Mire megy a Fidesz 3,3 millió népszavazóval?

Az új kétség

Belpol

Akár egymillió baloldali és bizonytalan választót is megmozgathatott a kormány kvótaellenes népszavazása. Persze a nemmel voksolók nem váltak automatikusan Fidesz-hívőkké.

3 362 224 – ennyien szavaztak nemmel az október 2-i kvótareferendumon. A leghangosabb értelmezési vita természetesen a népszavazás érvénytelenségét övezi, de a kvóták ellen felsorakozó választói tömeg összetétele talán még ennél is fontosabb politikai kérdés.

Orbán Viktor a népszavazási győzelmet ünneplő felszólalásaiban visszatérően „új egységről”, a pártpolitikai törésvonalakat felülíró nemzeti ügyről beszél. Ellenzéki politikusok és elemzők viszont azt hangsúlyozzák, hogy a „nem” szavazatok száma alig haladta meg a Fidesz és a Jobbik legutóbbi választási eredményét (3,12 millióan szavaztak a két jobboldali párt listájára 2014-ben).

A Republikon Intézet kutatása szerint a részvétel jelentős területi eltérései – Budapesten a választópolgárok 34,74, Vas megyében 49,35 százaléka szavazott érvényesen – a Fidesz 2014-es támogatottságával mutatják a legerősebb összefüggést. A népszavazás minden más választói rétegnél jobban mobilizálta a Fidesz-szavazókat. Ezzel együtt is egyértelmű kudarc, hogy az 50 százalékos érvényességi küszöböt egyetlen megyében sem tudta hozni a kormány; sőt, mint az Integrity Lab elemzéséből kiderül, mindössze öt egyéni választókerületben lett érvényes a voksolás.

Pedig a kormányközeli Századvég felmérései előzetesen a kvóták magas elutasítottságát jelezték. Tavaly novemberben a megkérdezettek 65, idén májusban 84, augusztusban 72 százaléka ellenezte az Európai Bizottság törekvését a menedékkérők igazságosabb elosztására. Még ha ezeket a számokat érdemes is fenntartásokkal kezelni, valószínűleg a baloldali és a pártpreferencia nélküli választók abszolút többsége sem támogatja a menekültek befogadását. Ezt támasztja alá, hogy januárban a Tárki is a magyar társadalom idegenellenességének kiugró erősödéséről számolt be.

„A baloldali szavazókon múlt a népszavazás érvényessége. Ha ők úgy érzik, a népszavazás a menekültekről szól, akkor elmennek, és jelentős számban nemmel szavaznak. De azt gondolták, hogy a szavazás Orbán Viktor hatalmáról szól. A sikeres ellenzéki bojkottfelhívás mellett ehhez hozzájárultak a kormány kampányának hibái is” – véli Tóth Csaba, a Republikon Intézet stratégiai igazgatója. A választói aktivitást a legpontosabban a Medián közvélemény-kutató intézet találta el, közvetlenül a voksolás előtti napokban 42 százalékos részvételt valószínűsítettek. Hann Endre ügyvezető lapunknak elmondta, hogy júniusban 43 százalékot mértek, azaz a sokmilliárdos kormányzati kampánynak szinte semmilyen hatása nem volt a részvételre. „Ahány választót megnyert, annyit el is riasztott a kormány” – mondja Hann.

A megszólítottak

Egyelőre csak a népszavazás előtt készült felméréseket ismerünk, és ezek alapján nehéz pontosan megmondani, honnan jött a 3,36 millió „nem” szavazó. Torzíthatja az eredményeket a közvélemény-kutatás és a voksolás között eltelt idő, a válaszadást megtagadók viszonylag magas aránya és a vélt kutatói elvárásokkal szembeni megfelelési kényszer is. Mindenesetre a Narancs által megismert számok azt valószínűsítik, hogy október 2-án 800 ezer és 1,2 millió közötti nem fideszes és nem jobbikos választópolgár szavazott a kvóták ellen.

