A lobbitörvény finomhangolása - Akadálymentesítés

  • M. László Ferenc
  • 2006. augusztus 31.

Belpol

Szeptember 1-jén lép hatályba a lobbitörvény. Megszületését számos vita övezte, melyek során nyilvánvalóvá vált, hogy a rendszerváltás idején kialakított jogrendszer reformokra szorul - olyan sarkalatos szabályokat kellene újragondolni, mint a jogalkotási vagy a pártfinanszírozási törvény.

Ötéves vita végére tett pontot az Országgyűlés, amikor februárban megszavazta a lobbitevékenységről szóló törvényt (2006. évi XLIX). (Az előzményekről lásd: Előszobák mélyén, Magyar Narancs, 2005. december 1.) Szeptember 1-jétől a parlament folyosóin, a minisztériumok, önkormányzatok előszobáiban a kijárók, mellükön a friss igazolvánnyal immár legálisan gyakorolhatják szakmájukat, s kísérletet tehetnek arra, hogy megbízóik parciális érdekeit becsatornázzák a születendő jogszabályokba, vagy érvényesítsék a jogalkalmazás során.

Lobbiztak, hogy lobbizhassanak

Bár a szakemberek dicséretesnek tartják, hogy Magyarország - Lengyelország mellett - az első olyan tagállam az Európai Unióban, amely formális keretek közé tereli a milliárdos forgalmú lobbizást, az érintettek egyáltalán nincsenek megelégedve a végeredménnyel. A szakma úgy érzi, a törvény túl nagy terheket ró a lobbistákra, néhány civil szervezet pedig fel van háborodva, hogy a kormány kihagyta őket a jogszabályból. A törvény vitája során többen még azt is megkérdőjelezték, hogy szükség van-e egyáltalán külön törvényre, hiszen megvannak azok a szabályok - az országgyűlési képviselők jogállása, az összeférhetetlenségi előírások, a jogalkotási, az üvegzsebtörvény, a parlament házszabálya stb. -, melyek elvileg garantálják a transzparenciát. "Nem volt égetően fontos egy különálló törvény megalkotása, de azért jó, ha van. Ha egy kicsit is fehérít, már megérte" - mondta a Narancsnak Podolák György (MSZP), aki számos módosító indítványt nyújtott be az igazságügyi miniszter által tavaly október 10-én előterjesztett javaslathoz.

"A lobbitörvény-tervezet beterjesztése maga is egy hosszas lobbifolyamat következménye" - ismerte el egy minisztériumi forrásunk. A kilencvenes évek végére láthatóvá vált, hogy a lobbizás hatalmas üzlet, így az elsők közt ébredők megpróbálták rátenni a kezüket a formálódó piacra. A professzió fogásait külföldről - főleg az Egyesült Államokból, Kanadából és Nagy-Britanniából - importáló, a hazai főiskolákon és egyetemeken tanító szakemberek szerették volna elérni, hogy a lobbizás kerüljön be az akkreditált felsőoktatási képzésbe. Közben az Orbán-kormány - részben a regnálása során felröppent korrupciógyanús ügyletek feledtetéséért - a választások közeledtével egy nagyszabású korrupcióellenes csomaggal akart előrukkolni, így hamar megtalálták a közös nevezőt a lobbistákkal. 2001-ben az Országgyűlés elé került a lobbitörvény első verziója "A jogalkotás során történő érdekérvényesítés" címen. "Súlyos hiba lett volna, ha a parlament elfogadja azt a javaslatot, ugyanis egy sor össze nem illő jogi megoldást tartalmazott, kidolgozatlan, kiforratlan volt a koncepciója. Ezt ékesen bizonyítja, hogy a szakmai vita elkerülése érdekében a tervezet lényegében a parlamenti benyújtás pillanatáig titkosnak számított" - mondta a Narancsnak Csanády Dániel, az Általános Vállalkozási Főiskola lobbizást is tanító oktatója. A szakma is hamar észrevette, hogy a tervezet elfogadása rá nézve több hátránnyal járna, így a javaslat átdolgozását kérte. "A hivatásos lobbisták egyenesen sértőnek találták, hogy a lobbitörvény megalkotásának gondolata éppen a korrupció elleni stratégiát tartalmazó kormányhatározatban jelenjen meg. Holott az általam vezetett igazságügyi tárca ezzel éppen azt szerette volna elérni, hogy egyértelművé váljon: a szabályozott és nyilvános keretek között folyó lobbizásnak semmi köze nincs a korrupcióhoz" - elevenítette fel lapunknak az akkori vitát Dávid Ibolya. A 2002-es választásokat követően az előterjesztő végül visszavonta a javaslatot. Az akkor rögzített alapelvekhez és koncepcióhoz a jobboldali pártok máig ragaszkodnak, ezért a Fidesz és az MDF nem szavazta meg a Gyurcsány-kabinet 2005-ben előterjesztett, alaposan átdolgozott tervezetét.

