Bloomberg: 4 milliárd euróért veheti meg a magyar állam a Budapest Airportot

  • narancs.hu
  • 2023. szeptember 11.

Belpol

A repülőtér tulajdonosa még korábban megerősítette, hogy vételi ajánlatot kapott.

Múlt héten derült ki, hogy lépett a kormány a Budapest Airport régóta rebesgetett visszavásárlása ügyében: hivatalos vételi ajánlatot tett többségi részesedésének megvásárlására egy állami irányítású befektetési társaságon keresztül. A tulajdonos ezt a hvg.hu-nak meg is erősítette.

Korábban arról szóltak a hírek, hogy a kormány 4 milliárd eurót ajánlott a repülőtérért, később egy megemelt, 4,4 milliárdos összegről is hallani lehetett. A Portfolio a múlt héten úgy kalkulált, hogy 4,5-4,6 milliárd lehet az ár.

Most a Portfolio szúrta ki, hogy a Bloomberg egy forrásra hivatkozva azt írta, hogy

a Budapest Airport felvásárlása 4 milliárd eurós (közel 1540 millliárd forintos) tranzakció lehet.

A magyar állam 51 százalékos tulajdonrészt szerezhet, a maradék 49 százalékot egy reptérüzemeltető cég birtokolná. A Bloomberg azt is hozzátette, hogy a magyar állam a múlt héten eurókötvényeket kezdett eladni, a kötvénykibocsátás pedig szintén lehet, hogy a tranzakció finanszírozásához kellene. 

A magyar kormány egy konzorcium élén 2021-ben egyszer már megkísérelte megvenni a ferihegyi repteret. A konzorciumban akkor sajtóinformációk szerint a Jellinek Dániel-féle Indotek és a Mol is benne volt, és több ajánlatot is tettek: előbb 3, majd 4 milliárd euróért próbálták megvenni, a legutolsó ismert ajánlat már 4,44 milliárd euróról (1600 milliárd forintról) szólt, a repteret azonban nem adták el nekik.  

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.