A rohamosan csökkenő forgalom mellett egyre kevesebb vállalkozás tudja fizetni az üzletek bérleti díját, és megkezdődtek a tömeges elbocsátások - írja a Népszava.
A bevásárlóközpontban üzemelő magyar tulajdonú kiskereskedelmi és vendéglátóipari vállalkozások csaknem 100 ezer embernek adnak jelenleg munkát, ezek az üzletek azonban hónapok óta a tartalékaikból tudnak csak fennmaradni, írják. A forgalom 50-70%-os visszaesése ugyanis őket is megrázta, a március 8-ától elrendelt boltbezárások után pedig megkezdődtek a tömeges elbocsátások is - nyilatkozta a a Bevásárlóközpontok Bérlőinek Érdekvédelmi Egyesülete (BBÉE) a lapnak. Hangsúlyozták, hogy a boltok bezárása nemcsak a kiskereskedelmet, hanem az azt kiszolgáló gyártói hátteret és magyar kreatív ipart is veszélyezteti.
BBÉE szerint a kormányzati támogatások a szektor nem érik el, ezért 7 pontos javaslatcsomagot fogalmaztak meg. Mivel bérbeadóik magánszemélyek, rájuk nem vonatkozik a bérleti díjak mérséklése, ezért a bérleti díjak megfelezését kérik 2020. szeptember 1-től 2021. június 1-ig; javasolják továbbá az euróban meghatározott bérleti díjak forintosítását is tavaly március 1-től jövő július 1-ig. Emellett bérleti díj-emelési moratóriumot is kérnek a 2024. január 1-ig.
Többek közt kérik még a kormánytól, hogy a ruházati, cipő és a többi érintett szektor termékeire legalább 18 hónapig csökkentse 15 százalékkal az áfát. Emellett szeretnének magasabb bértámogatást.