Lépett a főváros a Liget Projekt ügyében

Belpol

A Fővárosi Közgyűlés megakadályozná a Városliget beépítését. A főtájépítész szerint a kormány rendelete az önkormányzatiság megcsúfolása.

A Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésén napirendre került a Városliget építési szabályzatának átírása, hogy megakadályozható legyen egyes épületek felépítése a parkban. Ám ahogy arról korábban beszámoltunk, a kormány kedd este kiadott egy rendeletet lényegében arról, hogy a közgyűlés döntése eleve érvénytelen. Ez azt jelenti szerint, hogy az Új Nemzeti Galéria, a Magyar Innováció Háza és a Fővárosi Városligeti Színház is megépülhet, annak ellenére, hogy a főváros felelős vezetői ezt nem szeretnék. A Fővárosi Közgyűlés, amint arról a hvg.hu beszámolt, délutáni ülésén viszont elfogadta a Városligeti Építési Szabályzatot, amit úgy módosítottak, hogy megakadályozzák a közparkba a Liget Projekten belül tervezett épületek megépítését.

„Magyarország kormánya semmilyen fővárosi önkormányzat által hozott rendelkezést nem írt felül a városligeti építési szabályozás ügyében. A Kormánynak – csak úgy, mint a Fővárosi Önkormányzatnak – törvény adta joga, hogy rendelkezzen a Városliget építési szabályairól, és ezen jogával élve a jelenleg is hatályos fővárosi építési szabályzat sarokpontjait emelte kormányrendeleti szintre” – reagált még a nap folyamán, a kormányrendeletről szóló hírekre közleményben Baán László, a Liget Budapest projekt miniszteri biztosa.

Lapunk ezzel kapcsolatban megkereste a fővárost. „Az önkormányzati és az építési törvény szerint egy önkormányzat meghatározhatja, hogy mi épülhet és mi nem épülhet a saját területén. Ha egy kormányrendelettel ebbe beleszólnak, akkor az szembe megy a törvényekkel” – mondta Bardóczi Sándor, Budapest főtájépítésze a Narancs.hu-nak.

„A magyar önkormányzatiság megcsúfolása az állítás, miszerint egy kormánynak törvényadta joga a helyi építési szabályzatban meghatározni a feltételeket” – mondta Bardóczi, amikor Baán nyilatkozatáról kérdeztük. Hozzátette, eddig az önkormányzatok saját hatáskörükben meghatározhatták az építési szabályaikon keresztül, hogy minek a megépítéséhez járulnak hozzá, amit még a városligeti törvény is tiszteletben tartott.

Szerinte az új kormányrendelet alkotmányossági problémákat is felvet. „Akkora arculcsapása ez az önkormányzatiságnak, hogy az önkormányzatnak még magához kell térnie a sokkból. Ez egy jogállami kérdés” – szögezte le.

Figyelmébe ajánljuk

„Rá­adásul gonosz hőseinek drukkol”

A több mint kétezer strófás Nibelung-ének a középkori német irodalom talán legjelentősebb műve. Hogyan lehet ma aktuális egy 800 éves irodalmi mű? Miért volt szükség egy új magyar változatra? Erről beszélgettünk Márton László író-műfordítóval öt évvel ezelőtt. Idézzük fel a cikket!

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”