Az abortuszszabály szeptemberi módosítása ellen tüntettek szerdán este Budapesten a Kossuth téren a Patent Egyesület és az aHang szervezésében.
A Telex tudósítása szerint negyed hétkor néhány ezres volt a tömeg a Parlament jobb oldalánál, többnyire fiatal lányok és párok érkeztek, csoportosan. A transzparenseken többek között az állt, „Elvetetném ezt a kormányt”, és „Pintér Sándor mit keres a méhemben?”
A rendezvényen Murinai Angéla, a Gumiszoba blog szerzője lopakodó szigorításnak nevezte a változást, úgy gondolja, ez a kormány valójában gyűlöli a nőket és a gyerekeket is. „Egy nő önmagától sosem fog teherbe esni, ahhoz kell egy férfi, aki az esetek többségében nem megfelelően védekezik, ezután a nő ha teherbe esik még jól meg is büntetik” – mondta Murinai Angéla.
Benkovics Júlia szülész-nőgyógyász szakorvos egyest ad az államnak a jogszabály miatt. Azokról a nőkről beszélt, akik elékerülnek, ijedten, miután teherbe estek. Az orvos azt mondta, nem fogja felhangosítani az embrió szívhangját, és nem fogja a páciensei felé fordítani a monitort, csak akkor, ha a páciens kéri.
Visnyei Barbara dúla szerint a pedagógusok helyzete és az abortusztörvény jól jelzi, hogyan foglalkozik a kormány azokkal, akiknek segítségre van szükségük. „Leendő szülők felelős döntése a gyermek vállalása és a nem vállalása is (...) akármi van, háború vagy válság, mindig időszerű a nők méhében turkálni” – mondta a dúla.
Molnár Via, a Patent Egyesület aktivistája úgy látja, a kormány számára valójában nem fontos az élet védelme, Magyarországon nincs rendes szexuális felvilágosítás, és a rendes fogamzásgátlás luxus, ezért vannak nem kívánt terhességek. Molnár Via szerint Pintér Sándor belügyminiszternek és a képviselőknek az iskolában tanuló gyerekek szívhangját kellene meghallgatniuk.
„Sándor, Sándor, tűnj a pinámból” – így zárta a beszédet.
A demonstráció szervezői szerint a kormány évek óta csorbítja a nők reprodukciós jogait: 2012-ben betiltotta az abortusztablettát, megnehezítette az abortusz előtti konzultációt, az időpont megszerzését, és hangulatot kelt az abortusz ellen. Segíteni a méltó életkörülmények megteremtésével, a mindenki számára hozzáférhető fogamzásgátlással és korszerű szexuális neveléssel lehetne.
A rendezvényhez 14 civil szervezet csatlakozott, köztük az Amnesty International Magyarország és a Budapest Pride is.
Sióréti Gábor fotóriportja a rendezvényről