"Követeljük a megbukott tankerületi rendszer felszámolását, mert bebizonyosodott, hogy az nem segíti, hanem gátolja a közoktatás működését, és káros. Követeljük, hogy ha a központi kormányzat egy évtized után sem tud olyan rendszert kialakítani, amely képes működtetni a közoktatást, akkor kudarcát elismerve kezdjen tárgyalásokat az önkormányzatokkal az iskolák és az azok finanszírozásához szükséges források átadásáról." Többek között ez áll abban a közleményben, amit 14 fővárosi ellenzéki polgármester írt alá a magyar közoktatás állapotával kapcsolatban.
Úgy vélik, a közoktatás összeomlása várható volt, mióta az állam közel egy évtizede elvette a helyi önkormányzatoktól az iskolák fenntartásának jogát. '"A központi kormányzat által felállított és többször átalakított intézményrendszer képtelen volt megállítani a közoktatás romlását, de az elmúlt hetekben az is kiderült, hogy nincs és nem is volt ilyen szándék" - írják.
Közleményük szerint az, hogy a tankerületi központok a diákok, a pedagógusok és a szülők jogos követeléseinek segítése és a megoldások keresése helyett pénzmegvonással és - súlyosbítva a kialakult pedagógushiányt - elbocsátással fenyegeti a pedagógusokat, világosan mutatja: ez az intézményrendszer nem oktatási, hanem kizárólag hatalmi célokat szolgál.
Az ellenzéki polgármesterek tiltakoznak a pedagógusok, a diákok, a szülők követeléseinek semmibevétele ellen.
"Tiltakozunk a pedagógusok diktatórikus rendszereket idéző fenyegetése, bércsökkentése és elbocsátása ellen. Tiltakozunk a közoktatásban kialakult vészhelyzet leplező, a közvélemény félrevezetését szolgáló kormányzati kommunikáció ellen"
- folytatódik a közlemény, amelyben felhívják a figyelmet arra, hogy a hatályos törvények szerint a közoktatás működtetése, finanszírozása nem az Európai Unió vagy bármely más szereplő feladata, hanem a központi kormányzat kizárólagos felelőssége.
"Tiltakozunk az ellen, hogy ennek a felelősségének a központi kormányzat az önkormányzatok vagyonát jelentő közoktatási infrastruktúra államosítása óta nem tesz eleget. A vagyonátadási szerződéseket megszegve hagyja leromlani az iskoláinkat, azok működtetését csak úgy képes ellátni, hogy folyamatosan kikényszeríti a szülők és az önkormányzatok anyagi hozzájárulását. Követeljük, hogy a kormány azonnal kezdjen érdemi tárgyalásokat a pedagógusok érdekképviseleteivel és teljesítse azok jogos követeléseit" - írják a polgármesterek.
A levél aláírói:
- V. Naszályi Márta I. kerületi polgármester,
- Örsi Gergely, a II. kerület polgármestere,
- Kiss László III. kerületi polgármester,
- Déri Tibor IV. kerületi polgármester,
- Soproni Tamás, a VI. kerület polgármestere,
- Niedermüller Péter VII. kerületi polgármester,
- Pikó András VIII. kerületi polgármester,
- Baranyi Krisztina IX. kerületi polgármester,
- László Imre XI. kerületi polgármester,
- Tóth József, a XIII. kerület polgármestere,
- Horváth Csaba, a főváros XIV. kerületének polgármestere,
- Cserdiné Németh Angéla XV. kerületi polgármester,
- Szaniszló Sándor XVIII. kerületi,
- Gajda Péter XIX. kerületi polgármester
- és Wittinghof Tamás, Budaörs polgármestere.