A tisztogatások miatt otthagyja a Fejér Megyei Hírlapot az egyik szerzőjük

  • narancs.hu
  • 2016. december 30.

Belpol

„Legalább egy vidéki kisvárosban merjünk kiállni egymásért, hogy továbbra is egymás szemébe tudjunk nézni” – írja Czinki Ferenc.

Miután egy Mészáros Lőrinchez közel álló üzleti kör megvette, a fideszes pártsajtó emberei pedig elözönlötték a Mediaworksöt, a céghez tartozó napilapok katonás rendben közlik le ugyanazokat a propagandacikkeket. Mint az közismert, ebbe a gépezetbe porszem került, és a karácsonyi alákérdezős Orbán-interjú a Fejér Megyei Hírlapban mindenféle udvariatlan betoldásokkal együtt jelent meg.

Az esetet arra használta fel a Mediaworks, hogy széles körű tisztogatást rendezzen a szerkesztőségekben. Azonnali hatállyal felmondtak Németh F. Bernadettnek, a veszprémi Napló főszerkesztőjének, Hajnal Csillának, a Fejér Megyei Hírlap felelős szerkesztőjének és Klecska Ernő lapszerkesztőnek. Zajácz D. Zoltántól, a Fejér Megyei Hírlap digitális főszerkesztőjétől pedig „közös megegyezéssel” váltak meg. Végül a Mediaworks vidéki lapjait összefogó Pannon Lapok ügyvezető igazgatóját is kirúgták.

Czinki Ferenc

Czinki Ferenc

 

Ezekre az eseményekre reagált Czinki Ferenc író, a székesfehérvári kulturális élet egyik legaktívabb szervezője egy közleményben, amelyet lapunknak is elküldött:

Az elmúlt tíz évben több tárcasorozatot is írtam a Fejér Megyei Hírlap számára, jó szakmai kapcsolat alakult ki a szerkesztőséggel, és az önéletrajzomnak is állandó és fontos eleme volt az, hogy a hírlap irodalmi rovatának gyakori szereplője lehetek. Ennek a megnyugtató állandóságnak jött most el a vége, ugyanis jelen körülmények között, amikor a lap függetlenségének látványos leépítése zajlik, és nyilvánvaló koncepciós eljárásban szabadulnak meg nemkívánatos szerkesztőktől, újságíróktól, akkor természetesen én sem közölhetek több szöveget a Fejér Megyei Hírlapban. Ha már országos szinten gyakran olyan nehezen valósul meg a valódi szakmai szolidaritás, akkor legalább egy vidéki kisvárosban, ahol nap mint nap találkozunk az utcán, merjünk kiállni egymásért, hogy továbbra is egymás szemébe tudjunk nézni. Bízom benne, hogy a kirúgott kollégák jogi úton elégtételt tudnak majd szerezni, a lapnál maradó dolgozók pedig a nehéz körülmények között is megőrzik szakmai méltóságukat.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány a tettes

A DK-s politikus visszavonulásának mindenki örül. Örül a Fidesz, örülnek azok is, akik őszintén a pokolra kívánják Orbánt és a rendszerét. Hiszen Gyurcsány távozása felér egy beismeréssel: tényleg mindenért ő a hibás.