Civil elégedetlenség

A Bárándy György, majd a Petrétei József vezette igazságügyi tárca (IM) első perctől hangsúlyozta: ők nem a korrupcióellenes fellépés részeként kezelik a lobbizás szabályozását, hanem egy meglévő és a közhatalmi döntésekre ma már jelentős befolyással bíró szakma szabályait, kötelezettségeit kívánják rögzíteni. Közben a nyilvánosság előtt és az előszobák mélyén tovább zajlott az érdekeltek lobbizása egy számukra előnyös törvény kialakítása érdekében. "Bizonyos értelemben éppen a lobbitörvény vitája segítette elő a lobbiszakma fejlődését, még jó, hogy 2002-ben nem fogadták el az első változatot, mert így elég idő maradt arra, hogy mindenki bekapcsolódhasson a disputába, meg-fogalmazhassa és nyilvánvalóvá tegye az érdekeit" - véli Csanády, aki maga is részese volt a folyamatnak. Az ügyvédi kamara annak örült volna, ha csak jogi - azaz egyetemi - diplomával lehet lobbizni, mások önálló lobbista kamara létrehozását szerették volna elérni, nem is beszélve az Első Magyar Lobbiszövetségről, melynek vezetője, Vass László, a Budapesti Kommunikációs Főiskola rektora a ma még nem létező szakirányú felsőfokú végzettség törvénybe iktatásáért kardoskodott. A tervezetet elfogadó kormányhatározat még tartalmazta is ezt a megoldást, a szövetség más érvei pedig néhány szocialista képviselő módosító indítványában köszöntek vissza. Az elfogadott törvény végül is leszögezi: "A lobbisták nyilvántartásába olyan természetes személyt lehet felvenni, aki cselekvőképes, büntetlen előéletű és felsőfokú iskolai végzettséggel rendelkezik." Szintén jelentős erőfeszítéseket tettek a szakszervezetek, de ellenkező előjellel: nem akartak bekerülni a jogszabály szigorú előírásai alá, mondván, ők nem lobbiznak, hanem "érdekérvényesítenek", arra pedig ott az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT). Az OÉT illetékes szakbizottsága el is érte, hogy a minisztérium a törvényjavaslat címében az "érdekérvényesítést" lecserélte a "lobbi" szóra.

A legnagyobb változás a Dávid Ibolya-féle tervezethez képest, hogy a februárban elfogadott törvény nem vonatkozik a társadalmi szervezetekre, csakis az üzletszerűen - megbízás alapján, ellenérték fejében - végzett lobbizást szabályozza. Ez komoly felhábo-rodást eredményezett, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) huszonegy civil szervezettel karöltve nyílt levélben tiltakozott a kormánynál, de az ellenzék is számos módosító indítványban kezdeményezte a törvény hatályának kibővítését. A Miniszterelnöki Hivatal (MEH) november 30-án született levelében azzal utasította el a civilek kezdeményezését, hogy Magyarországon számos törvény rendelkezik a társadalmi szervezetek jogairól, lehetőségeiről. Az alkotmány 64-es paragrafusa alapján a panasz- és a közérdekű bejelentés joga mindenkit megillet, a házszabály 141-es paragrafusa pedig garantálja a civil szervezetek részvételét az érdekegyeztetési folyamatokban, s a parlamentben külön szakbizottság működik, mely kifejezetten a társadalmi szervezetek ügyeivel foglalkozik. A civilek legfőbb problémája az volt, hogy az IM tervezetében kikötötték volna: a döntéshozóknál bejelentkező lobbistát kötelező meghallgatni, vagyis a szabályozás hatálya alá nem tartozó civileket hátrányos megkülönböztetés érné. Csakhogy beindult a közigazgatási lobbi, hiszen egy ilyen előírás hatalmas munkaterheket rótt volna rájuk. Egy módosító indítványnak köszönhetően a végleges törvényszöveg csak annyit tartalmaz: "lehetőség szerint biztosítani kell", hogy a lobbista személyesen is kifejthesse álláspontját.

