A Draskovics-csomag: Feketevágás

  • 2004. február 12.

Belpol

Bár a kiszivárgott részleteket majd' egy hónapja vitatja az ország, a jövő héten hivatalba lépő pénzügyminiszter-jelölt "csomagjának" fő elemei hivatalosan ma is ismeretlenek. Nem tudni azt sem, a 135 milliárd miért pont 155 milliárd, ha egyszer 200, sőt 220. A miniszterek hápogtak, tiltakoztak, már-már kormányválság érződött a levegőben- de lapzártánkkor mégis a miniszterelnök van nyeregben.

Bár a kiszivárgott részleteket majd' egy hónapja vitatja az ország, a jövő héten hivatalba lépő pénzügyminiszter-jelölt "csomagjának" fő elemei hivatalosan ma is ismeretlenek. Nem tudni azt sem, a 135 milliárd miért pont 155 milliárd, ha egyszer 200, sőt 220. A miniszterek hápogtak, tiltakoztak, már-már kormányválság érződött a levegőben

- de lapzártánkkor mégis a miniszterelnök van nyeregben.

Annyi mindenesetre biztosnak tűnik, hogy a lefaragások az államháztartás rendszereinek érdemi reformja nélkül és az egyes minisztériumok közötti kenyérharc eredményeképpen mennek majd végbe. Leendő kollégáinak küldött titkos levelében Draskovics az egyes tárcák működési költségeinek 5, a beruházási költségek 10, a minisztériumok által különböző programok finanszírozására fordított összegek 29 százalékos lefaragására hívta fel őket.

Struktúra

Bár értesülésünk szerint a kormányfő a megszorításokkal kapcsolatban fontosnak tartotta miniszterei tudomására hozni, hogy "nincsenek alkupozícióban", Draskovics (szinte azonnal kiszivárgott) levelének elküldése után megindult a birkózás. Ennek vesztesei a jelek szerint azok a tárcák lesznek, melyek az elmúlt években - az Orbán- és a Medgyessy-kormány alatt is előszeretettel alkalmazott gyakorlattal szemben - elmulasztották "háttérintézményeik" és gazdasági szervezeteik kiépítését és feladataik egy részének kihelyezését, illetve azok, melyek végrehajtották a tavaly nyári megszorítások során előírt létszámleépítéseket. Az államháztartási reform nélkül végrehajtott költségcsökkentés ilyenformán a viszonylag átláthatóan működő tárcákat bünteti, holott az Állami Számvevőszék januárban Medgyessy Péter felkérésére készített elemzésében többek között ennek veszélyére hívta fel a kormány figyelmét, az államigazgatási rendszer belső ellenőrzésének hatékony működtetését és a minisztériumi irányítású gazdasági társaságok számának csökkentését javasolva. Hasonló megoldást szorgalmazott Varga Mihály, az Orbán-kormány pénzügyminisztere is, az állami tulajdonú cégek és az ÁPV Rt. felszámolását ajánlva utódai figyelmébe, ami kitűnő tanács, még akkor is, ha a közpénzek állami tulajdonú vállalkozásokba pumpálásának gyakorlatát éppen az Orbán-kormánytól leshette el a Medgyessy-kabinet.

A minisztériumi pénzek kihelyezése terén nem jeleskedő, ráadásul kis költségvetésű igazságügyi tárcának (IM) 46 milliárdos költségvetéséből 1,1 milliárdot kellene lecsípnie, amit Bárándy Péter miniszter a Magyar Hírlapnak nyilatkozva még a Draskoviccsal folytatott alkudozás előtt "szinte megoldhatatlannak" nevezett. A kis létszámú minisztérium költségvetésének kilenctizedét a büntetés-végrehajtási infrastruktúra fenntartása köti le; a hazai börtönök lelakottsága és 160 százalékos telítettsége pedig nemigen teszi indokolttá a felújítások és a bővítések várható elmaradását. Máshonnan pedig nehéz lenne lefaragni, mivel az egyik legolcsóbb tárcáról van szó: a mindössze 340 fős minisztérium igazgatási kiadásainak 80 százaléka bérköltség, ráadásul az IM-nek sem háttérintézményei, sem értékelhető ingatlanállománya nincs, így (a még ma is komoly ingatlanállománnyal rendelkező Belügyminisztériummal szemben) nem tudja "kirázni a kisujjából" az elvonásokat.

