A devizaalapú hitelek utóélete

„Eladtatok bennünket!”

Belpol

Több százezer devizahitelest megmentett a csődtől – ezt állította a kormány egy évtizede. Sok károsult azonban azóta is pereskedik. Mivel nem nagyon bíznak a magyar bíróságban, elkísérik egymást a tárgyalásokra.

 

Keresni kell egy nagyobb tárgyalótermet – erre jutott Szabó Tamás, a Szegedi Járásbíróság bírája szeptember 27-én, amikor látta, hogy Szécsi Istvánnak és feleségének az MBH Bankkal szemben zajló pere a felperesek és ügyvédjük mellett egy videóst, egy újságírót, egy fotóriportert és még öt embert érdekel. Utóbbiak Szécsi István Facebook-bejegyzése nyomán jöttek el – sorstársak. A devizaalapú hitelekben bennragadt emberek úgy érzik, nap mint nap tapasztalják a közömbösséget ügyükkel szemben. A legtöbben közülük ezért nem csak a Facebookon tartanak össze, személyes jelenléttel is biztosítják egymást a támogatásukról.

Szécsi István, a szóban forgó ügy felperese is szolidáris a többiekkel. A YouTube-on látni a videót, amelyet Orbán Viktor 2017. januári szegedi látogatásakor készített a Délmagyar.hu.

A miniszterelnök kiszáll a városháza előtt a mikrobuszból, Botka László polgármester és Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter fogadja. Kezet fognak, mosolyognak. Az utca túloldalán ekkor néhányan elkezdik skandálni: „Eladtatok bennünket!” A politikusok bemennek a kapun, az operatőrök érdeklődése a tüntetőkre irányul. Táblák vannak náluk, Szécsi István tartja az egyiket: „A kölcsön az, amit átadnak, és nem az, amit átszámítanak. Változó tőkeösszegű kölcsönt nem ismer a jog.” Szintén ő a YouTube-on egy 39 perces ­oktatófilmben elmagyarázza a saját példáján keresztül, miféle csapda a devizahitelezés, és mit lehet tenni ebben a helyzetben.

Szécsi István adótanácsadó, az adóhivatalnál dolgozott, a rendszerváltás után néhány évvel könyvelőirodát indított, amely ma is működik. Feleségével három gyermekük van. 2008 végén úgy döntött a család, bővítik a házat, ezért vettek fel az Allianz Banktól 22 millió forint, életbiztosítással kombinált, svájci frank alapú kölcsönt (az Allianz után ennek az ügyletnek a Takarékbank, majd az MBH Bank lett a gazdája). A cél az volt, hogy az életbiztosításból fizeti vissza a tőkét. A szerződés húsz évre szólt. A havi törlesztőrészlet 100 ezer forint, az életbiztosítás díja pedig 50 ezer forint volt. A közjegyzőnél kötött szerződés alapján 145 415 svájci frankról volt szó, de egy hónappal később, amikor a hitelt folyósították, csak 119 ezer svájci frank koppant, és a bank már a futamidő első évében elkezdte emelni a kamatot.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.