Interjú

„Egy év négy hónapra beárazták az életemet”

Orosz Bernadett, egy párkapcsolati erőszak túlélője

Belpol

Alkotmánybírósághoz fordul, s ha kell, nemzetközi bíróságig viszi ügyét Orosz Bernadett, akit 2019 júniusában egy honvédségi üdülőben a felismerhetetlenségig összevert az akkor még alezredes párja. A másodfokú ítéletig eltelt majdnem hat év tanulságairól – hatósági hozzáállásról, áldozathibáztatásról, társadalmi szolidaritásról – beszélgettünk.

Magyar Narancs: Ön hatgyermekes édesanya. Hány évesek a gyerekek?

Orosz Bernadett: A legnagyobb 28, a legkisebb tízéves, és van három unokám is. Már lányként is sok gyereket szerettem volna és egy tanyát a domb tetején, picit elvonulva a világtól. Ebből a sok gyerek megvalósult, és bizonyos értelemben az elvonult élet is, mert noha az ügyem miatt ismernek, a hétköznapokban eléggé visszavonultan élek. Azt nem tudom, hogy ha a bántalmazásom nem történt volna meg, akkor is ilyen életem lenne-e.

MN: Az elmúlt években a hatóságoknak és az újságíróknak is jó párszor kénytelen volt elmondani az önnel történteket. Hogy bírja?

OB: A hatóságok nem hagyják, hogy elkopjanak az emlékek, ez pedig tartós stresszt okoz. Azért is fontos lenne, hogy hatékonyan, gyorsan kezeljék a bántalmazási ügyeket, hogy a sértettek minél előbb lezárhassák magukban a történteket, és a gyógyulás útjára léphessenek. Ha teljesen idegenként bántalmazott volna az elkövető, akkor gyorsított eljárásban, vagyis hamarabb született volna ítélet. Az én esetem amolyan „köztes legrosszabb” volt: a vád nem tartalmazta a kapcsolati erőszak törvényi tényállását, mivel sem házas-, sem élettársak, sem egyenes ági rokonok nem voltunk, márpedig, ha a bántalmazó és a bántalmazott között nincs ilyen viszony, akkor a büntetés is enyhébb. A gyakorlatban viszont végig úgy vizsgálták az ügyemet, mint aki párkapcsolatban volt az elkövetővel, ezért is húzódhatott el ennyire.

Belém égett a történet, már csak azért is, mert sértettként nem tévedhetünk, mindenre pontosan kell emlékeznünk. Miközben az elkövető gyanúsítottként bármit hazudhatott rólam az eljárás során, nekem mindent, a bizonyítékot is bizonyítékokkal kellett alátámasztanom. Ez a vegzálás amellett, hogy lelkileg nagyon megterhelő, rengeteg időmet elvette a családomtól, a munkámtól. A másodfokon meghozott enyhébb ítélet (lásd keretes írásunkat) azért volt hatalmas ütés számomra, mert arra számítottam, ha megszületik, akkor letehetem ezt a keresztet, de még mindig nem tudom letenni.

MN: Gondolt rá, hogy a nemzetközi bíróságig elmegy?

OB: A Karsai Dániel Ügyvédi Iroda elvállalta az ügyemet. Az Alkotmánybírósághoz fordulunk, és az eredmény függvényében a stras­bourgi Emberi Jogok Európai Bíróságához. Közben magam is igyekszem tenni az áldozatokért, létrehoztuk a BÉKE (Bántalmazottak Érdekképviseleti Egyesülete) Központot. Ennek égisze alatt különböző közhasznú munkákban veszek részt, amilyen például a Fővárosi Áldozatvédelmi Fórum, ahol áldozatvédelemmel foglalkozó civil szervezetek dolgoznak együtt.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

Kamukéró

A lakástámogatási program a Fidesz-kormányok nagy találmánya. Ha az embereknek nincs pénzük lakást venni, akkor adjunk nekik támogatott hitelt – nagyjából ez a minta huszonöt éve.

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.

Nemtelen helyzetben

Egy hónapja éhségsztrájkol a vizsgálati fogságban Budapesten a német szélsőbaloldali aktivista, Maja T. A német média kifogásolja az ellene folyó eljárás és fogva tartásának körülményeit.