Ennek ellenére a civilek továbbra sincsenek megelégedve. "Hiába hivatkozik a kormány a jogalkotási törvény azon passzusára, amely előírja, hogy a jogalkotási program összeállításakor ki kell kérni a társadalmi szervezetek javaslatait, ha az információkhoz késve vagy egyáltalán nem jutunk hozzá" - mondta a Narancsnak Dénes Balázs, a TASZ elnöke. A jogalkotási törvényről a társaság néhány hete éles pengeváltásba keveredett az Igazságügyi és Rendészeti Minisztériummal (IRM), ahonnan azt a választ kapták, hogy a vonatkozó 1987-es törvény elavult, a 2003-ban benyújtott javaslat pedig az ellenzék ellenállásán megbukott. "Határozottan pozitív fejleménynek tartom, hogy nem kerültek be a lobbitörvénybe a civilek, ugyanis így felszínre került egy sor prob-léma, többek között az, hogy ki kellene bontani az alkotmány panaszjogi passzusát, vagy hogy sürgősen meg kellene alkotni az új jogalkotási törvényt. A civileket az érdekérvényesítés területén semmiképpen sem hátrányos, sokkal inkább előnyös megkülönböztetés illeti meg az üzleti lobbistákkal szemben. Ezt - bár kissé homályosan - az alkotmány 36. szakasza is kimondja" - véleményezte a kialakult helyzetet Csanády Dániel.

Elvérzett vidékiek

A lobbitörvény parlamenti vitája során a Fidesz és az MDF mellett az SZDSZ több képviselője sérelmezte, hogy a lobbizás ezentúl kiterjedhet a jogalkalmazás területére is. Kóródi Mária és Kis Zoltán módosító indítványában azt javasolta, hogy ne lehessen lobbitevékenységet folytatni hatósági eljárások, valamint a közbeszerzésről illetve a koncesszióról szóló törvény hatálya alá tartozó eljárások során. Jobboldali képviselők egyenesen azt állították, hogy ezzel a kormány a pénz uralmát szentesíti. "Ha egy építési vállalkozó túlépít, vagy nem tartja be a rendezési terv egyes előírásait, saját vállalásait, akkor az ellene indított eljárás során lehetősége van lobbistát fogadni, az eljárást befolyásolni. Igaz, a jelen törvény kiköti: a lobbitevékenység nem irányulhat arra, hogy a közhatalmi szerv jogszabályban meghatározott kötelezettségeinek ne tegyen eleget" - mondta a Narancsnak Kis. "Megtehettük volna, hogy szigorítjuk a törvény előírásait, de akkor rejtve marad ez a hatalmas mértékű lobbitevékenység a köz számára. Nem rugaszkodhatunk el a hazai valóságtól" - replikázott a tárca volt államtitkára, a szintén SZDSZ-es Hankó Faragó Miklós. Bár a részletes vita során felmerült, hogy legalább azoknál az eljárásoknál kimondják a lobbizás tilalmát, ahol nincs mérlegelési jogkör - amit többen fából vaskarikának neveztek -, de végül nem járt sikerrel a módosító indítvány. "Csak nehezíti a helyzetet, hogy a mostani leépítésekkor távozó közhivatalnokok egy része átvándorol majd a lobbicégekhez, ugyanis a törvény nem ír elő erre vonatkozó időbeni tilalmat, így akár már másnap kamatoztathatják értékes kapcsolatrendszerüket" - hívta fel a figyelmünket egy másik hiányosságra Kis.

