Az Aranyközpont Zrt. az egyik kereskedelmi televízióban hirdeti szolgáltatásait. Ez az a cég, amely – amint novemberi cikkünkben megírtuk – mintegy 400 millió forinttal, illetve ezzel egyenértékű arannyal tartozik csaknem kétszáz ügyfelének, akikkel döntően a múlt év első felében kötött befektetési üzletet, tisztes haszon ígéretével. Ebből aztán arany sem lett, de a befizetett pénzt sem kapták vissza az ügyfelek, akiket többféle módon hitegetett az aranykereskedéssel foglalkozó cég ügyvezető igazgatója, Sipos István Ferenc.
Eltűnt, mint az arany ára
Fotó: Narancs
Jelenleg ott tart az ügy, hogy a becsapott ügyfelek már azt sem hiszik el Siposnak, amit kérdez. Ennek ellenére kénytelenek együttműködni vele, valamint a csődeljárásban kirendelt vagyonfelügyelővel, hogy esélyük maradjon viszontlátni az aranyat vagy a pénzüket. A fizetésképtelen cég ellen csődeljárás is indult, miközben Sipos arra hivatkozik, hogy az ügyfelektől átvett pénzzel egy Varga Károly nevű férfi – a befizetett pénz ellenében ő hozta volna Németországból az aranyat – „meglépett”. Az ügyfelek többsége azonban megkérdőjelezi, hogy létezik-e egyáltalán Varga Károly. Cikkünkben beszámoltunk arról is, hogy tavaly októberre – a csődeljárás miatt kötelező – csődegyezségi tárgyalás kudarcba fulladt, mert Sipos jórészt konkrétumokat, garanciákat és biztosítékokat nélkülöző reorganizációs tervét nem fogadták el az ügyfelek.
Ígérte, nem hozta
Decemberben aztán újabb csődegyezségi tárgyalásra került sor. Ennek – a magyarnarancs.hu birtokában jutott – jegyzőkönyve szerint a megbeszélésen a legalapvetőbb kérdéseket sem sikerült tisztázni. Így, bár Sipos többeknek megígérte, hogy a nála letétben lévő aranyat átadja nekik, azt mégsem hozta el a tárgyalásra. Továbbá nem tudott felvilágosítással szolgálni, hogy ezt miért nem tette meg, valamint arról sem, hol van a letétbe tett arany. Arról azonban beszélt, hogy a cégcsoportjához tartozó Safety Gold Zrt. hamarosan aranybányát nyit Recsken. Ám azt már nem sikerült tisztázni, hogy a Safety Gold (a cégről bővebben keretes írásunkban olvashat) a bánya tulajdonosa, vagy csupán egy projektcégcsoport tagja, amely részt vesz ebben a beruházásban. Az ügyvezető arra a kérdésre sem tudott felelni, honnan volt pénz az állítólagos aranybánya-vásárlásra, ha az ügyfeleket sem tudják kifizetni. Sipos továbbá nem hozta magával az állítólag az OTP által neki ígért banki ajánlatot a csődegyezségi tárgyalásra, amellyel – szerinte – talpra lehetne állítani az Aranyközpont Zrt.-t. Ezt követően kétórás szünetet rendeltek el, hogy Sipos egy VI. kerületi széfből meghozza a nála letétbe tett aranyat: végül mégsem tért vele vissza.
Nyomoz a rendőrség
Ez az Aranyközpont Zrt. beszél a televíziós reklámban megbízhatóságról és kiszámíthatóságról. (A hirdetés a december eleji, a cég második csődegyezségi tárgyalása után került képernyőre.) Ez feldühítette a károsultakat, akik – elmondásuk szerint – csak azért szavazták meg decemberben a reorganizációs tervet, benne az ígérettel, hogy ez év szeptember 30-ig kifizetik őket, mert csupán így maradt szemernyi esélyük, hogy hozzájussanak a pénzükhöz, netán aranyukhoz. Az Aranyközpont Zrt. honlapján azonban semmiféle utalást nem találunk arra, hogy a cég csődeljárás alatt állna. Viszont felhívják a figyelmet, hogy az „értékesítés átmenetileg a Safety Gold irodájában történik”.
Az ügyben a BRFK VI. Kerületi Rendőrkapitánysága továbbra is jelentős kárt okozó csalás bűntettének gyanúja miatt folytat nyomozást, ismeretlen tettes ellen. Ezzel párhuzamosan a BRFK gazdaságvédelmi főosztálya magánszemély bejelentése alapján különösen nagy kárt okozó csalás bűntett gyanúja miatt nyomoz, szintén ismeretlen tettes ellen.
Nem csillog A cégadatbázis szerint a Safety Gold igazgatója Sipos István Ferenc. Ennek a cégnek a fő tevékenységi köre azonban a kiskereskedelemben kimerül. Az adatbázis szerint Sipos több cége is felszámolás alatt áll. Olyan, hozzá köthető, jelenleg is működő céget azonban nem találtunk, amely bányászati tevékenységgel foglalkozna. |