Csák János kulturális és innovációs miniszter csütörtökön sajtótájékoztatón jelentette be, hogy átalakítják a felvételi rendszert, és amellett, hogy visszatérhetnek az egyetemi szóveli felvételik, eltörlik a nyelvvizsga-kötelezettséget.
A Nyelviskolák Szakmai Egyesülete alelnöke, Salusinszky András Facebook-bejegyzésben reagált a döntésre, ezt a hvg.hu vette észre.
Salusinszky azt írja, hogy
a kormánydöntésnek súlyosan káros társadalmi üzenete van, ugyanis azt sugallja, hogy nem fontos idegen nyelvet tudni.
Ez szerinte ostobaság. Kifejti, hogy helyes volt egy minimális erőbefektetéssel teljesíthető B2-es nyelvvizsga megszerzéséhez kötni a diploma átvételét, mert a 21.században Európa közepén kell angolul tudnia egy diplomásnak.
"Hogyan fog szakirodalmat olvasni, tájékozódni a világban? Gondolom, hogy mi áll a döntés hátterében, de ez egy szűklátókörű pótcselkevés" - írja, hozzátéve, azzal kellene már végre elkezdeni foglalkozni, hogy a magyar nyelvoktatással az a legnagyobb probléma, hogy nincs határozott stratégia arra vonatkozóan, mikor, hova és főleg hogyan szeretnénk eljutni, milyen legyen a magyar lakosság idegennyelv-ismerete távlatosan.
"Világosan tudni kellene, hogy a társadalomnak mi az elvárása a nyelvtudás tekintetében, illetve az önbevalláson alapuló EUROSTAT felmérésen túl, fel kellene mérni pontosan, hogy pillanatnyilag tulajdonképpen hol is állunk és hol szeretnénk állni mondjuk 20 év múlva" - magyarázza Salusinszky, és azzal zárta posztját, hogy:
Úgy néz ki, hogy a kormány feladta. Mi ne tegyük, mondjuk el a gyerekeinknek: "ahány nyelv, annyit érsz"!