Közben beindult a szocialisták önkormányzati lobbija is. Az MSZP több képviselője (Vastagh Pál, Podolák György, vagy a hajdú-bihari közgyűlés elnöke, Juhászné Lévai Katalin) szorgalmazta, hogy bizonyos esetekben (például, ha nem saját önkormányzatukhoz fordulnak) tegyék lehetővé a lobbitevékenységet az önkormányzati cégek felügyelőbizottságainak tagjai, vezetői, illetve a helyi képviselő-testületek bizottságainak egyes tagjai számára. Podolák úgy érvelt, hogy az állami vagy önkormányzati tulajdonrésszel bíró cégek is a piacról élnek, így versenyhátrányba kerülhetnek a magántulajdonú vállalatokkal szemben, és ebből végül az államnak lesz hátránya. "Éreztük a vidéki lobbi nyomulását, de mögöttünk tudva a miniszterelnök támogatását, sikerült hárítani" - mondta egy IRM-es forrásunk.

Képviselői mentesség

A lapunk által megkeresett szakemberek szerint nem lenne ördögtől való az önkormányzati lobbi engedélyezése, de ehhez át kellene alakítani az összeférhetetlenségi szabályokat, az önkormányzati képviselők jogállását, és új párt-finanszírozási törvényt kellene alkotni. Márpedig a lobbitörvény vitája megmutatta - annak ellenére, hogy a disputa nem politizálódott át, sikerült szakmai mederben tartani -, hogy ahol kétharmados változtatásokról van szó, ott az előterjesztő nem sok jóra számíthat. Ugyanis nem ment át a parlamenten a tervezet azon kitétele, miszerint az országgyűlési képviselők kötelesek közölni, hogy a felszólalásuk tárgya érinti-e a vagyonnyilatkozatukban - vagy közeli hozzátartozóik nyilatkozatában - foglalt jövedelmi vagy gazdasági érdekeiket. Az ellenzék azért nem szavazta meg a képviselők jogállásáról szóló törvény módosítását igénylő passzust, mert elégedetlen volt vele, a kormányhoz képest jóval szigorúbb szabályozást javasolt. Dávid Ibolya (MDF) és Répássy Róbert (Fidesz) lobbinyilatkozat tételére kényszerítette volna a honatyákat, csakhogy ez az ötlet a kormánypártiak támogatását nem kapta meg. A lobbisták egyébként úgy érzik, ezen a területen szenvedték el a legnagyobb vereségüket - ők ugyanis azt szerették volna, hogy ha már a képviselőket nem köti ez az előírás, akkor nekik se legyen kötelező feltüntetni megbízójuk nevét a negyedévenkénti beszámolójukban.

A kormány augusztus 9-én fogadta el a törvény végrehajtási rendeletét, mely a lobbisták regisztrációját és a nyilvántartás vezetését az - eddig főleg kárpótlási ügyekkel foglalkozó - Központi Igazságügyi Hivatal (KIH) feladatkörébe utalta. A végrehajtási rendelet legalább olyan fontos, mint maga a törvény, mert meghatározza a megvalósulás minőségét. Márpedig a lobbitörvény - különösen a lobbitevékenység kötelező szabályait tekintve - több puha, jogilag nehezen értelmezhető megfogalmazást tartalmaz, amit a rendeletnek kellene pontosítania, ennek ellenére a kormányrendelet szövege nem tér ki ezekre. Csanády Dániel úgy véli, az elkövetkező hónapokban, a törvény alkalmazásakor felszínre kerülnek majd a most még láthatatlan hiányosságok, és a KIH szakmai munkája meghatározó lesz a törvény végrehajtásában. "A puding próbája az evés, ha a szükség úgy kívánja, módosítjuk a törvényt" - zárta rövidre a problémakört az egyik szocialista képviselő.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?