Az egyik jelölt égbetörő tervekkel, a másik az esélytelenek nyugalmával várja a rektorválasztást a Zeneakadémián

Belpol

Nem egy, hanem öt pályázóról tudunk, de a minisztérium favoritja még mindig Keller András lehet, aki ellen kézzel-lábbal tiltakoznak a Zeneakadémián. Elolvastuk a hegedűművész-karmester pályázatát.

A vártnál izgalmasabban alakul a Zeneakadémia rektorválasztása: Vigh Andrea megbízása október 31-én lejár, az új pályázat első változata ellen azonban több mint kétszáz aláírással tiltakoztak az egyetem oktatói. Ahogy arról a Narancs.hu is beszámolt, a héten a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) közlése szerint öt pályázat érkezett a második kiírásra.

Előlépett az árnyékból Győriványi Ráth György karmester, aki főként Olaszországban dolgozik, de az Operaház igazgatói posztjára is pályázott, gyakorlatilag esélytelenül. Kerestük, ám jelezte, hogy a pályázat jelenlegi szakaszában nem kíván nyilatkozni: „főleg mivel holnaptól Firenzében tartok mesterkurzust”. Ugyancsak dirigens a győri Marosi László, akinek a nevét kevesen ismerik idehaza: a Florida Állami Egyetem professzora volt, öt éve a Széchenyi István Egyetem címzetes egyetemi tanára lett. Pályázott Tóth Péter zeneszerző, akit a jelek szerint az utolsó pillanatban vettek rá, hogy versenybe szálljon.

Kutnyánszky Csaba, az egyetem szenátusa által is támogatott jelölt, a Zeneakadémia Doktori Iskolájának vezetője végül pályázott, de nem úgy, ahogy az megszokott. Ahogy arról korábban írtunk, a minisztérium – a szakma nyomására, végül előnytelenebb feltételekkel – új pályázatot írt ki, de, miként az Indexen megjelent, elfelejtette eltávolítani a régit. Erre az eredeti, augusztus 9-i határidővel meghirdetett pályázatra jelentkezett Kutnyánszky: további kérdés lesz, hogy melyik kiírás lesz érvényes, a második ugyanis véletlenül a Belügyminisztérium álláspályázatai között jelent meg, ráadásul egy olyan jogszabályra hivatkozva, ami 2021 után már nem hatályos.

Az egyetlen nyilvános pályázat

Keller András frissen létrehozott honlapján tette közzé a pályázatát: ügyes gesztus a Concerto Budapest karmesterétől, akiről nem alaptalanul sejtik, hogy a KIM rá szabta a rektori pályázatot. Elolvastuk, hogy milyen reformokat tervez Keller a Zeneakadémián.

A pályázat szerint a Zeneakadémia „talán a legerősebb magyar kulturális brand”, amit az egész világon ismernek, Keller pedig saját tanáraira és a hagyományokra (Liszttől Kurtágig) hivatkozva szeretné visszaállítani a renoméját. Első ígérete szerint ezt részben azzal érné el, hogy az egyetem tanári karát „visiting professzori” rendszerben „nemzetközivé” teszi – ahogy korábbi cikkünkben mi is diagnosztizáltuk, a Zeneakadémián, főleg anyagi okok miatt valóban nincsenek nemzetközi hírű, külföldi oktatók.

Még látványosabb lenne, ha pályázatával összhangban a rektorjelölt átalakítaná a képzési struktúrát. Keller három kar (Zenetudományi és Tanárképző, Művészképző, valamint Ének és Kórus) létrehozását javasolja, cél az „autonóm működés a megteremtése”, és a karokon belül működő tanszakoknak is nagyobb önállóságot adna.

Szakmabeli forrásunk szerint egy olyan, az ELTE-hez vagy BME-hez képest kisebb egyetem esetében, mint a Zeneakadémia, nem lenne szükség karokra: ez csak plusz adminisztrációt jelent, a dékáni feladatokra is alkalmas embereket és nem mellékesen pluszpénzt igényel, és utóbbiból most sincsen elég. A pályázat később négy rektorhelyettes kinevezéséről is ír, valamint egy művészeti és nemzetközi tanácsadó testület felállítását: a dokumentumból nem derül ki, de ennek tagjai részben a Keller András által alapított Magyar Muzsikusok Szövetségének (valóban kiváló és elismert) tagjai lennének.

Prima Primissima - Keller András

 
Keller András hegedűművész, karmester budapesti otthonában
Fotó: MTI/Czimbal Gyula

Korántsem elvetendő ötlet azonban, hogy Keller András zenekari művész mesterképzést indítana: ma ugyanis a Zeneakadémián szólistaképzés zajlik annak ellenére, hogy a muzsikusok túlnyomó része szimfonikus és kamarazenekarokban találja meg a munkahelyét.

A pályázatban egy Roma Zenei Kultúra Intézetének létrehozása is szerepel, amelynek célja „a roma származású hallgatók tanulmányainak, beilleszkedésének, elhelyezkedésének a segítése, a cigány folklór, a roma előadói stílus, a cigány művészet kifejezési formáinak kutatása” lenne – a klasszikus zene, a népzene és a jazz műfajait egyaránt érintve. (Érdekes adalék, hogy Keller pályázatában nincsen szó régizenei karról vagy tanszékről, pedig az évtizedek óta a karmester fő támogatójának, az Magyar Művészeti Akadémia (MMA)-elnök Vashegyi Györgynek az álma.)

Ugyancsak szerepel a Kodály Intézet megkezdett infrastruktúrafejlesztésének befejezése, a Zeneakadémiához tartozó épületek (Régi Zeneakadémia, kollégiumok, a konzi, a jazz tanszak) infrastruktúrájának felújítása és a hangszerállomány javítása.

Hogy honnan lesz pénz a nagyszabású tervekre, az nem derül ki a pályázatból, de úgy tűnik, Keller alapoz a jó politikai kapcsolatokra.

A költségvetésről szóló fejezetben a Nemzeti Kulturális Tanácsba való belépést szorgalmazza (ennek a vezetője most az MMA elnöke, Vashegyi György). Keller azt is szorgalmazza, hogy az egyetem szerezzen támogatókat, mecénásokat – ezt ugyan ki nem szeretné?

A 42 oldalas, nagy fotókkal illusztrált pályázat egyesek szerint túl sok helyen homályos és vázlatos, de az általános vélemény szerint „nagyon is komolyan vehető, mutatós” munka, amiért kicsit sem kell szégyenkezni: főleg, hogy ez az egyetlen nyilvános pályázat. Volt, aki nem tudott elmenni szó nélkül amellett, hogy Keller külön – nyúlfarknyi – bekezdést szán az egyetemi transzparenciának, holott zenekarában, a Concerto Budapestben júniusban verbális abúzussal vádolta egy távozó zenész.

A pályázat azon fejezete, amely a magyarországi zeneoktatást tárgyalja, szimpatikusnak tűnhet: Keller a zeneiskolai hálózat, az iskolai ének-zene oktatás fejlesztését szorgalmazza, de

mintha elfelejtené, hogy a tanárok két éve tüntetnek, és épp most vették el a maradék kedvüket a munkától a státusztörvény önkényes bevezetésével.

Az is felettébb furcsa, hogy Keller a Zeneakadémia rektoraként szeretné megszerezni a Csalán utcai Bartók Emlékház irányítását, szemet vetett a Rádiózenekar próbatermére, ahonnan az együttes az elmúlt időszakban költözni kényszerült (ezt a Zeneakadémia hallgatóinak zenekara venné birtokba), és maga körül centralizálná a legjobb budapesti zeneiskolákat. Ugyanakkor kiszervezné a Zeneakadémia nagytermét egy, az egyetem által alapított vállalkozásnak, amihez a jelenlegi anyagiak két-háromszorosára van szükség.