Megússzák?

Úgy tudjuk, a múlt heti, tízórásra nyúlt, a kormánnyal rokonszenvező napilapok által eufemisztikusan "ötletrohamnak" nevezett kormányülésen kemény összecsapásra került sor Medgyessy Péter és a megszorítások tárcáikat érintő része ellen tiltakozó igazságügyi, oktatási, egészségügyi és belügyminiszter között. Nem kizárt viszont, hogy a legsikeresebb érdekérvényesítők mégsem ezek a minisztériumok voltak: a másfél évtizede sikertelen válságmenedzserként, időnként válságok előidézőjeként ténykedő földművelési minisztérium például, ha hinni lehet a kiszivárgott híreknek, megússza a bejelentett visszafogást. Bár Benedek Fülöp közigazgatási államtitkár a február 4-i Népszabadságban még 20 milliárd forintos elvonást emlegetett, néhánynappal később, amikor az agrárkerekasztaltól távozó ellenzéki politikusok a lefaragási szándékot a kormány szemére lobbantották, Németh Imre miniszter cáfolta államtitkára szavait (Népszabadság, 2004. február 7.). Draskovics agrárügyben mutatott engedékenységéhez hozzájárulhatott, hogy a Magyar Gazdák és Fogyasztók Önvédelmi Mozgalma februárra kéthetes, útelzárásokkal egybekötött demonstrációsorozatot hirdetett. Eközben a kormányzat adós a május után a magyar termelők által is igénybe vehető uniós támogatások pályázati rendszerének kidolgozásával; a folyósításhoz szükséges elektronikus kifizetési rendszer kiépítésével; előreláthatóan nem lesz gördülékeny az áttérés az uniós állat-egészségügyi és állatjóléti normákra, és nehézkesen halad a hazai élelmiszer-higiéniai intézményrendszer EU-szabványokhoz igazítása. Ez utóbbi annál kellemetlenebb, minthogy a hazai élelmiszer-kivitel közel fele az uniós országokba irányul, és az állat-egészségügyi, élelmiszer-higiéniai előírások nemteljesítése valóban katasztrofális következményekkel járhat az agrárszektorra nézve.

Vesztesek

A legnagyobbat azok a tárcák szívják, melyek kiadásainak nagy részét különböző projektek (például pályázati úton történő) támogatása teszi ki. Ezért kerülhet nehéz helyzetbe az SZDSZ-es vezetésű és a kormányváltáskor ad hoc jelleggel létrehozott Informatikai és Hírközlési Minisztérium, de - a tárcát irányító Gyurcsány Ferenc Medgyessyhez és Draskovicshoz fűződő kapcsolatának ismeretében meglepő módon - a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium (GYISM) is, melyet minden jel szerint 5,6 milliárdos, összes kiadásának 29 százalékára rúgó elvonás sújt majd. Különösen érzékenyen érintheti az intézkedés a tárca ifjúságpolitikával és drogprevencióval foglalkozó részét, mivel Gyurcsány - megszorítás ide vagy oda - "tabuként" kezeli a sportfinanszírozás megkurtítását. Az elvárt megtakarítás összege azonban nagyobb, mint a tárca ifjúságpolitikára és drogprevencióra fordított éves kiadásai összesen (4,3 milliárd forint), így finoman szólva kérdéses, végre tudja-e hajtani a GYISM a pénzügyminiszter-jelölt által előírt megtakarítást.

Úgy tudjuk, az MSZP-n belüli pozícióját az utóbbi hetekben megerősítő Gyurcsány jóval kisebb eredménnyel lobbizott Draskovicsnál és Medgyessynél a GYISM-re vonatkozó előírások lazításáért, mint azon kollégái, akik a nyilvánossághoz fordultak sérelmeikkel; tudomásunk szerint javaslatait háromszor dobta vissza a kijelölt pénzügyminiszter.

Gavra Gábor

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?