Lantos Csaba energiaügyi miniszternek is volt 2007-től ciprusi bejegyzésű cége, abban az időben, amikor a Fidesz, még ellenzékben offshore-lovagoknak nevezte a ciprusi gazdasági társaságok tulajdonosait – olvasható a Direkt36-nak a Telexen megjelent írásában.
A cikk a Bretonhorn Ltd. nevű társaságról ír, amely 2007 és 2009 között Lantos Csaba magyarországi vagyonkezelő cégének, a Futurmednek volt a tulajdonosa. Lantos az OTP Bank vezérigazgató-helyettesi székéből való távozása után a Futurmed révén kezdte építeni saját üzleti vállalkozásait.
Az iratokból a cikk szerint kiderül, Lantos a saját pénzét átfolyatta a tulajdonában álló cégeken, a ciprusi cég közbeiktatásával, úgy, hogy abból haszna származzon. Mindez azért kellemetlen, mert az offshore üzletek világában a valódi tulajdonos elrejtésének technikája fontos módszer, és mostanában derült ki, ilyen módon maradt titokban, hogy az orosz milliárdos, a Putyinnal is összehozott Roman Abramovics milyen cégeket birtokolt.
Lantos ciprusi érdekeltségére a Tényfeltáró Újságírók Nemzetközi Konzorciuma (ICIJ) és a Paper Trail Media nevű német tényfeltáró szerkesztőség által vezetett nyomozás révén derült fény. Az is kiderült, hogy a 2000-es években a magyar üzleti elit tagjai szívesen használták a ciprusi lehetőségeket, így a kiszivárgott fájlok között vannak olyan iratok, amelyek tényleg a Bajnai Gordonhoz kötődő Wallis csoport és Simor András korábbi jegybankelnök üzleteiről szólnak.
Lantos az idő tájt is tagja volt a Fidesz hátországának, és
a Heti Válasz tulajdonosaként akkoriban üzletelt Cipruson, amikor a lap keményen támadta Simort és másokat is – a ciprusi cégeik miatt.
A miniszter a Direkt36 kérdéseire nem kívánt válaszolni, ahogy a miniszterelnök hivatala sem.
A címlapképen Lantos Csaba energiaügyi miniszter beszédet mond az Opus Titász Zrt. Debrecen nyugati határában megépült Macs 132/22kV-os áramhálózati alállomásának átadásán 2023. október 10-én. Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt