Egy francia céggel közösen veheti meg az állam a Budapest Airportot

  • narancs.hu
  • 2023. szeptember 15.

Belpol

Pedig Orbán Viktor eredetileg kínai és katari cégeket akart bevonni az üzletbe.

Ahogy arról korábban mi is beszámoltunk, a Bloomberg értesülései szerint a magyar állam várhatóan 4 milliárd euróért veheti meg a Budapest Airportot. A vételárat az állam mellett egy reptérüzemeltető cég fizetné ki, így Magyarország egy állami irányítású befektetési társaságon keresztül 51 százalékos tulajdonrészt szerezne, a maradék 49 százalék pedig az üzemeltető társasághoz kerülne.

A legújabb fordulat az üzlet körül, hogy a hvg.hu a Vsquare pénteki hírlevelére hivatkozva arról írt, végre kiderülhetett, hogy konkrétan melyik reptérüzemeltető lesz a vásárló partner, sőt a beszámoló további érdekes részleteket is elárult a tranzakció eredeti terveiről. A hírlevél meg nem nevezett forrásokra hivatkozva azt írja,

Orbán Viktor elsődlegesen kínai és katari partnereket szeretett volna bevonni a bizniszbe, „nyugati nyomás” hatására azonban arra kényszerült, hogy elvesse ezt az ötletet.

A források szerint ezután a francia diplomácia lépett fel közvetítőként, és közbenjárásukkal a Vinci Airports nevű, ugyancsak francia cég lett az, amely beleegyezett, hogy a magyar állammal közösen vásárolja meg a Budapest Airportot. A cég jelenleg 65 repteret üzemeltet 12 országban. A Vsquare értesülése szerint meglepő módon a francia társaság lesz a reptér kisebbségi tulajdonosa, noha ők nagyobb összeggel járulnak hozzá a vásárláshoz. Igaz, az üzemeltetés mellett menedzsmenti jogokat is szereznek.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.