Böszörményi-Nagy Gergely: A hallgatók követelése a modellváltás de facto visszafordításával lenne egyenértékű

  • narancs.hu
  • 2025. február 20.

Belpol

A MOME-t fenntartó alapítvány kuratóriumi elnöke egy interjúban fejtegette, hogy miért nem fogadja el a hallgatók követeléseit. 

Az Indexnek adott interjút Böszörmányi-Nagy Gergely, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemet (MOME) fenntartó alapítvány kuratóriumi elnöke az egyetemen zajló diákmozgalom követeléseivel kapcsolatban. A diákok azután szerveződtek meg MOME FRONT néven, hogy Koós Pál rektor az egyetemi tudásközpontok vezetői posztjára tavaly decemberben nem nevezte ki a szenátus által támogatott jelölteket – ez végül február 10-én megtörtént. 

A MOME FRONT viszont a tavaly augusztusban a szenátus döntésével szemben kinevezett, nem választott rektor távozását is követelte, illetve hogy a szenátus által meghozott döntéseket a fenntartó maradéktalanul fogadja el, a kuratórium ne gyakoroljon hatalmat az egyetem működése felett, az egyetemi oktatást érintő szervezeti és strukturális átalakításokat pedig csak az egyetem közössége kezdeményezhesse, tervezhesse és fogadhassa el. Koós végül múlt héten bizalmi szavazást kért maga ellen, és miután azt elbukta, lemondott a rektori pozíciójáról, a többi követelés elfogadására a hallgatók egy "társadalmi szerződés" aláírását ajánlották Böszörményi-Nagynak, akit hétfőn egy nyilvános eseményre vártak a diákok, ő viszont nem jelent meg az egyetem Zugligeti úti campusán. 

Az Indexnek adott interjújában Böszörményi-Nagy most azt mondta, ők jelezték az akció szervezőinek, hogy nyitottak a párbeszédre, de a lehetőséget minden alkalommal elutasították, ezért szerinte sosem volt cél a megállapodás, a követelésekről pedig egy "fantom" kommunikál a hallgatók részéről. Emellett közölte, hogy 

"az első pont elfogadása önmagában a modellváltás de facto visszafordításával lenne egyenértékű,

amennyiben a fenntartó semmiféle kontrollt nem gyakorolhatna többé a gondjaira bízott intézmény fölött". Szerinte ez ellentétes azzal, amiért az alapítványok létrejöttek, hogy "garantálni tudják a reformot és a megújulást a rájuk bízott egyetemeken".

Böszörményi-Nagy arról is beszélt, hogy mivel a MOME szenátusa saját hatáskörben, önállóan dönt minden oktatási és kutatási kérdésben, minden szakmai pozícióról és minden a hallgatókat érintő ügyben, ezért az ő álláspontjuk szerint ezzel teljesülnek az akadémiai szabadság feltételei. "A szervezeti modellről és a költségvetésről ugyanakkor a szenátus a fenntartóval egyetértésben tud határozni, mert ezekben teljes konszenzus kell ahhoz, hogy az alapítvány is viselni tudja a ráruházott felelősségeket" – mondta. 

Arról is beszélt, hogy a MOME az alapítványosítás után hogyan prosperált, és hogy

"kultúrharcnak végképp nyoma sem volt Zugligetben, amíg néhányan nem döntöttek úgy, hogy csatatérré változtatják az egyetemet".

Azt nem mondhatnánk, hogy Böszörményi-Nagy belemenős kérdéseket kapott volna az Indextől, amelynek újságírója például felvetette, hogy Böszörményi-Nagy "a nagy sikerű Brain Bar jövőfesztivál szervezőjeként sok fiatallal van kapcsolatban, hogyhogy nem tud szót érteni a hallgatókkal"? A kuratóriumi elnök erre azt fejtegette, hogy "a dialógus egyelőre nem része a szervezők koncepciójának", és hogy szerinte ezért nem is a hallgatók okolhatók, mert "az általános közhangulat épp elég gyatra ahhoz, hogy a bennük lappangó indulat kihasználható legyen", és hogy felmérések is azt mutatják, hogy amúgy "minél több időt töltenek a kampuszon, annál kevésbé elégedettek a képzéssel". 

