Átlátszó: 644 millió forintba került a kormánytagok reptetése a katonai gépeken

  • narancs.hu
  • 2023. február 6.

Belpol

Az összeg 223 útból jött össze 2021 és 2022 szeptembere között.

Összesen 644 millió forintba kerültek 2021 és 2022 szeptembere között Orbán Viktor miniszterelnök, Szijjártó Péter külügyminiszter, Novák Katalin köztársasági elnök és más politikusok utazásai a honvédség repülőgépeivel – derül ki a Honvédelmi Minisztérium az Átlátszó adatigénylésére küldött válaszából.

A 644 millió forintból 273 millió üzemanyagra, 172 millió repülőtéri kiszolgálásra, 106,3 millió fedélzeti, 36,4 millió pedig a delegációk fedélzeti ellátására ment el. Ezen kívül 19,8 millió forintba kerültek a légtérhasználati díjak, 23 millióba a személyzet külföldi tartózkodása 13,6 millióba a személyzet napidíja és ellátása. 

Hozzá kell tenni, a Honvédelmi Minisztérium közlése alapján sok esetben az üzemanyagköltséget nem számolták fel:

a 223 útból csak 51 esetben szerepel üzemanyagköltség, több útnál egyszerűen hiányzik az üzemanyagár, gyakran pedig nulla forint szerepel, mintha ingyen lett volna.

Ezzel szemben Szijjártó Péter kairói útján a delegáció fedélzeti ellátása, étel- és italfogyasztása 5,5 millió forintba került, amihez még egy 6,8 milliós internetköltség is tartozott. Persze előfordult, hogy a fedélzeti internethasználatból még ennél is nagyobb költség jött össze. A rekord, egy Külügyminisztérium által megrendelt NurSzultán – Bishkek – Taskent – Isztambul – Varsó körút, amelyre 12,5 millió forintos internetköltséget tüntetett fel a minisztérium.

Az összesen 644 millió forintot felemésztő 233 repülőútból 197 esetben a Külügyminisztérium, 19 esetben a Köztársasági Elnöki Hivatal, 7 esetben a Miniszterelnökség használta a katonai gépeket. Igaz, a miniszterelnök útjait gyakran a külügy intézi, főleg, ha Orbán és Szijjártó együtt utaznak valahová. 47 útról egyáltalán nem közölt adatok a minisztérium.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.