Csikós József barátságával senki sem dicsekszik, az MDF egykori belügyminisztere, Kónya Imre úgy emlékszik, hivatalba lépése és onnan való távozása között Csikós - akkoriban a BM sajtóosztályának vezetője - betegszabadságon volt. Csoóri Sándor költő sem idézi nagy nyilvánosság előtt az MSZMP KB tagjának rímeit és allegóriáit, melyekkel a költészettel is kacérkodó Csikós hozzá fordult. Nem kerültek elő azok a videófelvételek sem, melyeken az agit-rapper a Nyilvánosság Klub nyolcvannyolcas rendezvényein látható, és a MÚOSZ egy évvel későbbi ülésének képei sem győzhetik meg a közvéleményt: Csikós is ember. Dolgok időnként eltűnnek. Itt vannak például, illetve sehol sincsenek azok a háromperhármas akták, melyek megsemmisítését - egyesek szerint - Csikós végezte. Ennyivel is könnyebb dolga volt, amikor Horváth Balázs, az első MDF-es belügyminiszter kérésére a megmaradt aktákból össze kellett állítania az ügynöklistát.
Egy eltűnés
Csikós az MSZMP KB-ből távozva a Belügyminisztérium sajtóosztályát vezette, majd irányítása alá került a BM Adatfeldolgozó Hivatala. Ez utóbbi intézményből előbb néhány útlevél, majd a szuperbiztos rendőrigazolvány-gyártó számítógép néhány eleme, röviddel később az intézményvezető tűnt el. Csikós ezredes gyors távozását a BM röviden indokolta - azzal dolgozunk, akivel akarunk -, azt, hogy köze lehetett-e a tárgyak eltűnéséhez, máig homály fedi. Az viszont biztos, hogy súlyos információk birtokában ment nyugdíjba; eltávolítása napján, kilencvenöt október tizenhatodikán arról beszélt a rádióban, hogy az üzleti élet egyik legfontosabb tőkéje a jól kiépített kapcsolatrendszer. Csikós három hónappal később már az Energol Rt. olajimportáló és -forgalmazó cég újdonsült vezérigazgatója volt. A ´95-ben bejegyzett cég legismertebb partnere a VPOP, amely az Energolt rövid működése alatt több alkalommal összesen majd százmilliós büntetéssel sújtotta, majd bevonta jövedéki engedélyét. Csikóst három héttel ezelőtt letartóztatták, rossz egészségi állapotban került a tököli rabkórházba. Múlt pénteken kezelését felfüggesztették, fogdába került.
Egy nagy fogás
"Ügyfelem súlyos beteg, előzetes fogva tartását semmi sem indokolja", állítja Nagy István. Az ügyvéd szerint nehezen bizonyítható a KBI-nek az a gyanúja, hogy az Energol Rt. ´96-ban harmincmillió liter rossz minőségű üzemanyagot hozott forgalomba. "Miért nem mondják meg, milyen magánokiratot hamisított Csikós, és ha tudják, hogy adót csalt, akkor miért nem kerülhet szabadlábra, Zemplényihez vagy Tocsik Mártához hasonlóan? Az a baj, hogy a büntetőeljárásokról szóló törvény 92. §-ának körében nincsenek garanciák. Ha azt akarom, hogy maga előzetesben legyen, akkor higgye el: ott lesz, és ott is marad." Csikós József fogva tartását indokolhatja az is, hogy a KBI szerint az Energol Rt. vezetői kapcsolatban állnak a robbantások, leszámolások elkövetőivel. Nagy ügyvéd erről másként vélekedik: "Van egy szuperrendőrség, ami nem működik. Hat hónappal ezelőtt a KBI bejelentette: tudják, kik állnak a merényletek hátterében. Nagyot mondtak, nem tudnak visszakozni, csak a sajtón keresztül bizonyítanak. A kézigránátos akciók, gyilkosságok ugyanúgy folytatódnak."
Egy olajos hal
Egyesek szerint Csikós a maffia elleni rendőrségi akciónak nem áldozata, hanem játékosa. Ugyan miért került letartóztatása után egyből a kórházba? Ha valóban fontos tanú az a vállalkozó, akire a múlt héten kézigránátot dobtak a Fény utca és Lövőház utca sarkán, akkor miért nem vigyáztak rá, miért engedik éjjel kocsikázni? Hogy kerülhet olyan helyekre Csikós, ahol, ha valakinek érdekében áll, az megtalálhatja? Az ügyvéd szerint ez a feltevés téves, Csikós nem nagy hal, hanem balek, akit mindenki cserbenhagy. "Ha nem sikerül rábizonyítani azt, amit terhére rónak, a KBI teljes költségvetése nem lesz elég a sajtóperekre, amit az ügyfelem jó hírnevének visszaállítása érdekében indítok. Nem tudom, mikor lesz vége ennek az egész sajtókampánynak, mi várhat még Csikósra egy olyan ügyben, amiben a liberális irányítás alatt álló Belügyminisztérium félresöpri a személyiségi jogokat, és az ártatlanság vélelmét."
Csikóssal senki sem dicsekszik, a KBI-t kivéve. A bűnüldözők üzleti titokként kezelik a módszert, amellyel Csikós József állítólag milliárdokat keresett az olajon; egyelőre nem publikus az sem, hogy mit talált a KBI Cipruson, s hogy visszaszerezhető-e az oda valóban kimentett pénz. Hogy miért nem, arra egyelőre nincs válasz. Mi azért keressük.
- p. szűts -