A Medián már idézett kutatásában rákérdeztek a válaszadó pártpreferenciájára, és arra is, hogyan tervez szavazni a referendumon. Így kirajzolódik a részvételüket biztosra ígérők és biztosan nemmel voksolók háttere. Hann Endre tájékoztatása szerint a biztos „nem” szavazók 49 százaléka volt fideszes, 15 százaléka jobbikos, 14 százaléka egyéb ellenzéki, 22 százaléka egyértelmű pártkötődéssel nem rendelkező szavazó. A Medián-felmérésből tehát az következik, hogy a „nem” szavazatok 36 százalékát a baloldali–liberális ellenzék szavazói és a „bizonytalanok” adták le – ez 1 millió 210 ezer szavazat.

Némileg más módszerrel számolt Závecz Tibor, a Závecz Research ügyvezetője. Ő a pártok szeptemberben mért támogatottságát vetette össze azzal, hogy az adott párt táborából hányan ígérték magukat biztos „nem” szavazónak. Hogy a kampány utolsó heteinek hatását is szimulálni tudja, a fideszes és jobbikos választók részvételi hajlandóságát felfelé, a baloldaliakét lefelé kerekítette. Végül arra jutott, hogy 1,8 millió fideszes (az összes fideszes 85 százaléka) és 700 ezer jobbikos (az összes jobbikos kétharmada) szavazhatott nemmel. A hiányzó 860 ezer „nem” voks érkezhetett a baloldali ellenzékiek és a párt nélküliek táborából.

László Róbert, a Political Capital választási szakértője a Medián szeptemberi pártpreferencia-kutatását vetette össze az egyes pártok szavazóinak részvételi hajlandóságával. Ezzel a módszerrel az jött ki, hogy 1 millió 30 ezer nem jobbikos ellenzéki és bizonytalan választó vett részt az október 2-i népszavazáson. A tényleges szám ennél valószínűleg magasabb, ugyanakkor a 224 ezer érvénytelen és az 56 ezer „igen” szavazat túlnyomó többsége is ebből a szavazói csoportból kerülhetett ki. E harmadik számítás alapján 900 ezer körülire becsülhető a jobboldalon túli kvótaellenes tábor.

Az utólagos kutatások talán még pontosabb képet adnak majd a „nem” szavazatok összetételéről. A kormány stratégáinak is hasznos információ lesz, hogy az ország mely részein sikerült jól vagy éppen rosszul a saját tábor mozgósítása, hol vannak jelentős számban a menekülttémával mozgósítható ellenzéki vagy bizonytalan szavazók. A választókerületi elnökök esetleges büntetése vagy jutalmazása mellett ezek az adatok a 2018-as kampány erőforrásainak tervezésekor is jól jönnek majd, és azt is megmutatják, hol érdemes felhangosítani a migránsveszélyt, és hol nem.

Az otthon maradók

Pusztán a választási eredményekből is jól kirajzolódik, hogy a menekült- és EU-ellenes kampány az ország különböző részein eltérő hatásfokkal működött. Az Integrity Lab kutatóintézet a Fidesz–KDNP 2014-es választási eredményeit vetette össze a mostani adatokkal, ez alapján meghatározta a korábbi önmagához képest kiugróan jól és rosszul teljesítő választókerületek listáját. A legtöbbet Lázár János hódmezővásárhelyi körzete javított, az első ötbe hevesi, zalai és Jász-Nagykun-Szolnok megyei választókerületek fértek még be. A 2014-hez képest legtöbbet rontó választókerületek kivétel nélkül budapestiek, az eleve lehangoló fővárosi eredmények közül is kitűnik a hagyományosan erősen fideszes budai kerületek – II., XII. kerület – „leszereplése” – már tudniillik fideszes nézőpontból.

