is elsősorban gazdasági és politikai szempontok érvényesültek, a járványügyi szakértők szeptember közepéra egyre hangosabb figyelmeztetéseit is mellőzték. A fordulatot a vidéki fideszesek tudták valamenyest előmozdítani, akik komolyabban megéreék a járvány egyre veszélyesebb ütemét. A korlátozásokra így a kormányban október közepétől már voltak tervek, mégis csak novemberben, szinte egyik napról a másokra vezették be azokat. Így hiába volt több idő a felkészülésre, a fideszes megszólalók szerint is jobban sikerült a tvaszi, váratlan helyzet kommunikációja, mint az ősszel.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.