ADF: "Teljességgel szakmaiatlan, önkényes és erőltetett tempójú átszervezésen esett át az Országos Széchényi Könyvtár"

  • narancs.hu
  • 2020. június 24.

Belpol

Az érintettek szerint a könyvtár új szmsz-ében olyan strukturális átalakítás szerepel, amely alapján összevonják a nem összetartozó gyűjteményeket és rengeteg feladat gazdátlan marad.

"Teljességgel szakmaiatlan, önkényes és erőltetett tempójú átszervezésen esett át az Országos Széchényi Könyvtár, amelynek következményei beláthatatlanok" – írja az Akadémiai Dolgozók Fóruma a közösségi oldalán.

A szervezet Boka László, az OSZK Tudományos Igazgatóságának eddigi igazgatójának posztjára reagált, aki közleményében és búcsúzásában hozta nyilvánosságra, hogy az intézmény új szervezeti működési szabályzata (szmsz) szerint a Tudományos Igazgatóság megszűnik.

"Sajnálatosan az Igazgatóság maga szűnik meg, egyes osztályai beolvadnak a Különgyűjteményekbe, mások pótolhatatlanul felszámolódnak. Mindezt egy e-mailben közölték múlt csütörtökön... Mondhatnám akár Adyval, hogy „Gaz fátumok másként akarják”, de így bizonyosan nem lenne igaz. Csak a hozzá nem értés és a szakmaiatlanság, illetve a párbeszéd teljes ignoranciája akarja másként, no meg esetleg azok, akiknek a konkrét eredmények, úgy tűnik, nem elégségesek, inkább szemet szúróak" – írja Boka László.

A poszthoz az ADF hozzáteszi, hogy az új főigazgató – a KSH könyvtárának éléről nemrég az OSZK vezetőjévé kinevezett Rózsa Dávid –, az SzMSz változtatásait a szakmai vezetéssel előzetesen nem egyeztette.

"A végeredmény egy olyan struktúra, amely az évtizedes szakmai és intézményi gyakorlatokat, a gyűjtemények természetét és a kutatás logikáját minden tekintetben ignorálja. Az igazgatóságokat főosztályokká alakítják, összevonják a nem összetartozó gyűjteményeket, rengeteg feladat gazda nélkül marad, a gyűjteményekre alapozott szisztematikus tudományos kutatás pedig sok tekintetben eltehetetlenül. Megszűnt többek között a Nemzetközi és Kulturális kapcsolatok osztálya, de a Könyv- és Művelődéstörténeti Kutatások Osztálya sem nem létezik az új SzMSz-ben, miközben ez az egyik legfontosabb könyvtörténeti műhely a magyar kulturális örökség szempontjából. Nem kell jósnak lenni annak megállapításához, hogy az átalakulás katasztrofális hatással lesz a magyar nemzeti kultúra és tudományosság jövője szempontjából.

Minden tekintetben szimbolikusnak tekinthető, hogy megszűnt az OSZK Tudományos Igazgatósága is" – írják.

Súlyos válságban a nemzeti kultúra legfőbb bástyája

A morális és anyagi csőd szélén táncoló nemzeti könyvtár új vezetése már körvonalazódik, de Demeter Szilárd nagyszabású vízióin túl egyelőre keveset tudni arról, hogyan tervezik megmenteni az OSZK-t a következő években. Az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) új főtanácsadója az az Amberg Eszter lehet, aki az elmúlt években a pécsi Csorba Győző Könyvtárnak volt igazgatóhelyettese, tudta meg a Magyar Narancs.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.