Az Országgyűlés megszavazta a Fidesz békepártinak nevezett határozati javaslatát

  • narancs.hu
  • 2023. március 31.

Belpol

A dokumentum az orosz katonai agresszió mellett az Orbán által is megszavazott uniós szankciókat is elítéli.

Megszavazta az Országgyűlés a Fidesz békepártinak nevezett határozati javaslatát péntek délelőtt – írja a Telex. 130 képviselő nyomott igen gombot, 24-en nemmel szavaztak, Orbán Viktor nem vett részt az ülésen. A szavazás adatai szerint a Mi Hazánk Mozgalom, Momentum és a Párbeszéd képviselői mellett a KDNP-s Latorcai János sem támogatta a javaslatot. 

A nyolcpontos határozatban az Országgyűlés kifejezi elkötelezettségét a béke mellett,

elítéli Oroszország katonai agresszióját, és elismeri Ukrajna jogát az önvédelemhez.

Emellett elítélték az Orbán Viktor által is megszavazott uniós szankciókat, amelyek a határozat szerint a szankciók nem csillapították a háborút, és az orosz gazdaságot sem kényszerítették térdre. 

„Magyarország a NATO és az Európai Unió elkötelezett tagja. Teljes jogú tagként és szuverén államként Magyarország mindent meg fog tenni a béke előmozdítása érdekében” – olvasható a dokumentumban, amelyben felszólítja az Országgyűlés a magyar közéleti szereplőket is, hogy tartózkodjanak az olyan állásfoglalásoktól, amelyek Magyarország háborúba sodródását eredményezhetik.

Több párthoz hasonlóan az MSZP is módosító javaslatot nyújtott be az előterjesztéshez. A szocialisták azt szerették volna, hogy arról az ENSZ-állásfoglalásról döntsön az Országgyűlés, aminek az egyik előterjesztője Magyarország nevében Szijjártó Péter volt, és amit megszavazott a magyar kormány. Az ENSZ állásfoglalása kiállt Ukrajna területi szuverenitása mellett, és felszólította Oroszországot, hogy hagyja el Ukrajnát. 

„Ez a magyar Országgyűlés, ne akarjanak nemzetközi állásfoglalást behozni. A magyar Országgyűlés határozata kizárólag a magyar álláspontot képviseli”

– reagált Kocsis Máté a felvetésre.

Orbán Viktor péntek reggel a Kossuth Rádióban arról beszélt, hogy az uniós vezetők továbbra is háborúpárti álláspontot képviselnek, mert azt gondolják, ez az erkölcsileg helyes lépés. Magyarország azonban kivétel a miniszterelnök szerint, mert mi nem a háború mellett, hanem a béke mellett foglalunk állást. Szerinte a kormánypártok és az ellenzéki pártok pozíciója is világos a kérdésben: a kormánypártok békepártiak, a baloldal háborúpárti.

A javaslat március eleji parlamenti vitájában a párbeszédes Szabó Tíme fideszes álbéke javaslatnak nevezte a határozatot. Szerinte ugyanis nem lehet azonos orosz és ukrán felelősségről beszélni, miután Oroszország kezdte a háborút egy független ország megtámadásával. A Párbeszéd módosító javaslatában rögzítette volna, hogy a háborúért egyedül Oroszország és Vlagyimir Putyin a felelős. A DK-s Gréczy Zsolt arról beszélt, a békepárti javaslat valójában arról szól, hogy hogyan folytatódhat a háború. Az Orbán-kormány ezzel a határozattal – ahogy az elmúlt évben minden megnyilatkozásával – látszólag a békéről beszél, valójában azonban az orosz érdekeket szolgálja – fogalmazott a DK képviselője, aki szerint a Fidesz ugyanazt csinálja, amit annak idején Rákosi Mátyás tett, aki a békéről beszélt, miközben Sztálint támogatta. 

A jobbikos Lukács László György úgy vélte, igazságos és tartós béke nincs anélkül, hogy a megszálló orosz csapatok ne vonulnának vissza az ő területükre.

„Amit önök javasolnak, az nem más, mint Putyin békéje”

– mondta a fideszes képviselőknek a Jobbik frakcióvezetője. Márpedig szerinte a NATO és az Európai Unió fogja megvédeni Magyarországot.

(Címlapképünkön: A "békepárti" határozati javaslatról szóló szavazás eredménye egy kijelzőn az Országgyűlés plenáris ülésén 2023. március 31-én. Forrás: MTI/Kovács Attila)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.