„Egy dobásunk van”

Tompos Márton, a Momentum elnöke

Belpol

Még a legpesszimistább várakozásokat is alulmúlta a 2017-ben nagy lendülettel indult párt szereplése az idei júniusi választásokon. Tompos Márton 3,7 százalékos pártot vesz át, ígérete szerint valami teljesen újat fognak kipróbálni.

Magyar Narancs: Aggódik, hogy ne ön legyen a Momentum Retkes Attilája?

Tompos Márton: Nem.

MN: Bővebben?

TM: Nem aggódok, hogy én leszek a Momentum Retkes Attilája.

MN: Ez már érthetőbb.

TM: A parlamenti frakciónknak 2026-ig van mandátuma, van 107 képviselőnk a települési, 36 a megyei önkormányzatokban, továbbá 4+1 polgármesterünk. Ők 2029-ig kaptak mandátumot, bármi is történik, ők mennek tovább, és kifejezetten igénylik a Momentum színeit és a közösség támogatását. Azért nem aggódom, mert egy 3,7 százalékos párt tisztújítása iszonyatosan kiélezett verseny tudott lenni. Rengetegen szavaztak, beszélgettek, ötletek voltak, két és fél órán keresztül grilleztek minket a vitán Fekete-Győr Andrással. Ha a kérdésben sugallt állapotban lennénk már, akkor nem itt tartanánk. Ennél sokkal egészségesebb és jobb most a közeg a Hajdúságtól Zaláig, az egész országban vannak emberek, akik folytatni akarják.

MN: Szolgáltató pártról beszélt a programjában. Ez mi? Buszmegállókat is csinosítanak majd, mint az MKKP?

TM: A szolgáltató párt alapkoncepciója az, hogy megpróbáljuk megtölteni tartalommal azt, amiről eddig csak beszéltünk. Meg akarjuk mutatni konkrétumokon keresztül, hogyan nézne ki a Momentum által vezetett Magyarország, vagy hogy nézne ki, ha a Momentum benne van egy kormánykoalícióban. A párt kirakatban lévő szereplői, az országgyűlési képviselők most üvegkalitkában vannak: látod őket, de valójában nem tudnak egyik irányba sem menni, mert mindenhol falakba ütköznek. Ezért teljesen új koncepciót próbálunk, és konkrét válaszokat fogunk adni az állam összeomlása miatt előálló helyzetekre, és nem csak elmondjuk az Egyenes beszédben vagy egy közleményben.

MN: Ezt a „ne csak az ATV-ben mondjuk el a dolgokat” koncepciót én már nagyon régen hallottam különféle politikusaiktól. Most mi lesz másképpen?

TM: Az, hogy én ezt csináltam az elmúlt két évben, és azért is lettem szerintem most elnök, mert látták a többiek, hogyan képviseltem ügyeket. Az ellenzék egyik legnagyobb baja szerintem, hogy „rángatja a volánt”. A Fidesz bedob egy új dolgot, az ellenzék ráugrik, aztán ejti, és ráugrik az újra. Én ezen változtatni próbáltam a gumilerakatokról és a kínai kapcsolatokról szóló kommunikációval, és végigvinni azt, hogy ha van egy sztori. Lentiben sikerült elérni, hogy elkezdjék elhordani az illegális gumilerakatokat, a budapesti titkos kínai rendőrőrsök ügyében sikerült elérni, hogy ezek bezárjanak. Sikerült ezek mögé az ügyek mögé tartalmat tennem, és most a pártnak is el kell indulnia ezen az úton.

MN: Végigvitte ezeket az ügyeket, de ezekből mikor lett szavazat? Lentiben például szinte teljes Fidesz-győzelem született a gumibotrány ellenére.

TM: Lentiben öt éve nem volt ellenzéki kihívója a fideszes polgármesternek, most volt kihívó, és egy választókörzetet leszámítva mindenhol sikerült indulót találni. 93 szavazaton múlt, hogy nem váltottuk le a polgármestert (Horváth László 2150 szavazattal nyert a független Sabján Sándorral szemben – a szerk.), de ennél is tovább kell mennünk. Azt is meg kell értenie az ellenzéknek, hogy a helyi ügyekből nem lesz kormányváltás.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.