Reiner Roland, az Integrity Lab kutatásvezetője szerint a számok arról árulkodnak, hogy a Fidesz polgári szavazóinak sok lehetett a menekültellenes kampány. A kormánypárti politikusoknak így akár dilemmát is okozhat, hogy hagyományos városi bázisukat vagy a kistelepülésen élőket tekintsék-e elsődleges célközönségüknek. „A kormány mozgósítása csak a kistelepüléseken, elsősorban a nyugat-magyarországi falvakban működött. Azoknál a választóknál, akik a közmédiából és a megyei lapból tájékozódnak. Még a fideszes nagyvárosokban is alacsony volt a részvétel. Baja, Kecskemét, Kiskunhalas, Kiskunfélegyháza egyértelmű bukás a kormánynak” – erősíti meg Róna Dániel politológus.

A következő hónapok döntő kérdése lesz, hogy a 3,3 millió „nem” szavazó mekkora részét tudja maga mellé állítani a kormány. A népszavazás érvénytelensége ebből a szempontból elég rossz hír Orbánéknak. Vona Gábor ezek után hitelesen mondhatja szavazóinak, hogy a kormány értelmetlen kockázatot vállalt a népszavazás erőltetésével, és gyengítette az ország pozícióját Brüsszelben. A baloldali és bizonytalan szavazóknál pedig az érvénytelen referendum után kevésbé lehet a „győzteshez húzás” jelenségére számítani. „Sőt, még a Fidesz saját szavazóinak is meg kell magyarázni, hogy valójában győzelem volt ez a népszavazás” – mondja Závecz Tibor. Az is beszédes, hogy a Medián legutóbbi kutatása szerint a megkérdezettek 48 százaléka vett volna részt egy most vasárnapi referendumon. Azaz a pártpolitikai versengést a választók egyelőre fontosabbnak tartják a menekülthullámmal szembeni védekezésnél.

Bár a népszavazás másnapján a Századvég és a Nézőpont Intézet is kihozott egy-egy kutatást a kormánypártok erősödéséről, azok még szeptemberben készültek, így értelemszerűen nem tükrözhetik a referendum eredményének hatásait. Érdekes lesz, mit mutatnak majd a többi intézet számai. Az ugyanakkor vitathatatlan, hogy a migránstematika immár másfél éve tartó túltengése jót tett a kormánynak: Kovács János (Iránytű Intézet) szerint nemcsak a kormánypártok népszerűsége nőtt, de csökkent a kormánnyal szembeni elégedetlenség, a proteszthangulat is. A politikai napirend uralásának ez a hatása a népszavazás utáni hónapokban is kitarthat, hosszabb távon pedig minden azon múlik, mennyire tudja az ellenzék meglovagolni a hagyományos proteszttémákat: a korrupciót, az egészségügy és az oktatás állapotát.

Tóth Csaba szerint a baloldal teljesítményén múlik 2018: a népszavazás megmutatta, hogy a Fidesz a menekülttémával sem tud csodát tenni. Ráadásul a kormányellenes szavazók területileg koncentráltak, így benne van a pakliban, hogy 20-30 egyéni választókerületet is elbukik a Fidesz–KDNP, és ez már az abszolút többséget veszélyeztetheti. A népszavazási eredményekből ugyanakkor az is kiolvasható, hogy az érvénytelen szavazat melletti sikeres kampány nem tudott új választói rétegeket megszólítani. A szándékosan rontott voksok területi mintázata az SZDSZ 2006-os és az Együtt 2014-es támogatottságával mutat átfedést.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

A puritán

A puritán már kora gyermekkorában nagyon puritán volt. Mondták is a pedagógusok a szülői értekezleten, hogy jó gyerek, csak egy kicsit puritán. Aztán, az értekezlet végén, hogy ne hallja a többi szülő, Aranka néni megsúgta, valójában a puritán a legpuritánabb az osztályban, meglehet, az egész iskolában, jobb lesz, ha odafigyelnek rá.

Költözik a hivatal

Lassan tíz éve jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a Várnegyedbe kell költöznie, a „Budapest I. kerület, Szentháromság tér 6. szám alatti ingatlanba”.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.