Az energiaügyi miniszter szerint nem is lesz olyan nagy a debreceni akkugyár vízfogyasztása

Belpol

Lantos Csaba a tervezett I. ütem fogyasztását hasonlította össze egy nagy papírgyáréval. 

Indokolatlannak nevezte az akkumulátorgyártással kapcsolatos aggodalmakat Lantos Csaba energiaügyi miniszter a Schmidt Mária-féle XXI. Század Intézet Mozgásban című, kedden közzétett podcastjában, amelyről az MTI is beszámolt. 

Lantos a Debrecenbe tervezett akkumulátorgyárral kapcsolatban arról beszélt, hogy szerinte a kritikák "felkészületlenségből, jó esetben információhiányból származnak a kritikák". Közölte, hogy a környezetvédelem komoly kérdés, szerinte Magyarországon az EU-snál és a németnél is szigorúbb előírásoknak kell megfelelnie a gyárnak. 

Hozzátette, persze az ipari létesítményeknek van környezetterhelése, és kétségtelenül tartalmaznak különböző fémeket is, de a lítium nem nehézfém, hanem könnyű, és bár a lítium- és a kobaltbányászat az akkugyártásban tényleg nehéz, fajsúlyos kérdések, ami nálunk történik, az jóval kisebb energia- és vízigényű. 

Lantos elismerte, hogy az akkumulátorgyártás sem jelentéktelen vízigényű, de állítása szerint az nem igaz, hogy Debrecenben ne lenne elég víz ahhoz, hogy a tervezett CATL-gyár, meg más gyárak odaépüljenek, ezeket és a várost rétegvízből és keleti főcsatornából látják el vízzel. Azt is mondta, hogy a tervezett első ütem napi vízfogyasztása 3300 köbméter lenne naponta, miközben egy nagy papírgyárnak 18 ezer köbméter, ezért összehasonlítva nem is olyan sok. 

Korábban a debreceni városvezetés egy szórólapon terjesztette, hogy a kínai CATL akkumulátorgyártó üzem napi 40 ezer köbméteres vízigénye hazugság, ugyanis ez a valóságban nem haladná meg a 25 ezer köbmétert, a kormányhivatal honlapján megjelent, majd később eltüntetett tanulmány szerint viszont a gyár napi vízigénye ezt az értéket bőven meghaladná. Lantos Csaba is ezúttal csak az első ütem vízfogyasztását vetette össze "egy nagy papírgyáréval". 

Lantos arról is beszélt, hogy energiára is szükség van az akkugyártáshoz, ezért a kormány arról döntött, hogy Tiszaújvárosban egy korábbi erőmű helyén egy barnamezős beruházásként új erőművet fognak építeni. 

Lantos az MTI beszámolója szerint arról beszélt még, hogy az olcsó energia korszakának vége, és az EU versenyképessége jelentősen csökkenhet, ha nem talál erre megoldásokat, illetve hogy Magyarország számára a belföldön előállítható energia a legfontosabb, a legjelentősebb termelő hosszú távon a paksi atomerőmű lesz. A meghosszabbított üzemidejű régi és az új blokk a fogyasztás felét fedezheti, és belátható időn belül új típusú reaktor telepítésén is lehet gondolkodni.

 

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.