Elárverezik a Rác fürdőt

  • narancs.hu
  • 2021. március 12.

Belpol

Hosszú út vezetett ide, a felszámolónak pedig épp akkor hirdette meg, amikor a legbizonytalanabb a főváros pénzügyi helyzete.

Nyilvános árverésen értékesítené a felújított, de soha meg nem nyitott Rác fürdőt és a mellé épített 67 szobás szállodát a fenti ingatlanokat birtokló Rác Nosztalgia Kft. felszámolásával megbízott a Nemzeti Reorganizációs Nonprofit Kft - írja a Népszava, hozzátévée, hoyg érdekes módon az évekig tartó várakozás után a a felszámoló éppen akkor hirdette meg a sok éve pusztuló fürdőt és szállodát, amikor a főváros pénzügyi helyzete a legbizonytalanabb.

A cikk szerint a fürdőt és szállodát elektronikus licit során értékesítik, ez március 26-án indul és április 12-ig tart. A kikiáltási ár és egyúttal az ingatlanokért fizetendő minimális összeg valamivel több mint 5 milliárd (5 088 240 000) forint, az árverésen való részvételhez megfizetendő előleg összege 254,4 millió forint.

Ahogy írják a fürdő esetében az államnak, a fővárosi önkormányzatnak és a Budapest Gyógyfürdő és Hévízei (BGYH) Zrt.-nek van elővásárlási joga, bonyolítja a dolgot azonban, hogy az épületek alatti földterület a főváros tulajdona, a fürdő üzemeltetéséhez szükséges vízjogokkal pedig a BGYH rendelkezik. Az épületegyüttest ráadásul több követelés is terheli, amelyből szintén részesednie kellene a  fővárosi önkormányzatnak, a Rác Beruházó Kft. -nek és a BGYH-nak.

A Rác fürdő projektjét még Demszky Gábor főpolgármestersége idején indították, Tarlós főpolgármestersége alatt azonban a Fidesz által elejétől fogva támadott projektet leállították. Háttéralkuk és csavaros ügyletek után a Rác fürdő oda jutott, hogy gyakorlatilag 2011-es felújítása óta senki nem használta, ahhoz pedig hogy megnyitható legyen, újabb milliárdos tételekért kellene felújítani - megint.

A Népszava megjegyzi: "A fővárosi önkormányzat már korábban is tartott attól, hogy kiéneklik a kezükből a fürdőt és a szállodát. Ha így lenne, akkor a fővárosi önkormányzat csak magát – pontosabban az előző, Tarlós-féle városvezetést – hibáztathatná, ugyanis a jelenlegi helyzet nekik köszönhető. A felszámolási eljárást a fővárosi önkormányzat kezdeményezte a cég ellen, amelynek pedig maga is résztulajdonosa."

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.