A kifogástalan életvitelre vonatkozó dokumentum kitöltésének megtagadása miatt előreláthatólag 100 nevelőszülő nem folytatja a munkát, a gyermekvédelmi intézményekben dolgozóknak pedig 8-10 százaléka hagyja el a pályát – írja a Népszava.
Mint arról beszámoltunk, a kegyelmi botrányra válaszul a Fidesz által beadott gyermekvédelmi csomag részeként szerepelt az az intézkedés is, hogy a gyermekotthonok munkatársai, a nevelőszülői hálózat tagjai, valamint a javítóintézetekben dolgozók esetében a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) végezheti el a megbízhatósági vizsgálatot, illetve ellenőrizheti a kifogástalan életvitelt.
A lap információi szerint az életvitel ellenőrzésére szolgáló papírokat július 10-ig kapták kézhez a gyermekotthonokban, a területi gyermekvédelmi szakszolgálatoknál dolgozók, és a nevelőszülői hálózat által foglalkoztatottak. A kitöltésre 30 napjuk volt, ez holnap, pénteken jár le. Aki valamilyen indokkal „kimenti magát”, további 15 nap haladékot kap, vagyis legkésőbb augusztus 24-éig neki is le kell adnia az adatlapot.
Aki a „kötelezettségének nem tesz eleget, foglalkoztatásra irányuló jogviszonyát azonnali hatállyal meg kell szüntetni (...) és ilyen esetben „végkielégítés nem jár”. Ennek ellenére a Népszava információi szerint a kifogástalan életvitel vizsgálata miatt többen is el kívánják hagyni a pályát, mondván nem akarják, hogy a szomszédaikat a rendőrök kérdezgessék róluk.
A lap informátora szerint van olyan megye, ahol a gyermekvédelmi központ teljes vezetése felállt, Veszprémben, Komáromban és Fejér megyében „kifejezetten aggasztó a helyzet”.
A lap kereste a Belügyminisztériumot és a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóságot, ám eddig nem kapott választ. Korábban az MSZP-s Komjáthi Imre is rákérdezett Pintér Sándornál, hogy milyen eredménnyel zárult a kifogástalan életvitel vizsgálata, hányan utasították vissza a vizsgálatot és milyen lemorzsolódásra számítanak, de kérdéseire nem kapott érdemi választ.
Az egyre drasztikusabb munkaerőhiány és a „kilépő munkavállalók létszámának prognosztizálható emelkedése miatt” a Népszava ugyanakkor úgy tudja, hogy
Veszprém-, Szabolcs-, Borsod- és Pest megyei intézményekbe katonákat vezényelnek gyerekfelügyelői munkakörbe.
A lap megkérdezte a Honvédelmi Minisztériumot, igaz-e, hogy katonát küldenek egyes intézményekbe, és ők milyen szakmai felkészítés után mehetnek gyerekek közé, de egyelőre nem kapott választ.
A katonákat valamiféle jolly jokerként kívánja használni mostanában a kormány, korábban arról is volt szó, hogy katonákat autós oktatóvá képeznek majd át, illetve hogy az 55 év feletti katonákat majd tanárrá fogják átképezni.