Volt-e egyeztetés Rogán Antal, Ungár Péter és Vitézy Dávid között?

Bármikor bárkivel

Csárdi Antal kilépett az LMP-ből, miután állítása szerint bizonyítékot látott arra, hogy Ungár Péter pártelnök Rogán Antallal egyeztetett az LMP által is támogatott főpolgármester-jelölt Vitézy Dávid kampányáról. Az LMP-ről régóta pletykálják, hogy a Fidesz szekerét tolja – de van-e alapja ennek?

Csárdi Antal egyéni országgyűlési képviselő egy interjúban a múlt héten arról beszélt, hogy bizonyítékot látott arra, hogy Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője, Ungár Péter, az LMP társelnöke és Vitézy Dávid, a párt által támogatott főpolgármester-jelölt egyeztettek Vitézy választási stratégiájáról a június 9-i választások előtt. Bár Csárdi nem sokat árult el e bizonyítékról, azt mondta, szerinte ez konkrétum az egyeztetés tényéről. Ennek ismeretében azonnal döntött a pártból való kilépésről is. Forrásvédelemre hivatkozva ugyanakkor nem árulta el, hogy egészen pontosan mit látott, sőt azt is mondta, hogy azóta megszabadult a bizonyítéktól.

Csárdi olykor kissé zavaros magyarázatának igazságtartalmát sokan megkérdőjelezik, ahogyan az általa emlegetett bizonyíték létezését is. Ezzel párhuzamosan Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke egy másik bizonyítékra hivatkozva azt nyilatkozta, hogy Vitézy 500 millió forintot kapott Rogánéktól a kampányára.

A kép

Csárdi Antalnak információink szerint egy üzenetküldő applikációról készített fotó volt a birtokában arról, hogy Ungár Péter és Rogán Antal egyeztetnek az időpontról és a meg­beszélés témájáról. Azt nem tudni, hogy ez végül megtörtént-e, ahogy azt sem, hogy minderről Vitézy Dávid egyáltalán tudott-e. Azt viszont LMP-s körökből megerősítették lapunknak, hogy ha nyilvánosságra hoznák a Csárdi által emlegetett bizonyítékot, tényleg visszakövethető lenne, ki készítette a képet.

Az LMP még megmaradt aktivistái szerint a mostani vita a szokásos „óbaloldali” támadás Vitézy ellen, hiszen évek óta hallgatják amúgy is, hogy az LMP a Fidesz szekértolója. Emiatt a pártban különösebb felháborodás sincs Csárdi leleplezése miatt, pláne, mivel a bizonyítékról hallani lehetett egy ideje.

Másoktól azt hallottuk, Csárdi kiakadása azon túl, hogy Rogán Antal „no-go zónának” számít, két dolognak szólt. Az egyik, hogy ő még szívesen lenne politikus az LMP után is – állítólag ezért van benne az egyelőre Duna mozgalom munkanéven futó ellenzéki egyeztetésben is, igaz, Csárdi egy interjúban azt mondta, hogy Ungár az erre való célozgatással próbálja lerázni magáról a mostani vádakat. A másik pedig az, hogy többekkel együtt megunta Ungár Péter 2018 óta folyamatosan produkált háttéralkuit.

Csárdi Antal azt állította, a pártból való kilépése előtt nem tapasztalta, hogy bármilyen együttműködés lett volna a Fidesz és az LMP között. Mint lapunknak elmondta, ha ennek kézzelfogható jelét látja, hamarabb kilép. A pártot ért vádakról azt tartja, hogy a középutas politika mindig meg fogja kapni, hogy egyik vagy másik oldalhoz húz. Az LMP nem volt „mocskos szájú”, és egyébként is kellene egy józan politikai erő.

Ungár Pétert „rendkívül önjáró embernek” írta le, aki ennek megfelelően vezette a pártot, emiatt sok kritikát is kapott. Csárdi hangsúlyozta: ha lett volna olyan információja, hogy Ungár politikai stratégiát egyeztet a Fidesszel, hamarabb bevállalja a konfliktust. Az egyébként szerinte nem ördögtől való, hogy ellenzékiként valaki kormánypárti szereplővel tárgyal; mint mondta, ő maga is egyeztet ilyen szereplőkkel, például a Pest megyei kormányhivatal vezetőjével a környezeti szennyezések miatt. Ugyanakkor a bizonyítéka ismeretében nem tudja kizárni, hogy volt korábban is együttműködés a kormányzó párttal.

Szerinte Ungárnak egy – az elnökséggel, frakcióval, tagsággal nem egyeztetett – hosszú távú politikai stratégia született meg a fejében, és ez akár Rogán Antal bevonásával is történhetett. Arra a kritikára, hogy ezzel az egész üggyel csak az LMP utáni pályáját építené, Csárdi azt mondta, nem gondolja, hogy a 40 százalék fölött mért ellenzéki párt sorsát bármilyen módon befolyásolná a döntése – felmerült ugyanis, hogy Csárdi kinézte magának Magyar Péter pártját. Hozzátette: aki ismeri őt, tudja, milyen gyorsan hoz meg döntéseket, mert könnyen ki lehet hozni a sodrából. A korábbi politikai közösségében jóhiszeműek voltak egymással, és úgy érzi, „át lett verve a feje”. Értesülésünket, miszerint a bizonyíték egy üzenetküldő alkalmazásból kifotózott beszélgetés lehet, sem megerősíteni, sem cáfolni nem akarta.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

A tudatlanság hatalma

  • - turcsányi -

A Leidseplein (Leiden tér) Amszterdam kitüntetett helye, valaha ide futott be a leideni út, ma turisták éjjel-nappali gyülekezőhelye, fények és nyüzsgés, a létező világok legjobbika, kábé száz méterre innen lőtték fejbe 2021 nyarán Peter R. de Vriest, az ország egyik vezető bűnügyi újságíróját, aki épp egy híres maffiaper koronatanújának volt a tanácsadója.

A levegőben

Magyarországon elképzelhetetlen a zsigeri gyűlölet, amely a francia rendőröket övezi különféle (elsősorban, de nem kizárólag) szélsőbaloldali eszmék hívei közt.

Úgyszólván páratlan

Mivel itthon a téma jószerivel a futottak még kategóriájába sem tartozik, megemlítenénk, hogy jövő vasárnap rendezik Romániában az államfőválasztás megismételt első fordulóját. (A második menet, már ha semmi nem jön közbe, május 18-án lesz.)

Elfogytak az ötletek

A miniszterelnök minden évben tiszteletét teszi a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara évindító konferenciáján – az idén ezt március 7-én tartották. A szokásos menetrend szerint a kamara elnöke, a gazdasági miniszter és a jegybank elnöke is szólnak a meghívottakhoz – s bár 2021 óta Matolcsy György már nem tűnt fel az emelvényen, Varga Mihály most igen.

Mindenki ellenzékben

Egy évvel az országgyűlési választások előtt a 15 éve kétharmados parlamenti többséggel kormányzó Fidesz kapkod, híres-hírhedt kommunikációja csak követni képes Magyar Péterét. A kormánypárt gyarapodó aljasságaival leginkább a már sokszor legyőzött parlamenti ellenzék foglalkozik.