Csoportos létszámleépítésre készül a Nemzeti Közszolgálati Egyetem

  • narancs.hu
  • 2023. január 10.

Belpol

Összesen 37 munkatárstól válnak meg, oktatókat és funkcionális területen dolgozókat egyaránt érint a létszámcsökkentés.

Csoportos létszámleépítésre készül a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) – írja a Telex. Ez abból a köremailből derül ki, amit Deli Gergely, az egyetem rektora küldött ki hétfőn. A lap kérdésére az egyetem megerősítette az információt: 37 munkatárstól válnak meg. 

A rektori levél szerint már a fővárosi kormányhivatalnak is bejelentették a csoportos leépítésre vonatkozó szándékukat. Az egye tem rektora a „a közelmúltban bekövetkezett nemzetközi események okozta gazdasági helyzetben megnövekedett költségek által előidézett nehézségekkel” indokolta a lépést. A levélből az is kiderül, hogy hosszú előkészítő munka után hozták meg a döntést, hogy minél kevesebb embert kelljen elküldeni.

„Egy ilyen döntés nemcsak a távozókat érinti, hanem hatással van a teljes egyetemi közösségre, ezért azt kérem Önöktől, hogy egymást támogatva, egymással összefogva végezzük tovább feladatainkat” – zárta a köremailt Deli Gergely.

A lap megkeresésére az NKE írásban azt válaszolta, hogy az egyetem 2023. január 9-én hivatalosan bejelentette a Budapest Főváros Kormányhivatala számára a csoportos létszámcsökkentési szándékát,

„amely összesen 37 munkatársat érint, oktatókat és funkcionális területen dolgozókat egyaránt. Az érintett kollégák várhatóan 2023. január 12-éig kézhez kapják az őket érintő döntésről született tájékoztatókat.”

Tájékoztatásuk szerint ezután „a jogszabályi rendelkezések által előírt lépések végrehajtása és az esetleges – a kollégák által kezdeményezhető – közös megegyezésről szóló megállapodások egyeztetése következik, majd 2023. február 20–21. napján a megszüntető okiratok átadásával zárul a folyamat”.

Az intézmény azt ígérte, hogy az egyetem a fenti időszak alatt és azután is minden támogatást és segítséget megad az érintett kollégáknak, akik a tájékoztatás szerint a jogszabályban garantál juttatásaikat megkapják. „Az NKE a közelmúltban megnövekedett működési költségek által előidézett nehézségek miatt kényszerült erre a lépésre. Az egyetemen az oktatási és kutatási tevékenység zavartalanul folyik tovább” – írták.

A köremailben a rektor arra is utalt, hogy korábban is nehéz döntéseket kellett meghoznia az egyetemnek. A Telex emlékeztetett: az NKE a kollégiumok, egyetemi épületek ideiglenes bezárásával, az izzók kicsavarásával, a kézszárítók kikötésével, távvizsgáztatással és a díszkivilágítás lekapcsolásával spórolna a rezsiköltségeken.

A lap a másik négy államifenntartásban maradt egyetemet, az ELTE-t, a Műegyetemet, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemet és a Magyar Képzőművészeti Egyetemet is megkereste, hogy terveznek-e hasonló lépést. Az Eötvös Loránd Tudományegyetemtől érkezett válasz szerint „az ELTE nem tervez csoportos létszámleépítést”.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány a tettes

A DK-s politikus visszavonulásának mindenki örül. Örül a Fidesz, örülnek azok is, akik őszintén a pokolra kívánják Orbánt és a rendszerét. Hiszen Gyurcsány távozása felér egy beismeréssel: tényleg mindenért ő a hibás.