 
Zeneakadémia
Fotó: Zeneakadémia / Fazekas István 

Aki az utolsó pillanatban döntött

Tóth Péter zeneszerző korábban a Szegedi Tudományegyetem Zeneművészeti Karának dékánja volt, érdemes művészként pedig a pályázat állami díjakkal kapcsolatos kitételének is megfelel. Egyetemi tanári címe tehát van, no meg gyakorlata is – szemben Kellerrel, aki a Kossuth-díjára hivatkozva kapta meg az előbbit –, aggodalomra egyedül az adhat okot, hogy Tóth az utolsó pillanatban szánta el magát a pályázásra. Mégpedig nem függetlenül attól, hogy a minisztérium sarokba szorította az intézményt, amikor a második pályázattal kizárta az ő jelöltjüket, Kutnyánszky Csabát. A szenátusnak, ahogy véleménycikkünkben mi is megállapítottuk, keresnie kellett valakit, aki megfelel a kritériumoknak. „Talán hihetetlen, de még két héttel ezelőtt is azt javasoltam a felém bizalommal lévő vezető oktatóknak, hogy próbáljanak valaki mást találni, lehetőleg a saját köreikből. Amennyire tudom, ezt becsülettel meg is tették, de nem igazán találtak” – nyilatkozta Tóth Péter a Kultúra.hu-nak.

Tóth finoman, de érzékelteti, hogy az a közeg, amiben az intézménynek működnie kell, nem ideális: „Arra most nem térek ki, hogy az a bérezési lehetőség, amivel a legtöbb egyetem – így a Zeneakadémia is – rendelkezik, köszönőviszonyban sincs azzal, amiért Nyugat-Európában neves oktatókat lehet találni. Az elmúlt évek, az Akadémiát is sújtó recessziói, forráselvonások pedig nem segítettek a helyzeten.” De a Népszavának azt is elmondta, hogy mit gondol a hazai egyetemek privatizálásáról:

„Nem a modellváltással, az alapítványi léttel van a probléma, hanem azzal, ahogyan ez működik ma Magyarországon”

– ecsetelte, majd utalt arra, hogy miközben egy tanszékvezetőnek pályáznia kell, a kuratóriumi tagokat önkényesen választják: „Nem helyes, hogyha egy sok tízmilliárdos egyetemi infrastruktúrát olyan emberek irányítanak, akik igazában nem is ismerik az adott egyetem működését.” Hangsúlyozta, hogy nincs értelme az egyetemi modellváltásnak, ha a forrásokat úgy is a magyar állam adja: „Egészen addig, amíg a magyar állam, konkrétan a minisztérium utalja át a pénzt a működéshez, értelmezhetetlen a kuratórium, hiszen ennyi erővel egyenesen az egyetem számlájára is lehetne utalni a pénzt.”

Tóth Péter nem hozta nyilvánosságra a pályázatát, és arról is beszélt, nem tartja valószínűnek, hogy megválasztják: „Semmilyen kapcsolatom nincs a minisztériummal. Senkit nem ismerek ott, senkivel nem beszéltem, és egyáltalán nem gondolom, hogy november elsejétől én lennék a rektor.” Kérdésre egy százalék esélyt adott magának: „Na jó, ötöt, de csak azért, mert ma optimista kedvemben vagyok.”

A Zeneakadémia tájékán mérsékelt izgalmat tapasztalni a tekintetben, hogy ki lesz a rektorválasztás befutója: a legtöbben egyértelműen Kellert tartják esélyesnek, de tűzbe senkiért nem tennék a kezüket az oktatók. Kis drukk amiatt tapasztalható, mert késésben vagyunk: az elbírálásra minden bizonnyal ősszel kerül sor, a határidő október 31. – aznap jár le az előző rektor megbízása. A minisztérium korábban azzal csuklóztatta a Zeneakadémiát, hogy a rektorjelöltek közül ne favoritot válasszon, csak sorrendet állítson: a szenátus ebbe nem menne bele, szerintük Csák Jánosnak törvényi kötelessége azt kinevezni, akit ők választanak. Közben az is megjelent a hvg.hu-n, hogy a jegyzőkönyvek szerint Keller András nem tartotta meg rendesen az óráit, amikor a a 2014/15-ös tanévben a kamarazenei műhelyt vezette. A hegedűs-karmester azt állítja, megegyezés szerint járt el és dolgozott. Az biztos, hogy bármi lesz a Zeneakadémia körüli hercehurca vége, nem lehetünk benne biztosak, hogy jár jól az egyetem és polgársága.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?