Eldurvuló előválasztási küzdelem Zuglóban

Barátságtalan mérkőzés

Belpol

Sehol nem támadják egymást olyan élesen az ellenzéki előválasztás jelöltjei, mint Zuglóban. A pártok többsége az utóbbi két választást megnyerő, helyben beágyazottabb szocialista Tóth Csabát támogatja, de a Momentum színeiben induló Hadházy Ákosnak is van mibe kapaszkodnia.

A zuglói előválasztásból a Momentum csinált országos jelentőségű ügyet azzal, hogy az egyébként szekszárdi illetőségű Hadházy Ákost indítja a XIV. kerület nagyobb részét lefedő 8-as számú fővárosi választókerületben. Hadházyt februárban „a korrupció elleni harc védőszentjeként” ajánlották a zuglóiak figyelmébe, és bár a jelöltbemutatáson nem hangzott el Tóth Csaba neve, így is mindenki értette, hogy Hadházy zuglói feltűnése a kerület szocialista országgyűlési képviselője ellen intézett kihívás. A Momentum politikusai arról beszéltek, hogy „tisztességes, becsületes” képviselőre van szüksége Zuglónak, és hogy egy itteni változás után hiszik majd el a választók, hogy az ellenzék a Fidesz politikájával szakítva tényleg visszaszorítja a korrupciót.

A Momentum azóta is erre a meccsre építve pozicionálja magát az ellenzéken belül, Fekete-Győr András számos megszólalásában hangsúlyozza, hogy egyetlen pártként támogatják Hadházy Ákost Zuglóban. Ha csak az összefogás pártjait nézzük, ez így is van, az MSZP-vel tandemben induló Párbeszéd mellett a DK és a Jobbik is Tóth Csaba mögé állt be, míg Hadházyt a Momentumon kívül Márki-Zay Péter Mindenki Magyarországa Mozgalma és a CivilZugló Egyesület indítja. (Hadházyt támogatja a Kutyapárt és az Új Világ Néppárt is, de ők nem lesznek rajta az előválasztási szavazólapon.)

Mindkét jelölt azt mondja, nem szeretne támadó kampányt folytatni, mégis ellenséges hangulat lengi körül a vetélkedést. Hadházy zuglói jelenléte önmagában is üzenet, ami Tóth Csaba és a zuglói MSZP sajtóban tárgyalt gyanús ügyeire irányítja az embe­rek figyelmét; a másik oldalról Tóth az ellenzék bomlasztásával, mandátumvadászattal, összeférhetetlenséggel, korábbi politikai közössége (a Fidesz) sunyi elárulásával vádolja versenytársát.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.