A Fudan Egyetem terjeszkedése

A párt élüzeme

Külpol

A sanghaji székhelyű Fudan Egyetem működése a legszembeszökőbb példája a neomaoista ideológiával felütött akadémiai kapitalizmusnak. A tudás megszerzésének és továbbadásának új, kínai módszerei­vel a nyugati demokráciák egyelőre nem tudnak mit kezdeni.

A világ egyetemeinek 2021-es ranglistáján a szokásos versenyzők szerepelnek az élbolyban – meglepetést csak az ázsiai egyetemek előretörése okozott. A Times Higher Education (THE) című kiadvány rangsorába az idén 93 országból jutott be 1500 egyetem: a top húszba első alkalommal került be egy kínai intézmény, a pekingi Csinghua Egyetem.

A rangsorolás módszertanát ugyanakkor sokan bírálják: figyelmen kívül hagyja ugyanis a diktatórikus rendszerek 2020-as járványügyi intézkedéseit, amelyek nem hagyták érintetlenül a felsőoktatási intézményeket sem. Az öncenzúra mindennapossá vált, a tan- és egyéb szabadságok súlyosan csorbultak. Az érdemesek listájára felkerültek olyan, totalitárius rendszerben működő intézmények is, nevezetesen Kínából és Szingapúrból – az első 100-ból 11 ilyen –, amelyek az akadémiai szabadság tekintetében nem felelnek meg az egyetemekkel szembeni elvárásoknak. S mert ezekben az intézményekben nem érvényesülhet a tudományos kutatás szabadsága és a tanszabadság, igazából egyetemnek sem lehetnének nevezhetők.

A világranglista így bizarr módon a totalitarizmust jutalmazza. A 25. helyezett Szingapúri Nemzeti Egyetemen a helyi oktatási minisztérium a közelgő választásokra való tekintettel korlátozta az akadémiai szabadságot. A 20. helyezett Csinghua Egyetem jogászprofesszora, Hszü Csang-zsun tavaly cikksorozatban bírálta kormánya víruskezelését – egyebek közt arról írt, hogy a szólásszabadság elősegítené a járvány megfékezését –, amiért letartóztatták, és menesztették az egyetemről. A 39. helyezett Hongkongi Egyetem jogászprofesszorát, Benny Tait az új nemzetbiztonsági törvénybe ütköző ellenzéki tevékenysége miatt menesztették az állásából. A 70. helyezett Fudan Egyetem alapokiratából kivették a „gondolat szabadsága” kifejezést, és beleírták az elvi hűséget a kommunista párthoz. Miután Szun Pej-tung szociológia- és történészprofesszor közzétette gondolatait az aggasztó kínai járványállapotokról, saját diákjai feljelentették az egyetemi pártbizottságnál. A Fudan hivatalos Wechat oldalán, de a privát online terében is tömegesen kezdték vegzálni, többek közt ismeretlen civilek is. Végül Franciaországba menekült. Kínában gyakorlattá vált és a járvány idején felerősödött a professzorokról jelentő hallgatói kémek bevetése, a politikailag kellemetlen oktatók elbocsátása, az online platformokon az elhallgattatás, a zaklatás. Mindehhez a Fudan-birodalom területén – beleértve az osztálytermeket is – bőséges számban elhelyezett megfigyelőkamerák nyújtanak segítséget.

 
Torony pajtások: A Fudan Sanghajban

A kínai változat

A kínai egyetemek az előkelő helyezések érdekében tudatosan és tervszerűen igazítják működésüket a jelenlegi hitelesített teljesítménymérőkhöz: ilyen a tudományos publikációk száma, a kísérleti eredmények piaci hasznosíthatósága, a szabadalmak mennyisége, a külföldi és helyi diákok, illetve a nemek aránya, a nemzetközi társintézményekkel és cégekkel folytatott együttműködések száma, az elhelyezkedés esélye a megszerzett diplomával. Kína ugyanúgy törekszik a legjobbak közé kerülni a felsőoktatási szférában, mint ahogy az iparával a globális piacon.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.