Antifa-támadások: egy albán és egy német férfi kiadatására vár a BRFK

  • narancs.hu
  • 2024. november 24.

Belpol

További 13 embert keresnek.

A budapesti antifa-támadásokkal összefüggésben novemberben Németországban elfogott német, illetve Franciaországban elfogott albán állampolgár kiadatásának ügyében zajlanak az egyeztetések. Utóbbit közösség tagja elleni erőszak és súlyos testi sértés bűntett miatt körözték – válaszolta a Telex kérdésére a Budapesti Rendőr-főkapitányság.

A hvg.hu nemrég arról számolt be, hogy november 12-én Párizsban elfogták a 32 éves albán Rexhino Abazajt, aki a gyanú szerint másokkal együtt részt vett 2023 februárjában Budapesten a kitörés napján történt erőszakos cselekményekben. A férfi ellen a magyar hatóságok nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.

Szintén novemberben fogták el egy vonaton Németországban az egyik lipcsei szélsőbaloldali csoport vezetőjét, Johann G.-t is. A 31 éves férfi már 2020 óta bujkált, és a hatóságok szerint ő is részt vett a 2023-as budapesti támadásokban.

2023. február 9. és 11. között Budapesten szélsőjobboldali, neonáci csoportok is gyülekeztek, hogy megemlékezzenek a szovjet csapatok gyűrűjébe került német és magyar katonák 1945-ös kitörési kísérletéről. Erre válaszul magyarokból és külföldiekből álló szélsőbaloldali (antifa) csoportok is összeálltak, amelyek ezen a napon több, szélsőjobboldalinak vagy neonácinak vélt emberre támadtak rá az utcán.

A BRFK közlése szerint a 2023. február 9. és 11. között elkövetett, antifasiszta indíttatású támadásokban összesen kilenc embert bántalmaztak, közülük négyen súlyos, öten könnyű sérüléseket szenvedtek.

A BRFK által létrehozott nyomozócsoport szorosan együttműködött a külföldi nyomozóhatóságokkal. A budapesti nyomozók 18 feltételezett elkövetőt azonosítottak.

Közülük Magyarországon egy olasz és két német állampolgárt fogtak el. Velük szemben a BRFK a nyomozást befejezte, és az iratokat már 2023. október 31-én vádemelési javaslattal küldte meg az ügyészségre. Az itt említett olasz állampolgár Ilaria Salis 40 éves általános iskolai tanárnő, akinek májusban meg is kezdődött a bírósági tárgyalása Budapesten.

Salist azzal vádolták, hogy az egyik fő szervezője volt a tavaly februári, kitörés napi utcai támadásoknak. Miután Salist júniusban EP-képviselőnek választották, mentelmi joga miatt a magyar hatóságoknak szabadon kellett engedniük. Az ellene folyó eljárást felfüggesztették, és hazatérhetett Olaszországba. A magyar kormány azóta kérte, vonják meg Salis mentelmi jogát, hogy visszaküldhessék a börtönbe.

Két másik külföldi ellen nemrég fejezték be a nyomozást. A Budapesti Rendőr-főkapitányság egy német és egy olasz állampolgár ügyében zárta le a nyomozást, és az iratokat november 22-én vádemelési javaslattal küldte el az ügyészségre – olvasható a Budapesti Rendőr-főkapitányság lapnak küldött válaszában. Az iratok szerint a két külföldi alaposan gyanúsítható bűnszervezetben elkövetett életveszélyt okozó testi sértés kísérletével, valamint bűnszervezetben aljas indokból elkövetett súlyos testi sértés kísérletével. A magyar hatóságok által kiadott európai elfogatóparancs alapján a német állampolgárt 2023. december 17-én Berlinben fogták el, az olasz állampolgárt pedig 2023. november 21-én Milánóban.

Jelenleg további 13 embert keresnek. Egy olasz, egy albán, egy szír, és tíz német állampolgár ellen van érvényben belföldi, európai, illetve nemzetközi elfogatóparancs, közölte a BRFK.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

A fejünkre nőttek

Az incel kifejezés (involuntary celibates, önkéntes cölibátus) má­ra köznevesült (lásd még: Karen, woke, simp); egyszerre szitokszó, internetes szleng és a férfiak egy csoportjának jelölése.

Visszatér

  • - turcsányi -

Johnny Cashnek van egy ilyen című száma, az 1994-es American Recordings című albumán. Nem is az övé, egy Nick Lowe nevű zenészé, aki egy ideig Cash rokona volt – az ő eredeti változatát használta például a pilot vége főcíméhez a Maffiózók (The Sopranos).

Tökéletes egyenlőség

Egy viking törzsfőnökről szóló animált tanmesével indul a film, aki népe minden tagjának (beleértve önmagát is) levágatta a bal kezét (szolidaritásból, mivel a fia bal keze odalett az ellenségtől menekülve), így akarván megőrizni az egységet.

A rossz dolog

Kínálta magát a trauma jelenkori uralmáról szóló kritikai panaszáradat Eva Victor debütfilmje kapcsán. A film több elemzője kiemelte, hogy a Bocs, kicsim erőssége éppen abban rejlik, hogy ellenáll e narratív toposznak.

Perkusszív vérvonal

A cimbalom története valódi sikersztori: az 1870-es években a cseh származású, Budapesten letelepedett hangszergyáros, Schunda Vencel József megalkotta kora népszerű kocsmai hangszerének tökéletesített változatát, a pedálcimbalmot, 1906-ban pedig már a tízezredik (!) példányt szállították ki a Magyar utcai manufaktúrából.

Suttogó szó-képek

  • Dékei Krisztina

A 2016-tól Berlinben élő, de idén hazaköltöző művész viszonylag korán, 2012-ben megtalálta egyéni kézjegyének alapelemét, a pixelt (talán a legismertebb ilyen műve a 2014-es Akadémiai pénisz), majd az ezen alapuló színezést: interaktív alkotásai csak akkor váltak láthatóvá, ha a közönség kiszínezte a tényleges pixeleket.

Fejszék és haszonnövények

  • Molnár T. Eszter

A táncos székekből összetolt emelvényen lépked. A székek mozognak, csúsznak, dőlnek, billennek, a táncos óvatos, de hiába, végül így is legördül.

Madártávlat

Ép és értelmi fogyatékkal élő színészek játszanak együtt a MáSzínház inkluzív előadásai­ban, a repertoárjukon ezek mellett színházi nevelési előadások és hagyományos színházi produkciók is szerepelnek. A közös nevező mindegyik munkájukban a társadalmilag fontos és érzékeny témák felvetése.

Ki a pancser?

  • Domány András

Budapestről üzent Tusk lengyel miniszterelnöknek a Kaczyn´ski-kormányok volt igazságügyi minisztere: nem kaptok el! Zbigniew Ziobrót 180 millió złoty, vagyis 17 milliárd forintnyi költségvetési pénz szabálytalan elköltése miatt keresik a lengyel hatóságok. Ki ez az ember, és hogyan taszította káoszba hazája igazságszolgáltatását?