Budapesti konzultációt indít a főváros és a IX. kerület a Fudanról

  • narancs.hu
  • 2021. május 17.

Belpol

Palkovics nem egyeztetni akart Karácsonnyal és Baranyival, csak a jóváhagyásukat kérte a Fudan kampuszára. 

A Fudan egyetem Budapestre tervezett kampuszáról Palkovics László miniszterrel történt egyeztetés után sajtótájékoztatót tartott Baranyai Krisztina IX. kerületi polgármester és Karácsony Gergely főpolgármester. 

A sajtótájékoztatón Karácsony kijelentette, hogy a hétfőn megismert információk alapján különösen nem támogatja a főváros a Fudan felépítését.

"Mindent meg fogunk tenni azért, hogy a Diákváros megépüljön, a Fudan pedig ne"

- hangsúlyozta. 

Karácsony azt is mondta, a főváros eddig minden megállapodást betartott, amit a kormánnyal kötött, és most sem kívánják felülírni a korábbi megállapodást, amely a Diákvárosról szólt, és különösen nem a Fudan megépülése miatt. A fővárost korábban nem keresték meg ezzel, korábban végig a diákvárosról volt szó. 

Azt is hangsúlyozta, hogy 540 milliárd magyar adófizetői forintot kellene költeni a kampuszra, amelyre azután a magyar hallgatók is csak több milliós tandíj megfizetése után járhatnának. Később hozzátette, részletkérdés is, hogy mennyi pénzről van szó, de mindenképp a magyar adófizetők fizetnének azért, hogy egy kínai egyetemnek legyen épülete, amely aztán magánegyetemként működne. "Nem egyértelmű, hogy miért érné meg ez a magyar adófizetőknek" - mondta. 

Karácsony arról is beszélt, hogy a CEU elüldözése után nehezen hihető, hogy a kormány bármilyen neves egyetemet szívesen fogadna, de meg is kérdezték az egyeztetésen Palkovicstól, hogy megkerestek-e más elit egyetemeket azzal, hogy saját pénzen építenek nekik egy kampuszt, van-e kedvük ide költözni, de az derült ki, hogy nem. 

Baranyi Krisztina azt mondta, az egyeztetésen gyakorlatilag az hangzott el, hogy a kormány a kerület és a főváros egyetértését kéri ahhoz, hogy a Fudan megépüljön a Diákvárost kisöpörve, miközben a területet nem erre a célra szánták. 

Hozzátette, egyeztetés erről eddig nem zajlott, de már kormányhatározatok vannak róla, ezért a partnerség nem lehetséges. Baranyi ismét elmondta, hogy népszavazást akarnak kezdeményezni az ügyben, de a veszélyhelyzet miatt ezt egyelőre nem lehet.

Hozzátette, bár a mostani megállapodások, kormánydöntések még nem adnak jogi kötelezettséget, de attól tartanak, hogy mire elkezdődhetnének a népszavazások, addigra nemeztközi szerződésekkel fogják bebetonozni a Fudan megépítését, ezért

budapesti konzultációt indítanak a Fudanról, offline és online formában, négy kérdésben. 

A technikai lebonyolításért az aHang fog felelni, amelynek képviselője a sajtótájékoztatón azt mondta, mindenki egyszer fog tudni majd csak szavazni, miközben a kormány járványügyi online konzultációját például akárhányszor ki lehetett tölteni. 

A kérdésekről Baranyi azt mondta, arra fognak rákérdezni, hogy akarja-e Budapest népe, hogy a diákváros helyett egy kínai egyetem épüljön, hogy 540 milliárd forintos hitellel adósítsák el az országot egy olyan egyetemért, ahol milliós az éves tandíj, és akarják-e egyáltalán a kampuszt. 

A konzultáció elvileg júniusban lesz majd, mindenkit arra kért, hogy lakcímkártyával, névvel, címmel nyilánítson véleményt.

Hozzátette ha őszig tart a veszélyhelyzet, akkor december-január táján lehetne népszavazást is tartani a kérdésben, még a választások előtt, de konzultációnak ugyanaz a célja, mint a kormány esetében, mint mondta, ha ők hivatkozhatnak a beérkező véleményekre, akkor a főváros és a kerület is. 

Baranyi kérdésre válaszolva azt mondta, az állami és kerületi ingatlanok megoszlásáról nem is esett szó az egyeztetésen, csak arról, hogy a kormány várja a támogatásukat. A polgármester azt is elmondta, a Fudan megépülésével

az eredetileg tervezett 26 hektár helyett csak 5 és fél hektáron épülhetne meg a Diákváros,

akárhogyan is, legfeljebb 6-7 hektáron, ami azt jelentené, hogy a jelenlegi beépítési szabályokat drasztikusan kellene módosítani, mert a tervezett férőhelyek kizárólag magas épületekben férnének el, és nem lenne hely kiegészítő, kulturális, sport, szolgáltató funkcióknak sem. 

Karácsony Gergely azt is megemlítette, hogy tulajdonképpen azért küzdenek, hogy a korábbi háromoldalú megállapodásukat betartsa a kormány, de azt is belengette, hogy akár a kormánynak kedves atlétikai világbajnokságot is lemondhatnák, ha arra kerülne a sor, ezt ugyanis hivatalosan Budapest rendezi, a kormány csak támogatja. Hozzátette, nem szeretnének idáig eljutni, de ez is egy eszköz a kezükben. Baranyi ugyanakkor azt mondta, az atlétikai stadion már félig készen van, ezért az mindenképpen meg fog épülni, de a vb-t még le lehet fújni. 

Palkovics: Lesz Diákváros és Fudan is 

Palkovics a tátrgyalás után azt mondta, a diákváros és a Fudan Egyetem is megépül Budapesten, a projektben a fővárosi és a ferencvárosi önkormányzatnak együttműködést, valamint teljes transzparenciát ajánlott a kormányzat. 

A miniszter szerint a 2017-ben létrehozott projekt mindig is négy elemet tartalmazott: egyetemfejlesztést, kollégiumfejlesztést, hallgatói közösségi teret és kutatóintézményt. "Itt van egyet nem értés" - mondja Palkovics, mert Karácsonyék szerint egyetemről soha nem volt szó. A miniszter ugyanakkor azt is kijelentette, hogy

a projektet jóváhagyó megbeszélés prezentációjában egyértelműen szerepel, hogy egyetemvárost és nem diákvárost építenek.

Kedves Olvasónk!

Üdvözöljük a Magyar Narancs híroldalán.

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők. De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Zöld és fekete

A többszörös hozzáférhetetlenség határozza meg Nanna Frank Møller és Zlatko Pranjić frusztráló dokumentumfilmjét. Első ránézésre a téma filmes-antropológiai eszközökkel könnyedén megragadhatónak tetszik. Zenica egy Szarajevótól nem messze lévő kisebbecske város, amelynek határában a világ egyik legnagyobb acélgyárának, az ArcelorMittalnak a kokszolóüzeme terpeszkedik.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.