Az Index munkatársa erre felvetette, hogy ez arra utal-e, hogy "valakik maguk előtt tolják a hallgatókat", a labdát Böszörményi-Nagy viszont nem csapta le, helyette arról beszélt, hogy a kuratórium által kezdeményezett reformfolyamat számos régi megszokást, ideológiai meggyőződést, egyéni érdeket sért, miközben a "reformokat" többször is megszavazta a szenátus.

A kuratóriumi elnök hosszan beszélt arról, hogy a MOME-nak amúgy reformokra van szüksége, mert a képzés drága, egyetlen hallgatóra mintegy 20 millió forintot költenek az adófizetők, ehhez képest sok a pályaelhagyó, ezért "az ismert demográfiai és makrogazdasági tendenciák mellett nem várható el, hogy az állam hatalmas összegekkel finanszírozzon egy egyetemet anélkül, hogy cserébe megkapná a fejlődés garanciáit". Ezért az alapítvány felkérte az egyetemet, hogy dolgozzon ki reformkoncepciót, ami szerinte kimagasló színvonalú lett.   

Beszélt a végül lemondott Koós Pál kinevezésének körülményeiről is, erről azt mondta, hogy 2023-ban kezdeményezte, hogy a megszokott, kizárólag belsős jelöltek megszólítására alkalmas rektori pályázat helyett hirdessenek inkább nyílt, nemzetközi versenyt, amire számos külföldi szakember is jelentkezett, de az egyetem akkori szenátusa már a folyamat legelején kiszórta szinte mindegyiküket.

"A kiválasztás végére tehát maradt a régi, jól megszokott felállás két belsős jelölttel: egyikük programja inkább a status quót, másikuké a gyenge pontokkal, hiányosságokkal való szembenézést képviselte. Hasonló belső támogatottsággal rendelkeztek, így az utóbbit terjesztettük fel kinevezésre, meggyőződésünk szerint helyesen és jogszerűen. Egyetlen munkáltató sem kényszeríthető ugyanis a szakmai álláspontjával ellentétes személyi döntés meghozatalára. Hogy a továbbiakban elkerüljük az ehhez hasonló vitákat, egyszerűsítettünk a szabályokon, a szenátus és a fenntartó egyet nem értése esetén az alapítvány a jövőben automatikusan új pályázatot ír ki" – közölte. 

Végül kérdésre azt is mondta, hogy azok az ijesztgetések, hogy a fellázadt hallgatók esetleg retorziókra számíthatnának, blöff, szerinte "az elmúlt napok tapasztalatai alapján inkább azoknak a kollégáknak kell csoportnyomástól tartaniuk, akik a felgyülemlett érzelmek közepette is józanul akarnak véleményt formálni az eseményekről, az egyetem előtt álló dilemmákról".

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Önkénytörvény

Jön a Szuverenitásvédelmi Hivatal, és rábök bárkire vagy bármire, újságra, szervezetre, vállalkozásra, aki vagy ami 1.) „külföldről finanszírozott”, és olyan tevékenységet végez, amely 2. a) alkalmas a „közélet befolyásolására” és 2. b) az alaptörvény öt, a tervezetben megjelölt bekezdésében megfogalmazott értékét „sérti, negatív színben tünteti fel, vagy az azok elleni fellépést támogatja”.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

„Erdélyi magyarként ideje elszakadni attól a hagy­mázas úttól, amelyen Magyarország masírozik”

A román elnökválasztás második fordulójában sikerült fordítania a függetlenként indult Nicuşor Dannak az első fordulóban az élen végzett szélsőjobboldali George Simionnal szemben. Az elképesztő fordításról, a kiugró részvételi arányról és Orbán Viktor zavarórepüléséről is beszélgettünk Eckstein-Kovács Péter egykori kisebbségügyi miniszterrel.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.